Halk festivalin dışında

27-29 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali" hazırlıkları sürüyor. Ancak, yetkililerin resmi bir şenliğe dönüştürme çabaları da gözden kaçmıyor.

Halk festivalin dışında27-29 Temmuz tarihlerinde yapılacak olan "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali" hazırlıkları sürüyor. Ancak, festivale başta valilik olmak üzere diğer yetkililerin damgasını vurarak resmi bir şenliğe dönüştürme çabaları da gözden kaçmıyor. Festival komitesi son olarak, cadde ve sokakları daha çok resmi bayramları andıran bayrak ve pankartlarla süsledi. Asılan pankartlar arasında, "Hep birlikte el ele festivale", "Turizmin yükselen yıldızı Tunceli", "Milli egemenlik, milletin namusudur, haysiyetidir, şerefidir", "Biz Türkler bütün hayatımızca hürriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz" şeklinde yazılı olanların çokluğu dikkat çekti.

Komitenin tutumuTunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz başkanlığındaki komitenin tutumu da, buna hizmet eder durumda. Komite, Emeğin Partisi (EMEP)'nin festivale katılması için önerdiği aydın, yazar, şair ve sanatçıları "sakıncalı" bulduğu için kabul etmedi. Bu arada, Belediye Başkanı Hasan Korkmaz başkanlığında önceki gün bir araya gelen ve aralarında Dersim Dayanışma Kurulu, HADEP ve komitede yer alan diğer temsilcilerin de olduğu bir toplantı yapıldı. Toplantıda, Tunceli Valisi Mustafa Erkal tarafından bastırılan program tanıtımı afişinde açılış konuşmasını yapacak kişi olarak adı geçen HADEP Tunceli İl Başkanı Alican Ünlü'nün konuşturulmayacağının söylendiği öğrenildi. Ayrıca, festival programında olan Koma Amed, Ozan Rençber ve Yeni Yaşam Tiyatro Topluluğu'nun programdan çıkarıldığı bildirildi. Öte yandan, festivale gelen konukların kalacakları yerlerde Valilik tarafından belirleniyor. Valilik, konuklar için otellerde yer ayırttı. Ancak, otellerde yer kalmadığından katılımcıların askeri birliklerin kurduğu çadırlarda kalmaları planlanıyor.

Halka dayatma"Kendilerinin istediği gibi" bir festival yapmak için hazırlıklarını sürdüren festival komitesi, halkın büyük tepkisini topluyor. "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali", yıllardır süren baskıların son bulması, Tunceli'yi tanıtma ve kamuoyunun dikkatini buraya çekmek amacıyla 1999 yılından bu yana düzenlenmeye çalışılıyor. Geçmiş yıllarda emek ve demokrasiden yana partilerin, kitle örgütlerinin ve sendikaların halkın desteğini de alarak oluşturdukları komitenin baskı ve yasaklamalarla çalıştırılmamasından sonra bu yılki hazırlıkları üstlenen komite, festivali asıl amacından uzaklaştırarak tam bir "komediye" dönüştürmeye çalışıyor. Bir anlamda asker, bürokrasi ve belediye baskısı altında yapılmak istenen "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali"yle Tuncelililere "Ya bunu kabul edeceksiniz, ya da festival yapılmayacak" deniliyor. Bölge halkının tepki gösterdiği bu tutumun, "Böyle giderse bu festival kirven mehmetçik olsun sünnet şenliklerine" dönecek biçiminde ifade edilmesi her şeyi açıkça gösteriyor.

Gözdağı verildiYetkililerin, bazı konuklar için "İl sınırına ayak bastıkları an tutuklarım" diyerek gözdağı vermeleri karşısında festival komitesi sessizliğini koruyor. Bu arada, halktan gelen tepkileri dikkate alarak, festivalin, halk için yapılmadığı noktasında görüş birliğine varan siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütlerinin festivale katılmayarak protesto etme eğiliminde oldukları bildirildi. EMEP, HADEP, ÖDP, SİP, DİSK, Genel-İş, Ümraniye-Der, Gemlik Derneği ve Dayanışma Kurulu ile Tuncelililer derneklerinden temsilcilerin katıldığı toplantıda yapılan değerlendirmede ise gelişmelerin kaygıyla izlendiği ifade edildi.
www.evrensel.net