25 Temmuz 2001 21:00

Veto umurlarında değil

Avrupa Birliği ülkeleri, NATO'dan bağımsız bir askeri gücün hazırlıklarını, Türkiye'nin vetosuna rağmen hızlandırmaktan yana. Adı belirtilmeyen Belçikalı yetkililer, bu konudaki kararın yıl sonuna dek verileceğini belirtti.

Paylaş
Veto umurlarında değilAvrupa Birliği'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Kimliği (AGSK) çerçevesinde yeni Avrupa ordusunun kuruluşuna ilişkin uygulamaları başlatmaya hazırlandığı bildirildi. Böylece AB, Türkiye'nin konuyla ilgili vetosunu dikkate almadığını da ilan etmiş oldu.Amerikan askeri çevrelerinin dergisi Defense News'ın haberine göre, başta AB'nin dönem başkanı Belçika ve Fransa olmak üzere bazı AB ülkeleri, AGSK çalışmalarının hızlandırılmasını istedi. Bu ülkeler, Türkiye'nin "Avrupa gücünün NATO olanaklarından koşulsuz yararlanmasına karşı çıkışına" aldırmadılar.

Bu yıl karar alınabilirÜst düzey bir Belçikalı yetkili, dergiye açıklamasında, "Türkiye'nin tutumu değişmese bile, giderek artan sayıda AB ülkesi, bu koşullarda Avrupa gücü için operasyonel hazırlık kararının verilmesinden yana. Bu karar, bu yıl içinde verilebilir" dedi. Bir diğer Belçikalı yetkili ise "AB'nin geleceğinin AB üyesi olmayan bir ülke tarafından engellenmesine artık izin veremeyiz" diye konuştu.

Asıl mihrak ABD ABD'nin gücünü arkasına alan Ecevit hükümeti, Avrupa gücünün, NATO'nun Avrupa'daki olanaklarını koşulsuz kullanma hakkına karşı çıkıyor. Bu karşı çıkış, Avrupa ordusunu NATO karşısında giderek zayıflattığı için, ABD'nin de işine geliyor. Defense News, AB ülkelerinden İngiltere ve Hollanda'nın, NATO'ya rakip bir inisiyatife sıcak bakmadığını, ancak tutumu daha önce ortada olan Almanya'nın, Belçika ve Fransa'nın safına katılmakta olduğunu yazdı. Uzmanlara göre, AB'nin Avrupa gücü için "operasyonel hazırlık" kararı alması durumunda, gücün karargâhı ve unsurlarıyla ilgili kuruluş çalışmaları fiilen başlayacak. Fakat çoğunluğu ABD'ye ait olan NATO'nun Avrupa'daki imkânlarının kullanılması mümkün olmadan, Avrupa gücü, harekât yapmaya yine de fiilen hazır olamayacak.

AB üyeliği tehdidiDergiye konuşan uzmanlar, Fransa ve Belçika'nın eğiliminin ağırlık kazanarak operasyonel olma kararının verilmesi durumunda, "AB ile Türkiye arasındaki zıtlaşmanın ağırlaşacağı ve Türkiye'nin AB üyeliğinin zorlaşacağı" uyarısında bulundular.
ÖNCEKİ HABER

Kuma anneler cezaevi kapısında

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa