25 Temmuz 2001 21:00

Cinayete öfke dinmedi

G8 zirvesine karşı yapılan gösteriler sırasında polisin bir genci öldürmesine karşı öfke dinmiyor. Önceki günkü gösterilerde İçişleri Bakanı Claudio Scojola'nın istifası istendi.

Paylaş
Cinayete öfke dinmediİtalya'nın Cenova kentinde geçen hafta yapılan küreselleşme karşıtı gösteriler sırasında polis tarafından katledilen 23 yaşındaki Carlo Guiliani için, önceki gün İtalya'nın birçok kentinde 200 bine yakın insanın katıldığı gösteriler yapıldı. Roma, Bologna, Floransa, Milan, Napoli, Palermo ve Cenova'da yapılan eylemlerde, sorumluların cezalandırılması istendi.

Öfke sokağa taştıBaşkent Roma'da düzenlenen gösteriye 50 binden fazla insan katıldı. Gösteri sırasında "Carlo-Kanın Kanımızdır" biçiminde sloganlar atılırken çok sayıda pankart taşındı. Sendikalar, sol partiler ve kitle örgütleri tarafından düzenlenen gösteride, polisi şiddete yönelten İçişleri Bakanı Claudio Scojola'nın istifa etmesi istendi. Berlusconi hükümetinde kendine yer bulan Scojola, FIAT otomotiv tekelinin eski bir yöneticisi. Aynı taleplerle Bologna'da yapılan gösteriye 50 bin, Floransa ve Milan'da 30 bin, Cenova'da 15 bin ve Napoli'de 10 bine yakın insan katılarak Carlo Guiliani'nin katledilmesi bir kez daha lanetlendi.Parlamentoda grubu bulunan sol ve sosyal demokratlar ise Cenova'daki olayların araştırılması için bir komisyon kurulmasını istedi. Partilir, İçişleri Bakanı Claudio Scojola için yeniden güven oylaması yapılmasını da talep etti. Başbakan Silvio Berlusconi ise bakanını savunmayı sürdürdü.

Gözaltında işkenceÖte yandan, G8 zirvesine karşı yapılan gösteriler sırasında gözaltına alınanlara polis tarafından işkence yapıldığı açıklandı. Almanya'dan giderek olaylara katılan örgütler tarafından önceki gün Berlin'deki Mehringhof Alternatif Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, gözaltına alınanlara polis tarafından saatlerce işkence yapıldığı belirtildi. Verilen bilgilere göre polis karakollarda göstericileri dövdü ve saatlerce elleri havada duvara yaslanmış halde bekletti.

Giuliani toprağa verildiÖldürülen 23 yaşındaki Carlo Giuliani, dün toprağa verildi. 23 yaşındaki gencin cenaze törenine, ailesi, arkadaşları ve birlikte olduğu göstericilerden oluşan büyük bir kalabalık katıldı. Sendikacı olan baba Giuliani, "Carlo'nun istediği şeyleri herkes istiyordu; daha iyi bir dünya, bu dünyanın bize sunduklarından daha az iğrençlik" diye konuştu. Carlo'nun tabutunun üzerine, tuttuğu futbol takımı Roma'nın bayrağı sarılırken, arkadaşları onu şarkılar ve gözyaşları ile uğurladı.
ÖNCEKİ HABER

Orta Asya yeni gerginliklere gebe

SONRAKİ HABER

ATK’den Kurkut raporu: Ölüme neden olan mermi zeminden sekti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa