31 Temmuz 2001 21:00

İflas rüzgârları

İlacın yüzde 80'ini devlete ait kurumlara satan ve paralarını alamayan eczacılar, buna karşın ithal ilaç alımlarında peşin para ödemelerinin kendilerini iflasa sürüklediğini anlatıyor.

Paylaş
İflas rüzgârlarıÖzlem Dinlerİnsan sağlığı açısından hayati öneme sahip ilaçta krizin etkisi bütün ağırlığı ile yaşanıyor. Bir yandan doların hızla yükselmesi, diğer yandan ithalat yönlü politikalar ilaçta büyük sorunlara yol açıyor. Üzerine bir de ekonomik kriz gelince eczacılar da iflas bayrağını çekmeye başladılar.İthal ilaca bağımlılığı artıran, eczacıları ilaç satamayacak hale getiren politikaları uygulayan hükümet, eczacıları iflasa sürükledi. Sağlık Bakanlığı tarafından kâr oranları yüzde 5 oranında indirilen, buna karşılık ithal ilaç ödemeleri peşin yapmaları istenen eczacılardan sadece İstanbul'da 40 tanesi iflas etti. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aracılığıyla ilacın yüzde 80'ini alan devlet kurumları, krizi bahane ederek ödemelerini üç ayda bir yapmaya başladı. Aynı zamanda, kâr marjları yüzde 5 oranında indirilen eczacılar, ya kârlarının yükseltilmesini ya da ödemelerinin zamanında yapılmasını istiyor. İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Erkan Önsel, önlem alınmazsa eczanelerden başlayan iflas dalgasının ecza depolarına, oradan da ilaç sanayine sıçrayacağına dikkat çekiyor.

6 ayda 40 iflasİthal ilaç fiyatlarının dalgalı kura bağlanmasının, ilaç üretim ve dağıtım sektörünü daha fazla global sermayenin denetimine soktuğunu açıklayan İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Erkan Önsel, ilaçta kâr marjlarının azaltılması ve kurumların geri ödeme sürelerinin uzun vadeye yayılmasının eczacıları iflasa sürüklediğini kaydediyor. Önsel, emeğiyle geçinen diğer kesim gibi, ekonomik krizden olumsuz etkilenen eczacıların da, hızla iflas etmeye başladığına dikkat çekerek, sadece İstanbul'da son 6 ayda 40 eczacının iflas ettiğini açıklıyor. İlacın büyük bir bölümünü SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı aracılıyla alan devletin, eczacıya ödemelerini uzun vadede yaptığını hatırlatan Önsel, ilaç firmalarına peşin ödeme yapmak zorunda bırakılan eczacıların çöküşe sürüklediğini anlatıyor. Kurumların eczacıya, eczacıların ise ilaç firmalarına yaptığı ödeme arasındaki makasın gittikçe açıldığına dikkat çeken Önsel, böyle bir durumda eczacıların depolara, depoların dağıtım kanalına, buradan da ilaç sanayisine zamanında ödeme yapamadığını vurguluyor. Devletin ödemelerini zamanında yapmadığı sürece bu yıkımın ortadan kalkmayacağını kaydeden Eczacılar Odası Başkanı Erkan Önsel, kamu kurumlarındaki eczacılık hizmetlerinin iyileştirilmesi için eczanelerin dengeli dağılmasını ve yeni eczacılık fakültelerinin açılmaması gerektiğini söylüyor.
ÖNCEKİ HABER

Bankacılara sürgün

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa