06 Ağustos 2001 01:00

Kıyımı meşrulaştırma zirvesi

TİSK'in 5 Eylül'de düzenleyeceği toplantının gündemi, "İşsizlik, istihdam ve işyeri sorunları", "Ekonomik krizden çıkış yolları ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları" ile "Türkiye'de üretilen malların kullanılması kampanyası.

Paylaş
Kıyımı meşrulaştırma zirvesi Şahin BayarKriz gerekçesiyle Kasım ayından beri iki milyona yakın kişiyi işten atan patronların, krizin yükünü işçi ve emekçilere yıkma çabası sürüyor. Bu çabalarına sendikaları da ortak etmeye çalışan patronlar, özellikle işçi sendikalarıyla birlikte hareket etmeye özen gösteriyor. Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), sendikacıları 5 Eylül 2001 tarihinde İstanbul Dedeman Oteli Balo Salonu'nda yapılacak toplantıya çağırdı.

Daha fazlasını istiyorlar TİSK'in evsahipliği yapacağı toplantı; "İşsizlik, istihdam ve işyeri sorunları", "Ekonomik krizden çıkış yolları ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları" ve "Türkiye'de üretilen malların kullanılması kampanyası" gündemleriyle yapılacak. Söz konusu toplantının kararının TİSK, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK yöneticilerinin 10 Temmuz 2001 tarihinde yaptıkları toplantıda alındığı belirtiliyor. Ancak sendikaların bu karardan, TİSK Genel Başkanı Refik Baydur'un kendilerine gönderdiği yazıyla haberdar oldukları öğrenildi. Daha sonra işçi konfederasyonları da toplantıyla ilgili olarak kendilerine bağlı sendikalara yazı gönderdiler. TİSK'in, sadece konfederasyon başkanları ile görüşmeyi yeterli bulmayıp, işi sendika genel merkez yöneticilerine kadar indirmesi ise "Patronlar daha fazla taviz istiyor" şeklinde yorumlanıyor.10 Temmuz'da da Türk-İş Genel Merkezi'nde TİSK yöneticileriyle bir araya gelen işçi konfederasyonu yöneticileri, krize karşı "işçi-işveren ayrılığı yerine üreten kesimlerin birlikteliğinin sağlamaya çalıştıklarını" ileri sürmüşlerdi.
ÖNCEKİ HABER

Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa