30 Temmuz 2001 01:00

Tayyip baskısı altında

ANAP'ın 4-5 Ağustos tarihlerinde "Yepyeni bir gelecek yine ANAP'la gelecek" sloganıyla yapacağı kurultayın hazırlıkları sürüyor. Dört adayın yarışacağı kurultayın hazırlıkları, Mesut Yılmaz'ın yeniden kazanması için yapıldı.

Paylaş
Tayyip baskısı altında ANAP'ın 7'nci büyük kongresi için gün sayılırken bütün hazırlıklar Mesut Yılmaz'ın yeniden kazanması için yapıldı. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, kurultay sonrası ANAP'ta hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını öne sürdü. Taşar, ANAP'tan Tayyip Erdoğan'ın yeni oluşumuna geçişler olacağı hakkındaki soru üzerine, "Aslı dururken kimsenin taklidine gitmeyeceğini" iddia etti; isim vermeden de, Erdoğan'ın girişimini eleştirdi.ANAP'ın 4-5 Ağustos günleri yapılacak 7'inci büyük kurultayı için hazırlıklar son aşamasına geldi. Dört adayın yarışacağı kurultay için yapılan hazırlıklar, Mesut Yılmaz'ın yeniden genel başkanlığı kazanması için yapıldı. ANAP'ın 1983 yılında kullandığı "Arım, Balım Peteğim" şarkısı Yılmaz için yeniden uyarlanırken "Haydi Anavatan" adlı şarkının sözlerinde de Yılmaz ön planda.İki gün sürecek olan kurultayda genel başkanlık seçimleri ilk gün, MYK ve diğer zorunlu organ seçimleri ise ikinci gün yapılacak. 500 görevlinin bulunacağı 10 bin kişilik salonda, polisin yanında özel güvenlik görevlileri de bulunacak. TRT'nin isteyen kanallara ücretsiz servis yapacağı kurultayın ilk gününü konuklar da izleyebilecekler, ancak ikinci gün kurultay sadece delegeler ve basına açık olacak.

Filmli basın toplantısıParti genel merkezinde dün bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Taşar, hazırlıklar konusunda bilgi verdi. Toplantı öncesinde, 1983 yılında kurulan ANAP'ın bugüne kadarki sürecini anlatan bir film gösterimi sunularak Özal yönetimindeki ANAP'ın ülkeyi içine soktuğu krizlerin itirafı anlamına gelebilecek şekilde, "ANAP'ın Türkiye'nin kaderini değiştiren bir parti olduğu" ifade edildi. Mustafa Taşar ise 2.5 aylık hazırlıklarını anlattı. 1226 delegenin hepsinin şeffaf ve demokratik bir süreçte belirlendiğini iddia eden Taşar, kurultayda yeni yüzyılda ülkenin içine girdiği bütün zorlukların irdeleneceğini, çok şeyin değişeceğini, "yepyeni bir ANAP" doğacağını öne sürdü. Hedeflerini tek başına iktidar olarak belirlediklerini ifade eden Taşar, "Türkiye, diğer bütün alternatifleri denedikten sonra yeniden ANAP'ın demokrat, özgürlükçü ve sivil çizgisine gelmiştir" dedi. Partilerin demokratik sistemin vazgeçilmez unsurları olduğunu, demokrasiyi önce kendi içlerinde ve faaliyetlerinde eksiksiz olarak hayata geçirmeleri gerektiğine inandıklarını ileri süren Taşar, parti içi demokrasinin ANAP'ta olduğu kadar hiçbir partide olmadığını iddia etti.Sorunların örtülerek, ertelenerek, bahanelerin arkasına gizlenerek, görmezden gelinerek çözülemeyeceğini bildiklerini belirten Taşar, en büyük krizlerin yaratıcısının kendileri olduğunu unutmuşçasına çözümün ANAP olduğunu iddia etti. Rüşvet, irtikap ya da yüz kızartıcı suç işleyen kimsenin, affedilmiş dahi olsalar partiye alınmayacağını öne süren Taşar, il başkanlarının devletle iş yapan kişiler olmamasına özen gösterdiklerini iddia etti. Dünyada ve Türkiye'de hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını, bundan sonra da olmayacağını ifade eden Taşar, "Bundan sonra ANAP'ta da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dedi, ancak "neyi değiştireceklerini" söylemedi.Recep Tayyip Erdoğan'ın "yeni oluşum"una isim vermeden atıfta bulunan Taşar, "Türkiye'nin ve Türk siyasetinin içinde bulunduğu çıkmazdan kurtulmak için beklediği yeni hareket adına yeni oluşumlar denilen eklektik yapılar değil, ANAP'ın 7'inci büyük kongresinde ortaya koyacağı yeni yaklaşımdır" dedi. ANAP'tan yeni oluşuma geçişlerin olacağı sorusu üzerine Taşar, "Yenilikçi bir ANAP varken, aslı dururken kimse taklidine gitmez" dedi.

'Tarım Bakanı hatalıydı'Tarım Kredi Kooperatifleri Kongresinde MHP'lilerle ANAP'lılar arasında yaşanan tartışmanın sorulması üzerine Taşar, Tarım Bakanı'nın yetkisi olmadan yönetimi görevden alarak atama yaptığını söyledi. "ANAP-MHP meselesi değildir, siyasi yönü yoktur" diyen Taşar, kadrolaşma olmadığını öne sürdü.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Okul ticarileşti, iktidar kadrolaştı

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa