26 Ağustos 2011 12:16

Medyanın savaş dili hiç değişmedi

Bugüne kadar 26 defa yapılan sınır ötesi harekatlarda hiçbir sonuç alınmadığı halde medyanın savaş dili değişmedi. Otuz yıldır dönemin başbakanları tarafından tekrarlanan “Bıçak kemiğe dayandı, sabrımız kalmadı” sözlerine 9 yıldır iktidarda olan AKP Hükümeti de katıldı. Bu cümleyi 1988 yılında dö

Medyanın savaş dili hiç değişmedi

Paylaş
Nagihan Akarsel

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “90 ile 100 arası PKK’linin öldürüldüğünün” iddia edilmesinin ardından tüm gazetelerin ertesi günkü manşetlerine “100 PKK’li öldürüldü” demesi, hepsinin en yüksek rakamla orduya destek verdiğini gösteriyor. 17 Ağustosta Kandil’e sınır ötesi hava harekatının başlamasının hemen ertesi günü ana akım medyanın kullandığı manşetlerin, Zap sınır ötesi operasyonunun yapıldığı 21 Şubat-29 Şubat 2008 tarihleri arasındaki gazete manşetleri arasındaki benzer dil ise dikkatlerden kaçmadı.

MEDYANIN SAVAŞI MEŞRU KILMA ARAYIŞI

AKP iktidarı, ilk sınır ötesi operasyonunu 2008 yılında gerçekleştirdi. 5 Kasım 2007 yılında Başbakan Tayip Erdoğan’ın ABD Başkanı George W. Bush ile yaptığı görüşmenin ardından sınır ötesi operasyon hazırlıkları başladı. 16 Aralık 2008’de başlayan hava saldırıları günlerce sürdü. Hava saldırısı daha sonra kara operasyonuna dönüştü. 21 Şubat’tan 29 Şubat 2008’e kadar süren kara operasyonunda, Irak Federal Kürdistan Bölgesi’ne 93 kez top atışı olmak üzere toplam 163 saldırı düzenlendi. Bu operasyonda ilk kez ABD’ye ait insansız hava uçakları kullanıldı. Yapılan operasyonda 129 asker, 12 HPG’li yaşamını yitirdi. PKK kaynakları, saldırı sırasında Xakurkê’de bir F-16 savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu. İki kez kara harekatının da yapıldığı 2007 yılında operasyonlar sonuçsuz kaldı. 2008 operasyonunda özellikle Kandil bölgesinde Mereto, Kalatuka, Lewcê, Balakatî gibi yerler hedef alındı. Saldırılar sonucu 2 sivil yaşamını yitirirken, 30’dan fazla kişi yaralandı. 15’in üzerinde köy hasar gördü. Operasyonda 2 bine yakın kişi mağdur oldu, okul ve hastaneler yıkıldı. Operasyonda kullanımı uluslararası toplum tarafından insanlık suçu sayılan misket bombalarının kullanıldığı ortaya çıktı.

AKP iktidarı ikinci hava saldırısını, başta Kandil ve Zap olmak üzere Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nin birçok alanına 17 Ağustos 2011’de düzenledi. Çukurca’da 12 askerin hayatını kaybetmesinin ardından başlayan operasyon sonrası gazeteler büyük ölçüde savaşı meşru kılan başlıklarla çıktı. Bazıları düşmanlığın sınırlarını zorlayacak şekilde yayın yaptı. Gazetelerin büyük çoğunluğu savaş ilanını yapan Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın “Bıçak kemiğe dayandı”, “Sabrımız bitti” sözlerine yer verdi.

SAVAŞI KÖRÜKLEYEN SÖZLERİN MANŞETLERE TAŞINMASI

“Güneş harekatı” olarak adlandırılan sınır ötesi kara operasyonunda AKP iktidarı hiçbir sonuç alamadı. AKP’nin iki sınır ötesi operasyon denemesinde de medyanın günlerce aynı dili kullanması dikkatlerden kaçmadı. Her iki operasyonda da ölen askerlerin ve ailelerin fotoğrafları yayınlandı ve günlerce o konular işlendi. Savaşla ilgili kim söz söylüyorsa onların söylemleri öne çıkarıldı. Medyanın bu tarzı savaş dilinin ispatı niteliğinde oldu. En çarpıcı örnek de Yeni Şafak gazetesinin BDP milletvekillerini hedef gösteren manşetinde göze çarptı. 18 Ağustosta Yeni Şafak gazetesi ilk sayfasında logosunun üstüne “Terörün kalbine hava harekatı” başlığı attı. Logosunun altındaki manşette ise “Katil sizsiniz” diye yazdı ve yazının altına BDP milletvekillerinin, üyelerinin resmini koydu. Manşetin altına koyduğu spotta ise BDP milletvekillerini hedef aldı ve onları “Kanlı tablonun baş sorumlusu” ilan etti. BDP’nin “Kardeşlik projesini sabote etmek için yer yolu denediğini” söyleyerek BDP’lileri “katliamların ortağı” olarak ilan etti. Yeni Şafak’ın haberi, sunuşuyla aynı doğrultuda bağlanıyor. Haber bir köşe yazarının “BDP’nin ağzından kan damlıyor” başlıklı yazısının anonsuyla bitiyor.

Akşam gazetesi, “Uçak Kandil’e Dayandı” manşetini atarken; spot da “Söz bitti bombalar yağdı” dedi. Takvim gazetesi, “Kandil’e Bomba Yağdı” manşetini Başbakan Erdoğan’ın “Söz bitti” ifadesiyle destekleyerek, “Hain Pusu” başlığıyla Çukurca’da hayatını kaybeden askerlere yer verdi.

MEDYANIN BOMBALAMA HEYECANI

Vatan gazetesinde ise logonun üstündeki bölümde sayfaya yayılacak biçimde “Sabır Taşı Çatladı”, logo altında ise “F 16’lar Kandil’i Yaktı” başlıklarıyla yayınlandı. 23 Şubat 2008’de Vatan, “Şehitlerin İntikamı” sürmanşetinin altında, “44 PKK’lı Öldürüldü, 5 Şehit” manşetine yer vermişti.

Milliyet’in 18 Ağustos manşeti “Kandil’e Sorti”ydi. Haberin spotunda Kandil’in bombalanmasına dair ayrıntılar verildi. 2008 23 Şubatında da Milliyet, haberi manşetten vermiş ve “Terör Yuvasına Kış Baskını” manşetiyle çıkmıştı. Milliyet, “Genelkurmay hedefleri temizleyip en kısa sürede döneceğiz açıklamasını yaptı” ifadesini kullanmıştı. Zaman gazetesi de, 18 Ağustosta “Sabrımız Taştı Artık Söylenmez Yapılır” sözünü manşetine taşıdı. 2008’de de Zaman, “Bin Terörist Namlunun Ucunda” manşetini kullanmıştı. (Ankara/DİHA)


2008 VE 2011 OPERASYONLARINDA TEKRARLANAN SAVAŞ MANŞETLERİ

21 Şubat 2008’deki operasyonda savaş dilini kullanan Hürriyet, Sabah, Vatan, Zaman ve Milliyet gazetelerinin manşetlerinin 17 Ağustostaki ile benzerlik taşıması dikkat çekti. Hürriyet gazetesi, 18 Ağustosta “Kalleş pusu” başlığının altında Hakkari’nin Çukurca ilçesinde hayatını kaybedenlerin fotoğraflarını yayınladı. Manşete “Kandil’e Jet Yanıt” başlığını taşıyan Hürriyet, Başbakan Erdoğan’ın “Artık söz ve sabır bitti” sözlerine yer verdi. 23 Şubat 2008’de yapılan harekatta da Hürriyet, haberi “Karakışta Güneş Doğdu” sürmanşetiyle vermiş; sürmanşetin altında ise “Türk askeri Kuzey Irak’a karadan girdi. Harekata Onbaşı Kasım Aksoy’un 3 yaşındaki kızı Güneş’in adı verildi. PKK’nın lider kadrosu panik halinde güneye kaçıyor” ifadesini kullanmıştı.

Sabah Gazetesi de 18 Ağustosta, “Hedef Kandil” manşetiyle ve “Türk jetleri Kuzey Irak’ta terör yuvalarına bomba yağdırdı” spotuyla çıktı. 10 askerin ölüm vurgusunun yapıldığı ana resmin üzerinde “Yine Hain Pusu” başlığı vardı. Sabah gazetesi haberin devamında “Ramazan Sabrı Bitti” başlığıyla Erdoğan’ın sözleri aktarılıyordu. Hemen yanında yer verilen Bizimcity karikatüründe ise, “Eli kanlı terörist sona doğru” yazısının altında kanla kendi üstüne hedef tahtası çizen gerilla çizimi vardı. 23 Şubat 2008’de Sabah “Yastan Cepheye” başlığıyla haberi manşetten vererek, “9 yıl sonra Mehmetçik Kuzey Irak’a karadan girdi. Harekatı 15 gün önce eşini kaybeden Korgeneral Kalyoncu yönetiyor” diye yazmıştı.

MEDYANIN BOMBALAMA HEYECANI

Vatan gazetesinde ise logonun üstündeki bölümde sayfaya yayılacak biçimde “Sabır Taşı Çatladı”, logo altında ise “F 16’lar Kandil’i Yaktı” başlıklarıyla yayınlandı. 23 Şubat 2008’de Vatan, “Şehitlerin İntikamı” sürmanşetinin altında, “44 PKK’lı Öldürüldü, 5 Şehit” manşetine yer vermişti.

Milliyet’in 18 Ağustos manşeti “Kandil’e Sorti”ydi. Haberin spotunda Kandil’in bombalanmasına dair ayrıntılar verildi. 2008 23 Şubatında da Milliyet, haberi manşetten vermiş ve “Terör Yuvasına Kış Baskını” manşetiyle çıkmıştı. Milliyet, “Genelkurmay hedefleri temizleyip en kısa sürede döneceğiz açıklamasını yaptı” ifadesini kullanmıştı. Zaman gazetesi de, 18 Ağustosta “Sabrımız Taştı Artık Söylenmez Yapılır” sözünü manşetine taşıdı. 2008’de de Zaman, “Bin Terörist Namlunun Ucunda” manşetini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABER

Engellilere maddi yardım ilüzyonu

SONRAKİ HABER

BM'den Kaşıkçı açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa