Fotoğraf: Evrensel

Vali sadece iyi konuşuyor

Van Valisi, köye dönüşlerle ilgili yaptığı açıklamada her şeyi toz pembe gösterdi. Oysa, köye dönüş projesi kapsamında yaşanan gelişmeler vatandaşı memnun etmiyor.

Vali sadece iyi konuşuyorVan Valisi Durmuş Koç, Van'ın Çatak ve Gürpınar ilçelerine bağlı 2 köyün daha iskâna açıldığını ve buralara dönen köylülere 600 koyun dağıtılacağını bildirdi. Koç, "Yok oldu denilen bölge hayvancılığının eski canlılığına kavuşmaya başladığını" iddia etti. Ancak Vali, hem köye dönüşle ilgili çıkarılan zorluklara hem de köy boşaltma baskılarının sürmesiyle ilgili bir açıklama yapmadı. Van Valisi Durmuş Koç, geçmiş yıllarda çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Çatak'ın Sırmalı ve Gürpınar'ın Beşbudak köylerinin de iskâna açıldığını söyledi. Vali Koç, "Köylere geri dönüş için yoğun taleple karşı karşıyayız. Geri dönüşler için önümüzde herhangi bir engel kalmadı. Tüm yayla ve meralarımızı serbest bıraktık. Haziran ayında geri dönüşlerin başladığı Beşbudak köyünün yollarını onardık, yeni menfezler yapıldı ve içme suyu kullanılır hale geldi. Çatak'ın Sırmalı köyüne de geri dönüşler tamamlandı. Buranın da altyapı çalışmaları bitirildi" derken geri dönüş için ailelere yapılan dayatmaları yok saydı. Valinin ayrıca köyüne geri dönen ya da dönecek olanlara yapılan yardımlardaki açıklaması da dikkat çekti. Vali Koç, "Sırmalı ve Dokuzdam köylerine geri dönüş yapan ailelere 600 adet koyun dağıtacağız. Bunlar ilk bir yıl ödemesiz, 5 yıl içinde taksitler halinde geri alınacak. Öncelikle hiç hayvanı olmayan ailelere 15'er adet koyun verilecek diğerleri ise kura ile belirlenecek" diye konuşurken devletin karşılıksız yardım yapmayacağını da açıklamış oldu. Vali ayrıca, Rize Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Mehmet Bekaroğlu'nun dağıtılan yardımlarda yetkililerin keyfi davranışlarda bulunduğu açıklamasını da göz ardı etti.

Yasakları unuttuVali Durmuş Koç, bölgede, hayvancılığın eski canlılığına kavuştuğunu iddia ederken, yayla yasaklarıyla bitme noktasına gelen büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği hakkında yeterli bilgi veremedi. Koç, "Kaymakamlıklar ile bizim dağıttığımız hayvanların yanı sıra vatandaşların kendi hayvanlarıyla birlikte sayı büyük rakamlara ulaştı. Sadece Konalga'da son bir yıl içinde hayvan sayısı yaklaşık 30 bine ulaştı. Diğer köylerimizi de hesapladığımız zaman hayvancılığın bitmediğini ve giderek eski canlılığına kavuştuğunu görüyoruz. Bu da bölge insanının istihdamı yönünde olumlu bir gelişmedir" iddialarında bulunurken bazı yerlerde halen yayla yasağının sürdüğüne, Iğdır ve Doğubeyazıt'ta ise yaylaya çıkmak isteyenlerin karakoldan izin belgesi almalarına ilişkin yapılan uygulamaya ise hiç değinmedi.
www.evrensel.net