28 Temmuz 2001 01:00

Kuzey Irak tartışması

Amerikalı 'düşünce kuruluşları' Bush yönetiminin belirlemekte olduğu Irak politikasına dair raporlar yayınlıyor. Bunların kiminde Kürt gruplara destek verilmesi, kiminde 'akıllı yaptırım'ın dayatılması öneriliyor.

Paylaş
Kuzey Irak tartışmasıABD'nin yeni Başkanı George W. Bush, Irak'a karşı yeni dönemde izlenecek politikayı oluşturmaya başladı. "Akıllı yaptırımlar" planının BM'den dönmesinin ardından, bu politikayı biçimlendirmek isteyen çeşitli klikler rapor üstüne rapor yayınlıyor. Washington Enstitüsü, Yabancı İlişkiler Konseyi ve Güvenlik Politikası Merkezi adlı sözde "düşünce kuruluşları", son raporlarında taban tabana zıt görüşler savundular.

'PKK canlanır'Washington Enstitüsü adlı Amerikancı "düşünce kuruluşu"nun uzmanı Michael Rubin, Rusya'nın direnmesi nedeniyle şimdilik rafa kaldırılan Irak'a akıllı yaptırımlar politikasının, Barzani ve Talabani'yi zayıflatacağını, ancak PKK'yi canlandıracağını öne sürdü.ABD ve İngiliz ortak planı olan akıllı yaptırımlar, Türkiye gibi komşu ülkeler ile Irak arasındaki sınır ticaretini tamamen durdurmayı hedefliyor. Bu ticaretten en çok nemalanan ise, Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi. BM Güvenlik Konseyi'nde temmuz ayı başında oylanması beklenen bu öneri, Rusya'nın itirazı üzerine geri çekilmiş ve mevcut yaptırımların süresi beş ay daha uzatılmıştı. ABD, önümüzdeki dönemde akıllı yaptırımları yeniden gündeme getirmeyi umuyor.

Aylardır bölgedeydiSon dokuz ayını Kuzey Irak'ta "araştırmalarla" geçiren Rubin, "ABD'nin Irak Politikası" başlıklı raporunda, akıllı yaptırımların, Bağdat rejimini sıkıştırmak yerine, BM'nin "gıda karşılığı petrol" programı çerçevesinde bölgeye gelen para akışını azaltacağını ve rejim muhalifi Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB)'ni zayıflatacağını kaydetti. Rubin, buna karşılık Kuzey Irak'ta PKK'nin güçleneceğini belirtti.Michael Rubin, akıllı yaptırımlara alternatif olarak, Saddam karşıtı gruplara maddi desteğin artırılmasını istedi ve "Zaten KDP, KYB ve Irak Ulusal Kongresi (INC)'ne Amerikan desteği verilmesi, Irak'a karşı sıkı yaptırımlarla aynı anlama gelecektir" dedi.

'Saddam kalsın'ABD'deki bir başka sözde "düşünce kuruluşu" olan Yabancı İlişkiler Konseyi ise, yayımladığı Irak raporunda, Rubin'in görüşlerinin tam tersini savundu.ABD'nin akıllı yaptırımlarda ısrarlı olması istenen raporda, Irak'ta rejim değişikliği çabalarının, Irak politikasının merkezi özelliği olarak alınmaması gerektiği belirtildi. Raporda, Avrupa, BM ve bölgede Irak'a karşı uluslararası baskı çabalarının zayıfladığı bir dönemde rejim değişikliğinin öne çıkarılmaması gerektiği savunuldu. Raporda, Irak muhalefetine "ılımlı ölçüde destek verilmesi" önerildi.

Gözlerini kan bürüdüRonald Reagan döneminin savunma bakan yardımcısı ve Güvenlik Politikası Merkezi adlı kuruluşun uzmanı Frank Gaffney ise, daha saldırgan bir Irak politikası önerdi. Gaffney, ABD'nin Irak'ta daha saldırgan bir politika izlemesi ve sistematik hava harekâtları başlatması gerektiğini savundu.Gaffney, "Kuzey Irak'taki bölgesel hükümetin" tanınması, bu bölgeye yaptırımların kaldırılması ve para aktarılması gerektiğini, ayrıca "özgürleştirilmiş alanların" genişletilmesini önerdi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Geciken adalet

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa