Sema Pişkinsüt için fezleke

DSP Kongresi'nde Ecevit'in karşısına rakip olarak çıkınca saldırıya maruz kalan, ardından partisinden istifa eden Sema Pişkinsüt görüştüğü mahkumların isimlerini açıklamadığı için suçlanıyor.

Sema Pişkinsüt için fezlekeAydın Milletvekili Sema Pişkinsüt, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı iken çeşitli işkence olayları hakkında yürüttüğü çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu çalışmalardan biri sonunda hazırladığı rapor sebebiyle, Pişkinsüt'ün dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırladı. Fezleke, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Selçuk tarafından, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun 1998-2000 yılları arasındaki olaylar hakkındaki raporuna dayanılarak hazırlandı. Raporun Erzurum ve Erzincan illerindeki incelemeleri içeren bölümlerinde hükümlülerin isimlerinin bulunmaması sebebiyle, bunların TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan öğrenilmesi ve iddialarının araştırılması da talep edildi.

Toplumsal görevBaşsavcılık'ın, Pişkinsüt'ün Komisyon Başkanı olduğu dönemde hazırlanan raporu üzerine soruşturma başlattığı ifade edilen fezlekede, bu soruşturmanın yürütülmesi için Ankara Terörle Mücadele Şubesi'nde gerçekleştiği iddia edilen işkence olaylarının mağdurlarının isimlerinin ve bulundukları cezaevlerinin bildirilmesinin 28 Haziran 2000'de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'ndan istendiği belirtildi. Komisyon Başkanı Sema Pişkinsüt'ün ise, bu isteğe cevaben şu yazıyı yazdığı bildirildi: "Komisyonumuz yürüttüğü bu çalışmaları, toplumsal bir görev olarak üstlenmiştir. İncelemeler sırasında görüşülen ve bilgi alınan tutuklu ve hükümlülerin kimliklerinin saklı tutulacağına dair bu kişilere taahhütte bulunulmuştur." Pişkinsüt hakkında hazırlanan fezlekede, tutuklu ve hükümlülerin isimlerinin bildirilmemesi sebebiyle, "Adli soruşturma konusu bilgi ve belgeyi soruşturma makamına vermemek' suçunun işlendiği sonucuna varılmıştır" denildi. Fezlekede, ayrıca, bu beyanların kamuoyuna sunulmasının, "soruşturmalarda işkence yapıldığı imajı yarattığı" iddia edilerek, Pişkinsüt'ün, Türk Ceza Kanunu'nun 296. maddesine muhalefet ettiği iddia edildi.
www.evrensel.net