BM skandalı İsrail'in elini güçlendirdi

Birleşmiş Milletler (BM) geçen yıl İsrail-Lübnan sınırında 3 İsrail askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırıldığı olayla ilgili olarak hazırladığı raporu açıkladı ve üstü kapalı olarak İsrail'den özür diledi.

BM skandalı İsrail'in elini güçlendirdiBirleşmiş Milletler (BM) geçen yıl İsrail-Lübnan sınırında 3 İsrail askerinin Hizbullah militanları tarafından kaçırıldığı olayla ilgili olarak hazırladığı raporu açıkladı ve üstü kapalı olarak İsrail'den özür diledi. İsrail'in baskılarıyla açılan soruşturmanın tamamlanmasının ardından yazılı bir açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kofi Annan, "BM görevlilerinin ciddi değerlendirme hatası yaptıklarını" kabul ederek, "Bu tür bir hata yapılmış olmasını üzüntüyle karşılıyorum. Gelecekte benzeri hatalar işlenmemesi için gerekli önlemlerin alınacağı konusunda güvence veriyorum" dedi. Genel Sekreter, "kaçırma olayında BM'ye ait araçların kullanılmış olmasını da esefle karşıladığını" kaydetti.

Video kaset tartışmasıBM Güvenlik Konseyi'ne sunulduktan sonra önceki gün basına açıklanan raporda, "bazı BM görevlilerinin, üst makamlara, ellerinde kaçırma olayıyla ilgili bir video kaset bulunduğu konusunda bilgi vermeyerek hata yaptıkları" kabul edildi. Kofi Annan'ın talimatıyla oluşturulan komisyon tarafından hazırlanan raporda, BM'nin elinde, askerlerin kaçırıldığı gün çekilen ikinci bir kaset bulunduğu belirtildi.Rapora göre video kaset, kaçırma olayından bir gün sonra, 8 Ekim 2000'de, BM'ye bağlı UNIFIL'de görevli Hintli askerlerce çekildi. Raporda, "Soruşturma ekibi, yapılan yanlışlıkların değerlendirme hatası olduğuna karar vermiş, olayın komplo ya da kötü niyetten kaynaklanmadığını düşündüğünü ortaya koymuştur" denildi. Raportörler, "video çekimini yapan UNIFIL askerlerinin, olayı önemli saymadıkları için uzun süre üst makamlara video kasetin varlığını duyurmadıklarını" söylediler.

Askerler ölmüş olabilirBM raporunda, İsrailli askerlerin ağır şekilde yaralanmış ve bu yaraları nedeniyle ölmüş olabilecekleri belirtildi ve askerlerin kaçırılmasından bir gün sonra, Hizbullah militanlarının kullandığına inanılan araçlarda kan görüldüğü kaydedildi.

Olayın başlangıcıGüney Lübnan'da görev yapan BM Barış Gücü (UNIFIL) yetkililerinin, geçen yıl İsrail-Lübnan sınırında 3 İsrail askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasıyla ilgili olarak video çekimi yaptıklarını açıklamalarının ardından, kaset tartışması ortaya çıkmıştı. Aylarca gizlenen video kasetin varlığının ortaya çıkmasından sonra BM, İsrail ile Lübnan'a video kaseti izleme çağrısı yapmış, ancak kasetin orijinalinin İsrailli ya da Lübnanlı yetkililere teslim edilmesinin söz konusu olmadığını açıklamıştı.
www.evrensel.net