27 Temmuz 2001 21:00

OHAL sansürüne son verilsin

Gazetemizin 4 ile girişinin OHAL Valiliği'nin kararıyla yasaklanmasına gösterilen tepkiler, Basın Konseyi ve çeşitli sendikaların açıklamalarıyla devam etti.

Paylaş
OHAL sansürüne son verilsinGazetemizin 4 ile girişinin OHAL Valiliği'nin kararıyla yasaklanmasına gösterilen tepkiler, Basın Konseyi ve çeşitli sendikaların açıklamalarıyla devam etti. Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, gazetemiz Günlük Evrensel'e OHAL Valiliği'nin koyduğu yasağı protesto etti. Basın Konseyi Genel Sekreteri Dr. Vedat Demir, yaptığı açıklamada, gazetemiz Günlük Evrensel'in, hakkında herhangi bir soruşturma ve bir mahkeme kararı olmadan, yayın hayatının ilk gününde OHAL bölgesine girişinin, üstelik basında sansürün kaldırılışının 93'üncü yıldönümünden söz edildiği bir tarihte, engellenmesinin basına yönelik vahim bir sansür olduğunu belirterek, bu uygulamaya bir an önce son verilmesi gerektiğini söyledi.Demir, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin, Türkiye'den yasalarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili maddesine uyumlu hale getirmesini isteyen bir karar aldığı bir dönemde bu uygulamanın yapılmış olmasının Türk demokrasisi ve iletişim özgürlüğü açısından talihsiz bir durum olduğunu ifade ederek, hukuk devletine yakışmayan ve insanların haber alma hakkına müdahale sayılan bu uygulamaya yetkililerin bir an önce son vermesi çağrısında bulundu.

Okuma hakkına ihlal

Süleyman Çelebi (DİSK Genel Başkanı)Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'e sokulmaması bir gazetenin sansürlenmesidir. Yaşanan bu olay demokrasinin kurallarına uymayan bir uygulamadır. DİSK olarak OHAL'in kaldırılmasını istiyoruz. OHAL'de yaşayan insanların okuma hakları ellerinden alınmaktadır. İnsanların düşüncelerini özgürce ifade etmeleri serbest bırakılmalıdır. Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'e sokulmamasını kınıyoruz.

KınıyorumProf. Dr. Tahsin Yeşildere (Öğretim Elemanları Sendikası (ÖES) İstanbul Şube Başkanı) Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'e sokulmaması Türkiye'de sansürün olduğunun bariz bir göstergesidir. Türkiye'de düşüncelerin özgürce ifade edilmesine izin verilmiyor. Birtakım düşünceler bazı güçler tarafından engellenmektedir. Türkiye'nin çağdaşlaştığını söyleyen insanlara yaşanan bu olayı göstermek gerekir. Ülkede bulunan mevcut düşünce, basında ve birçok yerde sansür uygulamaktadır. Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'e sokulmamasını kınıyorum.

Demokrasiye aykırıMünir Aydın (TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri)Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'e sokulmaması demokrasi kurallarına aykırı bir uygulamadır. Demokrasilerde bölgelere göre yasalar uygulanmaz. OHAL Yasası tekrar gözden geçirilmelidir. Yetkililerin bu kararlarını tekrar gözden geçirmeleri gerekiyor. Yaşanan olayı kınıyoruz.

İnsanlara haksızlıkDoç. Dr. Hayri Kozanoğlu (Öğretim Elemanları Sendikası Genel Başkanı)Sistemi eleştiren, IMF ve Dünya Bankası'na karşı olan gazetelerin yaşamlarını sürdürmeleri devlet tarafından engellenmeye çalışılıyor. Günlük Evrensel gazetesine devlet bu gözle bakmaktadır. Devlet gerçekleri yazan gazeteleri sansürlemeye çalışmaktadır. Günlük Evrensel'in OHAL'e sokulmaması o bölgede yaşayan insanlara yapılan bir haksızlıktır. Anayasa'da belirtilen eşitlik ilkesi bu uygulamayla çiğnenmektedir. İnsanlar istediği görüşü savunmalı, istediği gazeteyi okumalıdır. Alınan bu kararı kınıyoruz.

Yasak kabul edilemez

Prof. Dr. Kadir Erdin (Öğretim Üyeleri Derneği Genel Başkanı)Basında sansürün kaldırılışının 93. yılı kutlanırken düşüncelerin özgürce ifade edilmesi engellenmektedir. Türkiye'de uygulanan yasaklamalar kabul edilemez. Yaşanan yasaklamalar kaldırılmalıdır. Yasakçı yaklaşım bizleri daima kendi içimizde sorunlarımızı tartışmaktan uzak tutar. Düşüncelerin ifadesinde uygulanan yasaklamalar demokrasinin önünü tıkar. Günlük Evrensel gazetesinin OHAL'de yasaklanmasını kınıyoruz.
ÖNCEKİ HABER

Halk valiyi protesto etti

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa