26 Temmuz 2001 21:00

Patronları kurtarma paketi

Hem finans sektörüne ilişkin önlemler, hem kamu finansmanıyla ilgili önlemlerin amacı, tasarruflarını Türk Lirası'nda değerlendirmek isteyenlere biraz daha yardımcı olmaktır.

Paylaş
Patronları kurtarma paketi Hem finans sektörüne ilişkin önlemler, hem kamu finansmanıyla ilgili önlemlerin amacı, tasarruflarını Türk Lirası'nda değerlendirmek isteyenlere biraz daha yardımcı olmaktır. Aynı zamanda bankaların kendilerini Türk Lirası ile fonlamalarını da desteklemektir. Üçüncü başlık altında bazı adımlar atıyoruz. Bunlar da direkt üretime, dolayısıyla istihdama, reel sektöre destek başlığıyla sunabiliriz." Mevduattan alınan stopajın artırılmasının düşünüldüğünü açıklayan Derviş, iç borçlanmanın önünün açılabileceğini belirtti. Özellikle "değerli TL" ile dolara endeksli bonolar çıkartmayı düşünen Derviş, operasyonlar sonunda, yıl sonuna kadar borçlanma ihtiyacının 32.6 katrilyon liradan, yaklaşık 19 katrilyon liraya düşeceğini ifade etti. Öte yandan Merkez Bankası tarafından Türk lirası mevduat karşılığında tutulan munzam karşılılıklarına faiz uygulaması da getirildi. Bankalardaki Türk lirası mevduat karşılığında Merkez Bankası'nda daha önce faizsiz olarak tutulan zorunlu karşılıklara bundan sonra faiz ödenecek.

KKDF oranı düşecekReel sektöre yönelik tedbirler ise kamu kaynaklarının yine ihracatçıya ve büyük patronlara akacağını gösteriyor. Nitekim Derviş, reel sektöre yönelik bazı önlemler üzerinde çalıştıklarını belirterek, bunların bir tanesinin Kaynak Kulanımı ve Destekleme Fonu (KKDF)'nu ilgilendirdiğini ifade ederek, bu konudaki düzenlemenin Merkez Bankası tarafından yapıldığını söyledi. Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti de "KKDF'nda kredi maliyetleri düşürülecektir. Bu çerçevede, bankalarca kullandırılan tüketici kredileri dışındaki kredilerde, yüzde 5'den yüzde 3'e bir düşüş öngörüyoruz. Bankalar ve finansman şirketleri dışındaki Türkiye'deki yerleşik kişilerin yurtdışından sağladıkları kredilerde, KKDF, yüzde 6'dan, yüzde 3'e ve kabul kredili, vadeli akredidif mal mukabili ithalat işlemlerinden yüzde 6'dan yüzde 3'e düşüş sağlandı."
ÖNCEKİ HABER

Mühendis sokağa çıkıyor

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa