İşçiler Türk-İş'e yürüdü

İzmir Sümerbank işçileri, Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'ne yürüyerek, hükümeti ve IMF politikalarını protesto ettiler.

İşçiler Türk-İş'e yürüdüSümer Holdig AŞ'ye bağlı Sümerbank İzmir Basma Sanayii işçileri dün özelleştirmeye karşı yaptıkları yürüyüşle IMF'ye ve hükümete tepkilerini dile getirdiler. "İşimiz, aşımız, onurumuz için yürüyoruz" pankartı taşıyan işçiler, işyerlerinin özelleştirme kapsamından çıkarılmasını isteyerek, işlerine geri dönmek istediklerini dile getirdiler. Fabrikalarının önünde dün saat 11.30'da bir araya gelen işçiler, sloganlarla Alsancak'ta bulunan Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği'ne kadar yürüdüler. Erkek işçilerin belden yukarı soyunduğu eylemde, yol boyunca, "Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz", "Sümerbank halkındır, halkın kalacak", "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye", "İş, ekmek yoksa barış da yok" sloganları atıldı. Hürriyet gazetesi binasının önünden geçerken, "Suskun basın istemiyoruz" diyerek, alkış ve ıslıklarla medyayı protesto eden işçilere, Alsancak Garı önünde "Sümerbank işçisi yalnız değildir" sloganıyla TÜMTİS üyesi işçiler katıldı.

Eyleme devam Türk-İş 3. Bölge Temsilciliği önünde işçiler adına konuşan TEKSİF İzmir Şube Başkanı Hacıbekir Yalçınkaya, krizin faturasının hep işçiye, memura, köylüye çıkarıldığını belirterek, "Ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri IMF ve yerli işbirlikçileri tarafından yağmalanmak isteniyor" dedi. Sümerbank işçilerinin hiçbir bankayı hortumlamadığını, İsviçre bankalarına para kaçırmadığını kaydeden Yalçınkaya, "İşimizi geri alıncaya kadar eylemlere devam edeceğiz" diye konuştu. Türk İş Temsilcisi Mustafa Kundakçı da "İşinize, aşınıza, işyerinize sahip çıkarak 77 gündür yaptığınız bu onurlu eylemi kutluyorum. 21. yüzyılda bu tablo ülkeyi idare edenler için utanç verici olmalıdır" dedi. Hükümete de seslenen Kundakçı, "Demokratik tavrımızı koymaya devam edeceğiz. Sandığı yakaladığımız gün bunun hesabını soracağız" dedi.

Meral nerede?TEKEL Sigara Fabrikası işçilerinin de katıldığı verdiği eylemde işçiler, "Hükümet istifa", "Derviş evine, Amerika'ya", "İşçiler sokakta, hortumcular Meclis'te" sloganlarını attılar. "Suskun Türk-İş istemiyoruz", "İşçiler burada, Bayram Meral nerede" sloganlarıyla da Türk-İş'i ve Bayram Meral'i protesto eden Sümerbank işçilerine, TÜMTİS, Tes-İş 1 No'lu Şube, Petrol-İş Aliağa Şubesi, Harb-İş, Kristal-İş, Tek Gıda-İş 1 No'lu Şube, Tez Koop-İş, Koop-İş, Türk Metal, Belediye-İş, EMEP ve İHD yöneticileri de destek verdi.
www.evrensel.net