28 Temmuz 2001 21:00

'Talana karşı güçlerimizi birleştirelim'

TMMOB üyesi mühendis ve mimarlar, Ankara'daki mitingde üretimi dışlayıp rantiyeyi besleyen IMF politikalarına karşı seslerini yükselterek "Üreten Türkiye istiyoruz. Özelleştirme değil sanayileşme" dediler.

Paylaş
'Talana karşı güçlerimizi birleştirelim'Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) üyesi mühendis ve mimarlar, Ankara'da yaptıkları mitingle ülkelerine, mesleklerine ve onurlarına sahip çıktılar. Mühendis ve mimarlar, halkı yoksullaştıran, ülkeyi talana açan IMF ve DB politikalarına karşı, emekçilerle güçbirliği çağrısı yaptılar. TMMOB'nin çağrısına uyarak Türkiye'nin dört bir yanından Ankara'ya gelen 3 bini aşkın mühendis ve mimar, Toros Sokak'ta toplanarak Abdi İpekçi Parkı'na yürüdü. "Mühendisler, mimarlar susmayacak", "Üretim, yatırım bizim işimiz", "Üreten Türkiye istiyoruz", "IMF defol, bu memleket bizim",..."Derviş evine, Ecevit huzurevine", "Borç değil alacağımızı istiyoruz", "Sadaka değil toplusözleşme", "Demokratik Türkiye insanca yaşam", "Ülke satılıyor, seyirci kalmayın" gibi sloganlar ve dövizlerle taleplerini dile getiren mühendis ve mimarlar, yürüyüş boyunca, ''Bağımsız, demokratik Türkiye ve insanca yaşam" isteklerini ortaya koyarak "Ülkemize, mesleğimize ve onurumuza sahip çıkıyoruz'' dediler.KESK "Sefalete teslim olmayacağız" pankartı ile mitinge katılırken, EMEP üyeleri ise "İşten çıkarmalara son, krizin yükü tekellere" pankartı ile eyleme destek verdi. Diş Hekimleri Birliği, Türk Eczacıları Birliği, Türk Tabipleri Birliği, 68'liler Birliği, Halkevleri, PSAKD ile EMEP, ÖDP, İP, CHP yöneticileri de mitinge destek verdi. Yürüyüşün ardından Abdi İpekçi Parkı'nda toplanan mühendis ve mimarlara seslenen KESK Genel Başkanı Sami Evren, ülkenin yangın yerine döndüğünü belirterek IMF partilerinin ülkeyi yoksulluk ve rant cennetine çevirdiğini söyledi. Hükümetin halka hesap vermediğine işaret eden Evren, "Hükümete, IMF politikalarına hayır demenin zamanı geldi. Gün hesap sorma günüdür" diye konuştu.Evren'in ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, halkın ekmeğinin küçültüldüğünü ifade ederek rant paylaşımına dayalı ekonomik ve siyasi sistemin daha fazla yürümediğine dikkat çekti. Emekçilerin sürece açık biçimde damgasını vurması gerektiğini kaydeden Çelebi, "Güçlerimizi birleştirmek ve sürece müdahale etmek zorundayız" dedi.

Sorun iktidar sorunu"Birileri sırça köşklerinde sosyal patlama olur mu, olmaz mı tartışması yapmaya devam etsinler. Bugün, bu alanda, eğitimli insan gücünün önemli bir unsuru olan biz mühendis ve mimarlar, patlama noktasına geldiğimiz için, insanca bir yaşam istediğimiz için, bir kez daha bu gidişe dur demek için toplandık" diyerek sözlerine başlayan TMMOB Başkanı Kaya Güvenç ise kasım krizinden beri özel ve kamuda toplan 55 bin mühendis ve mimarın işsiz kaldığını hatırlattı. Güvenç, IMF ve DB politikalarının amacının üretimi çökertmek, ülke ekonomisini uluslararası para sermayesine ve ona eklemlenmiş yerli sermayeye bütünüyle teslim etmek olduğunu belirterek yatırımsız, üretimsiz bir ülkede mühendis ve mimar olmanın zorluğunu dile getirdi. Yatırımları durdurup sanayileşme politikalarını terk ederek sanayinin temel rekabet gücünü ucuz işgücüne çevirerek, Türkiye'yi taşeronlaştırdıklarına işaret eden Güvenç, "Önce siyasi iradenin uluslararası sermayeye değil de halka hizmet etmesi gerekir. Bu nedenle de sorun, emekten yana politikaları yaşama geçirecek siyasi iradenin iktidara taşınması sorunu haline gelmiştir" dedi.Miting, çekilen halayın ardından "Kahrolsun IMF, bağımsız Türkiye" sloganının atılmasıyla sona erdi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Doktorunuz doktor mu?Ölen amcasının oğlu Hüseyin Hanoğlu'nun kimliğini kullanarak besicilikten öğretmenliğe hızlı bir geçiş yapan ve 1991-1992 yılları arasında Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı'na kadar yükselen sahte öğretmen Hüseyin Haydar Hanoğlu olayının yankıları sürerken Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, çok daha kapsamlı ve büyük bir sahtekârlık olayına dikkat çekti. Tan'ın verdiği bilgiye göre, Türkiye'de 2 bin 500 sahte diş hekimi bulunuyor. Bu rakam ise Türkiye'deki diş hekimlerinin yüzde 10'unu oluşturuyor.

Hastalıklar yayılıyorFaaliyetlerini rahatça sürdüren sahte diş hekimleri, birçok hastalığa davetiye çıkardıkları gibi hastaların sağlığını da tehlikeye atıyorlar. Bu kişiler, sterilizasyon ve hijyen kavramlarından uzak olmaları nedeniyle toplum sağlığı açısından büyük önem taşıyan hepatit, AIDS, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasında büyük rol oynuyorlar. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TDB Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, bu tehlikeli duruma karşı bilinçli bir mücadelenin zorunlu olduğuna dikkat çekti. Sahte dişhekimleri ile mücadele için kitapçık bastırdıklarını ve bunları tüm sağlık müdürlükleri ile emniyet müdürlüklerine göndereceklerini vurgulayan Tan, böylece sahte dişhekimleri ile daha etkin bir mücadele yürütülebileceğine inandıklarını söyledi.

Kitapçık hazırlandıDişhekimi bulunmayan yerleşim yerlerinde, insanların ağız ve diş sağlığının sahte dişhekimlerine teslim edildiğine dikkat çekilen kitapçıkta, Sağlık Bakanlığı'nın dişhekimi bulunmayan yerleşim bölgelerine mutlaka dişhekimi ataması gerektiği kaydedildi. Sadece dişhekimliği muayenehanesinde kullanılacak alet ve malzemelerin, dişhekimi olmayanlara satılmaması, bu malzemeleri pazarlayan firmalarda bir dişhekiminin sorumlu olması konusunun Sağlık Bakanlığı'nca bir yönetmelik ile düzenlenmesi gerektiği de ifade edilen kitapçıkta, tüm fertlerin sağlık sigortası kapsamına alınması, devletin veremediği ağız diş sağlığı hizmetinin özel kuruluşlardan belge karşılığı satın alınmasının sahtecileri ortadan kaldıracağı bildirildi.

Denetim yapılmalıDişhekimleri odalarının yapabileceklerine de yer verilen kitapçıkta, odaların sahte dişhekimleri ile mücadele grubu kurmaları istendi.Bir dişhekimine gidildiğinde sahte olup olmadığını anlamak için diplomasına ve dişhekimliği yapmaya uygunluk belgesi olup olmadığına bakılmasını isteyen Türk Dişhekimleri Birliği Genel Sekreteri Nezih Yavuz Tan, bu belgeleri olmayanların sahte dişhekimi olduğuna dikkati çekti. Halkın dikkatli ve titiz olması gerektiğini belirten Tan, sahte diş hekimlerinin, vakit yitirilmeden ilin sağlık müdürlüğüne veya oradaki dişhekimleri odasına bildirilmesini de istedi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vali provoke ediyor

SONRAKİ HABER

Bir işçi daha yaşamına son verdi, diğer işçiler cansız bedenin yanında çalıştırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...