30 Temmuz 2001 21:00

Özgür Radyo kapatıldı

Peş peşe aldığı cezaların ardından nisan ayında tekrar yayın hayatına başlayan ve yaklaşık dört aydır yayınını sürdüren Özgür Radyo, bir kez daha bir yıllığına kapatıldı.

Paylaş
Özgür Radyo dün kapatıldıPeş peşe aldığı cezaların ardından nisan ayında tekrar yayın hayatına başlayan ve yaklaşık dört aydır yayınını sürdüren Özgür Radyo, 3984 sayılı yasa gereğince dün yayın hayatına bir yıl ara vermek zorunda kaldı. Radyonun kapatılma gerekçesi olarak 9 Temuz 2001 tarihinde Kızılırmak Müzik Topluluğu'nun 'Oğul/Nurhak' parçasının çalınmasının gerekçe gösterildiğini belirten Özgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, sansürün kaldırılışının 93. yıldönümünün kutlandığı günlerde kapatılmalarının dikkat çekici olduğunu açıkladı. Konuya ilişkin İHD İstanbul Şubesi'nde bir açıklama yapan Özgür Radyo çalışanları, RTÜK'ü kınayarak kimin hangi programı dinleyip hangi ezgiye kulak vereceğine karar verildiğini dile getirdi.Radyo çalışanlarının basın toplantısına yazar Adnan Özyalçıner, şair-yazar Sennur Sezer, müzisyen Şanar Yurdatapan, Sine-Sen Başkanı Yusuf Çetin, Halkevleri çalışanı Samut Karabulut, TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Celal Beşiktepe ve EMEP İl Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Turp katılarak destek verdi.

Kapatma kınandıÖzgür Radyo Genel Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, kapatmanın haber alma hakkının ve kültürel gelişim hakkının yerle bir edilmesi olduğunu belirtti. Destek vermek amacıyla toplantıya katılanlardan Şanar Yurdatapan, artık kapatma törenlerine değil Özgür Radyo'nun açılış törenlerine katılmak istediğini vurguladı. TMMOB adına konuşan Celal Beşiktepe ise kurulmak istenen karanlık ablukayı kırmak zorunda olduklarına dikkat çekti. Gazetemizin OHAL'e girdiği ilk gün yasaklanmasına da değinen Beşiktepe'nin ardından konuşan şair-yazar Sennur Sezer, bir radyonun sansürden geçmiş bir şarkı yüzünden kapatılmasının, bir gazetenin OHAL'e ilk girdiği gün yasaklanmasının şaşılacak şeyler olmadığına dikkat çekti.
ÖNCEKİ HABER

İlaç parasını ödeyemeyen işçiye haciz

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa