Halk valiyi protesto etti

Valinin Munzur Festivali'ne müdahalesini protesto eden yaklaşık 4000 kişi Tunceli Valisi'ni ve Belediye Başkanı'nı istifaya çağırdı.

Halk valiyi protesto ettiValinin Munzur Festivali'ne müdahalesini protesto eden yaklaşık 4000 kişi Tunceli Valisi'ni ve Belediye Başkanı'nı istifaya çağırdı. HADEP dışındaki tüm siyasi parti, sendika, dernek ve kitle örgütlerinin festivalden çekilmesinin ardından mahalleleri dolaşıp festivale çağrı anonsları yapan Belediye'ye öfkelenen halk, dün akşam ildeki İnsan Hakları Anıtı önünde "Vali istifa", "Başkan istifa", "Dersim özgürdür, özgür kalacak", "Baskılar bizi yıldıramaz", "OHAL'e hayır, baskılar son bulsun" sloganları atarak toplandı. Anıt çevresinde toplanan 4000 dolayındaki emekçinin protestosu uzun süre devam etti. Çevik kuvvet ekipleri, halkı ablukaya aldı. İl stadyumuna asılan "Tunceli halkı Devlet Bahçeli'ye teşekkür eder" yazılı pankarta öfkelenen halk, stadyuma doğru yürümek isteyince polis tarafından engellendi.

Halk desteği kalmadı2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali programına valilik tarafından yapılan müdahalenin tahammül edilemez olduğunu belirten yöre dernekleri, sendikalar, meslek örgütleri ve siyasi partiler dün bir açıklama yaparak programdan desteklerini çekti. Örgütler, alternatif bir festival programı hazırlığı içindeler.Emeğin Partisi (EMEP)'nden sonra, Tunceli Dayanışma Kurulu, Tunceli Dernekleri Yurtdışı İnisiyatifi, Türk-İş, DİSK ve KESK'e bağlı sendikalar, Tunceli Barosu ve ÖDP de, Tunceli Valiliği'nin müdahale ettiği festivalden desteğini çekti. Dernek temsilcileri, devletin festivale müdahalesinin tahammül edilemez ve katlanılamaz olduğunu belirttiler.Dernekler yaptıkları açıklamada, "Munzur festivali bizimdir. Biz Tunceli'ye bir tas su içmeye geldik, halkımızla birlikte olmayı sürdüreceğiz" denildi. EMEP, Tunceli Dayanışma Kurulu ve Tunceli Dernekleri Yurtdışı İnisiyatifi'nin yanı sıra KESK, DİSK, Türk-İş'e bağlı sendikalar, Tunceli Barosu ve ÖDP de, bir toplantı yaparak festivali desteklemediklerini açıkladılar.
www.evrensel.net