03 Ağustos 2001 21:00

Samatya'da üçüncü bahar

"İkinci Bahar" dizisiyle adını duyuran Samatya, bugünlerde üçüncü baharını yaşıyor. İşlerinin durma noktasına geldiğini anlatan Samatya esnafı, krizle birlikte evine ekmek götüremez duruma geldiğini belirtiyor ve "Samatya'da bir şey yok. Sadece taş var Samatya Meydanı'nda..." diyor.

Paylaş
Samatya'da üçüncü baharRojda İldan"İkinci Bahar" dizisiyle adını tüm Türkiye'ye duyuran Samatya şimdi zor günler geçiriyor. Dizi zamanı ve dizinin çekimlerinden sonra, röportajlara, Siyaset Meydanlarına konu olan Samatya esnafı, krizle birlikte evlerine ekmek götüremez duruma geldiklerini belirtiyor.Samatya, Şener Şen ile Türkan Şoray'ın başrollerini oynadığı "İkinci Bahar" dizisiyle birlikte Türkiye'nin gündemine girdi. O zaman Samatya esnafının yüzü gülüyordu. Onlar, dizi kahramanlarının duygusal yaşamlarında yaşadığı ikinci baharı, ekonomik olarak yaşıyorlardı.Reytingi oldukça yüksek olan dizi kahramanlarını görmek üzere Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçiler geliyor, dizi kahramanları setten yorgun argın eve dönerken alışverişlerini onlardan yapıyorlardı. Samatya esnafının bu mutlu günleri, dizinin ardından da bir süre devam etti. İzleyiciler sadece mekânı görmek için de olsa Samatya'yı ziyaret ediyordi.

Merdivenler bomboşDizinin getirdiği bu canlılık, "İkinci Bahar" dizisinde kullanılan dekorların satıldığı müzayede ve Samatya esnafının çıktığı Siyaset Meydanı'na kadar devam etti. Samatya, o günden beri, tüm Türkiye gibi yoksullaşıyor, üçüncü baharını yaşıyor.

Merdivenler bomboşBir zamanlar günde binlerce kişinin inip çıktığı Samatya'nın o meşhur merdivenlerini şimdi sadece, mahalleli kullanıyor. Bu durumu kaçınılmaz olarak gören esnaf, yine de üzülüyor ve o günlerini arıyor. 12 yıldır Samatya'da kuruyemişçi dükkânı olan Ahmet Erdoğdu bu esnaftan biri. Erdoğdu'nun 15 çocuğu var, bu durumu şaşkınlıkla karşıladığımızı görünce bize "30 yılda 15 çocuk çok mu?" diye soruyor. Erdoğdu İstanbul'a 1970'li yıllarda gelmiş, şu anda işlerinin hiçbir zaman olmadığı kadar kötü olduğunu söyleyen Erdoğdu, "İşler durgun, geberik. Kriz çok vurdu, etkiledi bizi. Üçe kadar paso oturuyoruz, ya da uyuyoruz. Dizi çekimleri varken buralar çok canlıydı. Şimdi iş yok" diyor.

Meydanda taş var sadece Erdoğdu'nun dükkânında misafirler için iki sandalye bulunuyor. Erdoğdu, bize bu iki sandalyeyi göstererek, "Dizi çekimlerinde mola oldu mu, Türkan Hanım ile Şener Bey buraya gelir otururdu. Onlara hemen çay söylerdim" diyor. Erdoğdu, Samatya esnafı arasındaki ilişkilerin dizideki ilişkilerle aynı olduğunu söylüyor. "Hep birbirimize arka çıkarız, dostuzdur bütün esnaf, herkes birbirine güvenir" diyen Erdoğdu, "Bizim mahallemizde çayımızı kahvemizi içmeden giden misafir olmaz. Film setindekilerin hepsi çayımızı içmiştir" diyerek de misafirperverliklerini anlatıyor.Erdoğdu'nun gündeminde bu sıralar geçim sıkıntısı var. "Dizi bir ömür sürmez tabii ki, belimizi diziyle doğrultacaksak yazık bize" diyen Erdoğdu, tepkisini, 'büyüklere' yöneltiyor. Erdoğdu, "Bu ülkenin nasıl düzeleceğini büyüklere sormalı. Bankaları soyanlara sormalı. Ülkeyi soyanlar birer birer ellerini kollarını sallaya sallaya çıkıyor. Çıkarıyorlar hepsini. Herşey yapanının yanına kâr kalıyor, biz bir şey götüremiyoruz ama, Samatya'da bir şey yok. Taş var Samatya Meydanı'nda sadece, başka bir şey yok" diyor.
ÖNCEKİ HABER

Hava-İş anlaşmadan memnun

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa