28 Temmuz 2001 01:00

Plan Kolombiya'ya devam

ABD Temsilciler Meclisi, Kolombiya'daki ABD faaliyetleri için ayrılan paradan kesinti yapılmasını reddetti. Karar, Latin Amerika'ya 'göz açtırmak istemeyen' Bush yönetimi için bir zafer olarak tanımlandı.

Paylaş
Plan Kolombiya'ya devamABD Temsilciler Meclisi, Kolombiya'daki ABD faaliyetleri için ayrılan paradan kesinti yapılması yolundaki öneriyi reddetti. Ülkede, "uyuşturucu ile mücadele" kisvesi altında gerilla örgütlerine karşı savaş yürütülmesini ve koka bahçelerinin imhasını öngören Plan Kolombiya kapsamındaki 670 milyon dolarlık "yardım" böylece garanti altına alındı. Diğer Latin Amerika ülkelerini de kapsayan Plan Kolombiya'nın geçtiğimiz yılki toplam bütçesi en az 1.3 milyar dolardı. Onaylanan yardım ile yeni ABD yönetimi planı yeniden biçimlendirmeye çalışıyor.

İnsanlık dışıKarar, George Bush yönetiminin bir zaferi olarak kabul ediliyor. Plan, Demokrat Partili Bill Clinton döneminde hazılanmıştı, ancak Demokratlar bugün plana göstermelik olarak karşı çıkıyor. Kararın Birleşmiş Milletler'in Kolombiya'nın "koka bitkilerini yok etme" gerekçesiyle yürüttüğü programları denetlemek istemesi ile aynı günlere denk gelmesi dikkat çekti. Kolombiya için oluşturulan BM Uyuşturucu Denetimi Programı yöneticisi Klauss Nyholm, az miktarlarda koka ekili küçük tarlaların zehirli spreylerle tahrip edilmesinin insanlık dışı ve işlevsiz olduğunu söyledi. Nyholm, "Uluslararası ve tarafsız bir doğrulamaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz" dedi. Çiftçiler de bu spreyleme faaliyetinin çevreye zarar verdiğini ve insan sağlığını tehdit ettiğini ifade ediyorlar. Planın Kolombiya'dan sonra komşu Peru ve Ekvador'u vurması bekleniyor.

Eski General tutuklandıTemsilciler Meclisi'nin kararı, Kolombiyalı bir generalin ölüm mangalarıyla bağlantısı nederiyle tutuklanmasının hemen ardından geldi. Bu gelişmenin, Kolombiya hükümetinin uyuşturucuyla mücadele adı altında ABD'den daha fazla yardım almasında etkili olduğu belirtiliyor. Eski General Rito Alejo del Rio savcılıktan gelen kısa bir raporla, 1995-1997 yılları arasında yaptığı kuzeydoğu Antioquia eyaleti ordu komutanlığı görevi boyunca kontrgerillaya yardım ettiği suçlamasıyla karşı karşıya. Del Rio, sivil bir mahkemede kontra bağlantıları nedeniyle yargılanacak olan ilk Kolombiya generali. Aslında gerillalara ve sivil halka karşı yıllardır acımasız katliamlara imza atan kontra güçlerle ordu bağlantısı birkaç generalle sınırlı değil. Kolombiya devletinin, hem de Amerikan yardımıyla mücadele ettiğini öne sürdüğü uyuşturucu ticaretinin içinde de birçok subayın olduğu bilinen bir gerçek. Milislere çalışan subayların cezalandırılması, Kolombiya güvenlik güçlerine "uyuşturucuya karşı" yapılacak ABD yardımının birkaç koşulundan biriydi. 1999'daki insan haklarıyla ilgili suçlamaların ortasında erken emekli ediliveren Del Rio, o günden bu yana tartışmalı bir kişilik oldu. Bazı milletvekilleri, 1990'ların başında "asilerin yatağı" olan, muzculuk ve büyükbaş hayvancılık yapılan kuzeydeki bölgelerin "güvenliğini sağladığı" için onun bir kahraman olduğunu söylüyorlar. İnsan hakları kuruluşları onu, ordu ve kontralar arasındaki kanlı işbirliğinin bir simgesi olarak görüyorlar.

Koruma talebiYine hafta başında ABD'li bir insan hakları kuruluşu, kontralara karşı koruma istedi. Çünkü, örneğin Kolombiya Ulusal Savunma Güçleri (AUC) adlı çete, 1990'ların başında birkaç yüz kişiden ibaretken, bugün 8500 kişilik yurt çapında bir güce dönüştü. AUC, 37 yıldır süren savaş boyunca yapılan katliamların çoğundan sorumlu tutuluyor. AUC üyeleri ve Kolombiya özel timleri, bizzat ABD'li askerler tarafından eğitiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Biyolojik silah sevdası

SONRAKİ HABER

İki yıl sonra Kolombiya: Barış yok sermaye lehine baskıyla dönüşüm var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa