29 Temmuz 2001 21:00

İşçiye altın kafes: GOLDAŞ

"İş yoğun" denilerek geceli gündüzlü çalıştırılan işçilere, "iş yoğunluğu" olmadığı dönemlerde fazla mesaiye kaldıkları saat kadar izin verilerek, ücret ödenmiyor.

Paylaş
İşçiye altın kafes: GOLDAŞMuzaffer ÖzkurtDünya çapında altın markası olan GOLDAŞ'ta işçiler, "kalite" adı altında yoğun sömürü ve baskı altında çalışıyorlar. ISO 9002 Kalite Belgesi'ni elde etmekle övünen GOLDAŞ'ta günde 11 saat çalıştırılan işçilere, fazla mesai ücreti ödenmiyor. Bu duruma tepki göstererek iş yavaşlatma eylemi yapan işçilerden 6'sı işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği tehdidine rağmen, işçiler iş yavaşlatma eylemini sürdürüyor. GOLDAŞ'ta, esnek çalışma modelinin bir parçası olarak, yaklaşık 6 ay önce fazla mesai ücretlerinin ödenmesi kaldırıldı. Patrona 10 kilo mal üretileceği yönünde rapor sunan, ancak işçilere 5 kilo hammadde veren fabrika yöneticileri, daha sonra yeterli mal üretilmediği gerekçesiyle fazla mesai ücretlerini ödemediler. Yeni genel müdür de mesai uygulamasını kaldırarak yerine saat takası modelini getirdi.

İş yavaşlatıldı 6 işçi atıldı"İş olduğu" gerekçesiyle geceli gündüzlü çalıştırılan işçilerden, mesai yaptıkları saat kadar işe geç gelmeleri isteniyor. Bu şekilde "iş olduğu" geceler fabrikada, kartonlar üzerinde yatmak zorunda bırakılan işçilere, işin olmadığı günlerde işe geç gelmeleri sağlanarak, ek ücret ödenmiyor. İşçiler, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesine karşı tepkilerini çeşitli şekillerde gösteriyor. Geçtiğimiz aylarda fabrika yöneticilerinin, çalışanlarla birlikte yapmak istediği piknik, işçilerin gitmemesi üzerine iptal edildiİşçiler, bu ay, ürünleri yanlış yaparak ya da tekrar eriterek iş yavaşlatma eylemi gerçekleştirdiler. Bunun üzerine 6 kişiyi işten aıldı. İşçiler ağustos ayı başında 40 kişiyi daha işten atılacak şeklinde tehdit edildi. Ancak işçiler, iş yavaşlatma eylemini sürdürüyor.

Ücretler düşükSigorta dışında hiçbir sosyal hakları olmayan işçilerin mesai saatleri 08.00 ile 19.00 arası. Ancak "ek iş" çıkması ya da eldeki işin bitmemesi halinde bu süre daha da uzayabiliyor. Hatta geçtiğimiz aylarda işçiler, iş yetişmediği için, kartonlar üzerinde sabahladılar. Bu çalışma temposuna karşılık işçilerin aldığı ücretler 150 ile 225 milyon lira arasında değişiyor. Altı ayda bir zam yapılması gereken fabrikada, ocakta ücretlere yüzde 5 zam uygulandı. Temmuz ayında yapılması gereken yüzde 20'lik zam ise henüz verilmedi. Ancak hep yapıldığı gibi bu zam dönemi öncesinde de işçi atılacağı söylentisi yayılarak, tedirgin edilen işçilerin verilen zamma boyun eğmeleri amaçlanıyor. Fabrikada ayrıca "çırak" adı altında 14-15 yaşında çocuklar da çalıştırılıyor.

Baskı altında üretimİşçiler her hatada ihtar alıyorlar. Üretimden fabrikaya geliş-gidiş saatlerine kadar her hata, ihtar sebebi. Eğer ihtarlar 3'ü bulursa, işçi, işten atılıyor. Üretimin son aşaması olan kalite kontrolde, hangi bölümden ne kadar mal geldiği ve bunların kalite standartlarına uygun olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer bir bölüm diğerlerine göre daha fazla hata yapmış ya da eksik mal üretmişse o bölümün işçileri ihtar alıyor. Kalite kontrol bölümündeki bilgisayarlı sistem, mal kaybı olmaması için 1 gramın dahi hesabını yapabiliyor. Eğer belli bir gram kayıp tespit edilirse, bu, tüm fabrika işçilerinin teker teker aramadan geçirilmesi anlamına geliyor. Fabrikada gazete okumak da yasak. Sabah işe gelen bir işçi gazetelere bakmak istediğinde İşletme Müdürü tarafından uyarılıyor. İşçiler bir arada yemeğe de çıkamıyor. Yarım saatlik yemek molası her bölüm için ayrı zamanlarda veriliyor.
ÖNCEKİ HABER

Yalım Erez işçi atacak

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa