Karataş Kadın Cezaevindeki ihlallere karşı eylem

Karataş Kadın Cezaevindeki ihlallere karşı eylem

Son dönemde cezaevlerinde uygulanan hak ihlallerinin boyutu giderek büyüyor. Özellikle siyasi hükümlü ve tutuklulara yönelik uygulamalar, insan haklarının nasıl kısıtlandığını gözler önüne seriyor. Hak ihlallerin yaşandığı cezaevlerinden biri de Karataş Kadın Cezaevi.Adana Karataş Kadın Cezaevinde hükümlü

Adana Karataş Kadın Cezaevinde hükümlülere ve tutuklulara uygulanan hak ihlalleri yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. İnsan Hakları Derneğinin ve diğer demokratik kitle örgütlerinin adına Karataş Kadın Cezaevi önünde açıklamayı yapan Aysel Ardın, cezaevlerindeki koşulların insan onurunu kırıcı bir boyuta ulaştığının altını çizdi.

Özellikle siyasi hükümlü ve tutukluların üstlerinin onur kırıcı bir şekilde arandığını, teşhire açık hale getirildiğini belirten Ardın, aramaların gardiyanlarca, ince arama adı altında onur kırıcı bir şekilde yapıldığını, ayakkabı çıkarmaya karşı olunduğu için gardiyanların tutukluları tekmelediğini ve saçlarından tutup yerlerde sürüklediği gibi uygulamaların yapıldığının altını çizdi.

Siyasi Tutuklu Özlem Aydın’ın kadın başgardiyan tarafından üstündeki gömleğin yırtılarak asker ve erkek gardiyanların görebileceği şekilde teşhire açık hale getirildiğini ifade eden Ardın, sık sık su kesintisinin yaşandığını, mahkumların ring araçlarında kameralar ile denetlendiğini, birçok koğuşta aynı yatağı 2 ya da 3 kişinin paylaştığını belirtti. En basit itirazlarda bile cezayla karşılaşıldığının altını çizen Ardın,  adli hükümlülerin de hijyen koşullarından uzak yaşadığını ve hükümlülerin çocuklarıyla yoğun sigara dumanı ortamını paylaşmak zorunda bırakıldığını vurguladı.

SAHİP ÇIKACAKLAR

Eşinden, sevgilisinden, babasından ya da abisinden şiddet gören, namus cinayetlerine kurban giden, tacize ve tecavüze uğrayan, parçalanarak öldürülen ya da nedeni belirsiz bir şekilde intihar eden kadınların her geçen gün arttığını dile getiren Ardın, bu sistemin devam etmesi halinde kadınlara ilişkin haberleri, her gün izlemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Ardın son olarak, tutuklu ve hükümlü, muhalif ve Kürt kadınlarına sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve mücadelelerine her şekilde devam edeceklerini de ifade etti. (Adana/EVRENSEL)

www.evrensel.net