03 Ağustos 2001 21:00

Hava-İş anlaşmadan memnun

THY'de grev kararının asılacağı önceki gün imzalanan toplu iş sözleşmesi, kadrolu işçiler için Türk-İş ile hükümet arasında belirlenen protokol çerçevesinde biterken, sözleşmeli işçiler için daha ileri bir noktada sonlandı.

Paylaş
Hava-İş anlaşmadan memnun Muzaffer ÖzkurtTürk Hava Yolları (THY)'nda grev kararının asılacağı önceki gün imzalanan toplu iş sözleşmesi, kadrolu işçiler için Türk-İş ile hükümet arasında belirlenen protokol çerçevesinde biterken, sözleşmeli işçiler açısından daha ileri bir noktada sonlandı. Ancak taşeron ve işgüvencesi gibi maddelerde gelişme sağlanamadı. Hava-İş Sendikası Genel Başkanı Atilay Ayçin, "Türkiye'nin şartlarına göre iyi bir sözleşme imzaladık" dedi. Hava-İş Sendikası, THY'de 7 aydır devam eden sözleşme görüşmelerinde, yüzde 50'lere varan ücret zammı, uçucu çalışanların dinlenme saatlerinin düzenlenmesi, taşerona son verilmesi, işgüvencesinin sağlanması, sözleşmeli personelin haklarının iyileştirilmesi taleplerinde ısrarcı olmuştu. İşveren tarafı ise Türk-İş protokolünün kabul edilmesini istiyor, işgüvencesinin ise hükümetin yıllardır çıkartacağını söylediği yasayla düzenleneceğini söylüyordu.

Farklı ücretlerSon görüşmede başta ücret olmak üzere uyuşmazlık nedeni olan maddeler üzerinde görüştüklerini ifade eden Ayçin, anlaşmaya varılan ücret maddesini şöyle anlattı: "Ücret konusunda iki farklı durumumuz var. Bu yıl sendikalı olan personelin durumu ve ikincisi ise kadrolu elemanlarla ilgili. Geçmiş dönemde sendikalı olmayan sözleşmeli işçilerle ilgili yeterli zammı aldığımızı düşünüyorum. Tam netleşmemekle beraber 10-11 farklı statüde zam alındı ve bu oran yüzde 150'lere varan zamlar şeklinde gerçekleşti. Kadrolularla ilgili olarak da kamu toplusözleşmeleri kapsamında imzalandı." Uçucu çalışanların dinlenme sürelerine ilişkin olarak da taleplerinin kabul edildiğini belirten Ayçin, ücret dışında istediklerinin yüzde 90'ını aldıklarını kaydetti."Türk-İş Konfederasyonu'nun 500 bin kamu işçisi adına sözleşmeyi teslim ettiği ve yasadışı uygulamaların kriz bahanesi ile meşrulaştırıldığı bir dönemde sözleşme olarak en iyisini yaptığımızı düşünüyoruz" diyen Atilay Ayçin, taşeron uygulamasına son verilmesi konusunda ise anlaşma sağlanamadığını kaydetti. İşgüvencesi konusunda da sözleşmeye ek madde koyduramadıklarını ifade eden Ayçin, "İşgüvencesi talebimize karşılık hükümetin ortaya koyduğu taslağı önümüze koydular. Biz de bu konuda ısrarcı olamadık" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Toplugörüşmeden toplusözleşmeye

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa