02 Ağustos 2001 21:00

Egeli üreticiler meydanda

Bugün İzmir Gündoğdu Meydanı'na çıkacak Egeli üreticilerin yapacakları mitingi, "Uyuyan dev uyanıyor" diye tabir eden çiftçiler, eylemlerinin daha yeni başladığını, sonuç alıncaya kadar taleplerini haykıracaklarını belirtti.

Paylaş
Egeli üreticiler meydanda "Uyuyan dev uyanıyor" şiarıyla bugün İzmir Gündoğdu Meydanı'nda buluşacak binlerce çiftçi, hükümetin IMF ve Dünya Bankası kaynaklı politikalarını protesto edecek. "Tarımı çökertme, üretimi bitirme çabalarına sessiz kalmayacağız" diyen Egeli üreticiler, dün Menemen'de yaptıkları yürüyüşte, "Eğer İzmir'de hükümet sesimizi duymazsa Ankara'da duyurmasını biliriz" dediler. Yaptıkları yürüyüşle mitingin startını veren Bergama çiftçileri, önceki gün mola verdiklerdi Menemen'den yürüyüşlerine devam ettiler. Menenem Tariş Kooperatifleri önünden dün sabah saat 9.30'da yürüyüşe geçen çiftçiler, "IMF defol", "Ankara, Ankara duy sesimizi, bu gelen çiftçinin ayak sesleri" sloganlarıyla ilçede tur attılar. Önde kağnıların olduğu yürüyüşe, ana yoldan geçen arabalar da korna çalarak destek verdi. "Üreten biziz, yöneten de biz olacağız", "Sömürüye, talana, soyguna hayır", "Zor kazandık kolay vermeyiz" yazılı dövizler taşıyan çiftçilerin yürüşü sırasında yollar zaman zaman trafiğe kapandı. Bu sabah Çiğli'den Alsancak Tariş Genel Müdürlüğü'ne kadar yürüyecek olan Bergamalı çiftçiler, buradan da yine kağnılarıyla Gündoğdu Meydanı'na gelecekler.

'Eylemler yeni başlıyor'Menemen'deki yürüyüş sırasında görüştüğümüz üreticiler, mitingin bir başlangıç olduğunu, eylemlerinin seslerini duyuruncaya kadar devam edeceğini söylediler. "IMF ve Dünya Bankası, çiftçiye uzattığı ellerini çeksinler. Tarişbank bizim emeklerimizle kuruldu. Kimseye de vermeyiz. Bu sadece bir uyarı. Eylemlerimiz daha yeni başlıyor" diyen Menemenli çiftçi Mehmet Özden, geçen yıl ürettiği mahsulün karşılığını hâlâ alamadığını söyledi. Amerika'nın kölelerini eskiden Afrika'dan getirdiğini hatırlatan çiftçi Sezai İşven de, "Şimdi Türk halkını Türkiye'de köle yapmak istiyorlar. Hükümet sesimizi bu mitingde duymazsa biz Ankara'da da duyurmasını biliriz. Hiç kimse benim ne üreteceğime, kaç kilo üreteceğime karışamaz" diye konuştu. Bergama Tariş Pamuk Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Basri Özçoban ise "Bu kavga sadece Tarişbank kavgası değildir. Elbette Tarişbank en can alıcı sorunlardandır. Ama mitingin daraltılmaması gerekiyor. IMF ve Dünya Bankası'nın dayatmalarına üreticinin vereceği cevaptır bu. Bu, üreticinin istiklal savaşıdır. Biz de, üreticinin istiklal savaşında, IMF ve Dünya Bankası'nı denize dökeceğiz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Kanlı operasyona yargıdan kalkan

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa