02 Ağustos 2001 21:00

ANAP'ta 5 adaylı yarış

ANAP Kongresi yarın toplanacak. Şu ana kadar Yozgat Milletvekili Lutfullah Kayalar, Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, MKYK Üyesi Vehbi Dinçerler ile eski MYKY Üyesi Necla Akben, Genel Başkan Yılmaz'a rakip oldu.

Paylaş
ANAP'ta 5 adaylı yarışGenel Başkan Mesut Yılmaz ile birlikte 5 kişinin genel başkanlığa adaylıklarını açıkladığı ANAP 7. Olağan Büyük Kongresi yarın toplanacak.Yenimahalle'deki ASKİ Spor Salonu'nda toplanacak olan kongre için son hazırlıklar ANAP Genel Başkan Yardımcıları Mastafa Taşar ve Selçuk Pehlivanoğlu ile Genel Sekreter Abdülkadir Baş'ın denetiminde sürdürülüyor. Bu amaçla dün, Mustafa Taşar başkanlığında ANAP genel başkan yardımcıları ve parti çalışanları genel merkezde bir araya gelerek kongre ile ilgili olarak son durumu gözden geçirdiler. Kongrede, Yılmaz ile birlikte şu ana kadar Yozgat Milletvekili Lutfullah Kayalar, Trabzon Milletvekili Eyüp Aşık, MKYK Üyesi Vehbi Dinçerler ile eski MYKY Üyesi ve Sanatçı Necla Akben genel başkanlık adaylıklarını açıkladılar.5 adaylı kongre öncesi delege çoğunluğu Yılmaz'da "Emin" olduklarını söylerken, bir kısım delege de partide yeni yüzlere ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Yılmaz karşıtı delegeler, yanlış yönetim sonucu partinin kan kaybettiğini söylediler. Yılmaz'ın propagandasının ağırlık kazandığı Genel Merkez binasının dışında ise Genel Başkan adayı Lütfullah Kayalar'ın propaganda aracı dikkat çekti. Kayalar'ın aracında büyük puntolarla yazılmış "Önce vatan için güçlü Anavatan" sloganı da seçim yarışında çete ve hortumcudan tamamen arınmış bir parti sözü verdiği yorumlarına neden oldu. ANAP Gençlik Kolları İl Başkanları ile Kadın Kolları İl Başkanları da kongre öncesi toplantılar yaparak, yeni döneme ilişkin faaliyetlerini değerlendirdiler. Kadınlar, toplantılarında ağırlıklı olarak, "Tabanda çok çalışıyoruz. Biz tabanın sesiyiz. Yönetimde önümüz açılacaktır" dediler.

Seçim ilk günGenel başkanlık seçimi, kongrenin ilk günü olan yarın gerçekleştirilecek. 1226 delegenin oy kullanacağı kongrede ilk ve ikinci turda genel başkanlık için salt çoğunluk oyu aranacak. İlk iki turda genel başkanın seçilememesi durumunda ise üçüncü tura geçilecek ve en çok oyu alan aday genel başkan olacak. İlk gün Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ile Merkez Disiplin Kurulu (MDK) için adaylık başvuruları da gerçekleştirilecek. İkinci gün ise 50 kişilik MKYK ile 13 kişilik MDK seçimleri gerçekleştirilecek. MKYK'nın 50 üyeliği için 40 üye çarşaf listeden seçilirken, 10 MKYK üyesi, genel başkanın kontenjanından göstereceği 20 kişilik listeden seçilecek.

Müzik gösterisiYılmaz için yeni uyarlaması yapılan "Arım, Balım, Peteğim" ile "Haydi Anavatan" şarkıları ağırlıklı olarak çalınacak. Kongrenin açılışında 200 sanatçıdan oluşan bir topluluk müzik tarihinden kesitlerin sunulacağı "Türkiyem" isimli bir gösteri sunacak. Bu gösteri için salonda büyük bir platform oluşturulacak. Kongrede, ANAP dönemi icraatlarını kapsayan bir sinevizyon gösterisi de sunulacak.

Polis alarmdaANAP Kongresi dolayısıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü çok sıkı güvenlik önlemleri alıyor. Kongre dolayısıyla 1500'ü çevik kuvvet müdürlüğünden olmak üzere 2500 polis görev yapacak.
ÖNCEKİ HABER

ABD'den RP kararına onay

SONRAKİ HABER

Lübnan'da hükümeti kurma çalışmalarında sona gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa