03 Ağustos 2001 21:00

Bir milyonları bile yok

Diyarbakır'ın Peyas Mahallesi sakinlerinin birçoğu tek odalı evlerde yaşam savaşı veriyor. Sürekli işi olmayan mahalle sakinleri yazın çapa ve hamallık yaparak geçimlerini sağlıyorlar.

Paylaş
Bir milyonları bile yokDerya KaraçobanDiyarbakır'ın Kayapınar Belediyesi'ne bağlı Peyas Mahallesi işsizlik ve yoksulluğu en yakından yaşayan yerlerden biri. Ne sürekli bir işleri, ne de doğru düzgün oturacak birkaç odalı evleri var. Sorunları ise aynı. Sürekli çalışacak bir işlerinin olmaması yüzünden Peyaslılar, yazın çapaya giderek veya hamallık yaparak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Yazın geçici iş bulan mahalle sakinlerinin diğer mevsimlerde yapacak başka iş olanakları ise bulunmuyor. Parasızlıktan ishal olan çocuklarını Sağlık Ocağı'na ve okula gönderemeyen aileler, "Parası olmayana hiçbir şey yok" diyorlar.

Doktora gidemiyorBeş çocuk annesi olan Şerife Kurmuş 38 yaşında. Remziye, Recep, Yasin, Şaila ve Remzi isimli çocuklarının en büyüğünün 7 yaşında olduğunu söylüyor. Eşinin yazın geçici işlerde çalıştığını kışın ise işsiz kaldığını anlatıyor. Çocuklarına bakacak durumları olmadığı için ikisini kaynanasının yanına yolladıklarını ifade söyleyen Şerife Kurumuş, en küçük çocukları Şaila'nın birkaç aydır ishal olduğunu fakat doktora götürecek olanaklarının olmadığını belirtiyor. Sağlık ocağında bir milyona fiş kesildiğini anlatan Şerife Kurmuş, "Bir milyon dahi ödeyecek para bulamıyoruz" diyerek içinde bulundukları durumu tarif ediyor.

Tek odaya altı çocukEşini sekiz yıl önce kaybettiğini belirten Hediye Yılmaz, altı çocuğuyla birlikte yaşamaya çalıştıklarını anlatıyor. En büyüğü 16 yaşında olan Azize de annesiyle birlikte çapa işine gidiyor. Tek odalı bir evde yaşayan bu ailenin, komşularının desteği olmadan geçinmeleri mümkün değil. Hediye Yılmaz, çocukları Azize, Altan, Belkıs, Hamidiye, İbrahim ve Kader'in okuma, beslenme ve giyinme gibi ihtiyaçlardan mahrum kalmalarının kendisini üzdüğünü ve yalnızca İbrahim ile Hamidiye'yi okula verebildiğini söylüyor. Yazın bir ay boyunca çapaya giderek sabah 6.00'dan akşam 17.00'ye kadar çalışan Hediye Yılmaz ve kızı Azize'nin günlük yevmiyeleri 3 milyon. Yıllardan bu yana geçici işlerde çalıştıkların belirten Hediye Yılmaz, geçmiş yıllarda Adana'ya ve Antalya'ya çalışmaya gittiklerini, oralarda çok zorluklar çektiklerini söyleyerek tüm girişimlerine rağmen devletten hiçbir yardım alamadıklarını anlatıyor.

Buzdolabı yokÜç yıldır evli olduğunu söyleyen 25 yaşındaki Arzu Sancar'ın eşi işsiz. Onların evi de tek odalı. Sancar, çocuğunun olmadığını ancak parasızlıktan tedavi de göremediğini söyleyerek, "Her şeye rağmen mutlu olmaya çalışıyoruz " diyor. Eşinin, annesi ve kardeşleriyle birlikte Adapazarı'na fındık toplamaya gittiklerini ifade eden Sancar, evlerinde buzdolaplarının dahi olmadığını söyleyerek "Bu krizden sonra hiç alamayız" diyor. Yoksul Peyas Mahallesi'nin sakinlerinden Feride Taşdemir ise, 19 yaşında bir çocuk annesi. Yakın bir zamanda ikinci çocuğu da olacak. Feride Taşdemir, 20 milyon kira ödediklerini ve eşinin hamallık yaparak geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını anlatıyor. Eşinin kendisine bakamadığı için kaç kez kendisine " 'Sana bakamıyorum' diyerek beni ailemin yanına yollamak istedi " diyor Taşdemir.

Şimdiden kışı düşünüyorTek odalı toprak evde yalnız yaşayanlardan biri de Sultan Nine. Yaşı ise 90. Komşularının yapmış oldukları yemeklerle yaşamını sürdürdüğünü, getirmezlerse aç kaldığını söyleyen Sultan Nine'nin hiçbir sosyal güvencesi yok. Sultan Nine, yaz aylarında biraz rahat ettiğini ama kışın komşularının odun getirmeleri sayesinde ısındığını söyleyerek, şimdiden kış ayını düşündüğünü belirtiyor.
ÖNCEKİ HABER

'Yenilikçiler'de ayrılık rüzgârı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa