24 Temmuz 2001 21:00

Sansüre tepki büyük

Gazetemiz Günlük Evrensel'in yayına başladığı dünden itibaren OHAL'e girişinin yasaklanması, yoğun tepkilere neden oldu.

Paylaş
Sansüre tepki büyükGazetemiz Günlük Evrensel'in çıkışının daha ilk gününde Olağanüstü Hal (OHAL) Bölgesi kapsamındaki illere girişinin yasaklanması, çok sayıda kurum ve meslek örgütü tarafından tepkiyle karşılandı. OHAL rejiminin de eleştirildiği ve kaldırılmasının gerektiğinin vurgulandığı açıklamalarda, yasağın özellikle "sansürün sözde kaldırılışının yıldönümü"ne denk gelmesinin, sansürün sürdüğünün göstergesi olduğu kaydedildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, "Türkiye çelişkiler ülkesi olma yönünde yol alıyor. Yargı yasakları kaldırma yönünde kararlar alıyor, fakat idare yasakları artırıyor. Bu yasakların savunulması mümkün değil. Özellikle sansürün kaldırılmasının 93. yıldönümünde böyle bir yasaklamayla karşılaşmak insanlarımızı tedirgin edecek bir yaklaşım sergiliyor. OHAL Valiliği'nin, almış olduğu bu kararı tekrar gözden geçirmesi gerekiyor" dedi.Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Genel Yönetim Kurulu: "Bugün sansürün kaldırılması dolayısıyla ilan edilen bayram 'sansürlü bayram' olarak tarihe geçmektedir. Devlet sansürü, düşünceyi açıklama özgürlüğünden yoksunluk ve basındaki tekelleşmenin yol açtığı yeni sansür biçimi var gücüyle hüküm sürmektedir. Nitekim 'Günlük Evrensel' sansürün kaldırılması bayramında devlet sansürüne uğramıştır. OHAL'e girmesi yine gerekçe gösterilmeksizin yasaklanmıştır. Yasaklardaki ve kafalardaki sansür ve sansürcüler 170 yıldır işbasındadır ve değişen bir şey yoktur. İlk gazetenin yayınından bu yana geçen 170 yıllık basın tarihi adeta bir sansür tarihidir. Gazetelere, gazetecilere ve aydınlara karşı girişilen suikastler, saldırılar ve susturma girişimleri tarihidir. Halkın haber alma hakkı ve düşünceyi açıklama özgürlüğü her dönemde olduğu gibi yine gasp edilmektedir. Bu koşullarda basın bayramından söz etmenin olanağı bulunmamaktadır ve kriz fırsatçılarının da katkısıyla dört bine yakın basın çalışanının işinden, aşından edildiği bir bir dönemde Türkiye basınının kutlayacağı bayramı yoktur. 24 Temmuz sansüre karşı mücadele ve dayanışma günleri olmalıdır."

AntidemokratikTürkiye Gazeteciler Sendikası Genel Sekreteri Ercan İpekçi: "Günlük Evrensel'e OHAL yasağını TGS olarak kınıyoruz. Yeni başlamış bir yayının, önyargılı bir yaklaşımla, ülkenin bir bölümüne dağıtılması ve okunmasının yasaklı hale getirilmesi antidemokratik, basın özgürlüğünü engelleyen sansürcü yaklaşımların varlığını açık bir şekilde kanıtlıyor. Sansüre karşı duruşun 93'üncü yıldönümünü anıyoruz. Böyle bir güne bu yasaklamayı denk getirmek de herhalde bizim, antidemokratik yöneticilerimize mahsus bir özellik olsa gerek."

Girişimlerde bulunulmalıÇGD İstanbul Şube Başkanı Barış Yarkadaş: "Günlük Evrensel'in çıkışının ilk gününde OHAL'e sokulmamasının nedeni egemen zihniyetin muhalif gazetelere karşı var olan önyargısının değişmemesidir. Bugün aynı zamanda 24 Temmuz. Sansürün kaldırılışının yıldönümü... Bugünü yaldızlı saraylarda, sırça köşklerde kutlayacak olanların Evrensel'e yönelik sansürü göz ardı etmemeleri gerekiyor. Artık 24 Temmuz'larda kutlamalardan vazgeçilmesi gerekiyor. Sansürün kaldırılışının yıldönümünün kutlanmasının, Evrensel'e getirilen yasakla daha anlamsız hale geldiğini düşünüyorum. "

Gazeteci mücadele etmeliParlamento Muhabirleri Derneği Yönetim Kurulu: Yayın hayatına yeni başlayan Günlük Evrensel Gazetesi'nin OHAL uygulamasının sürdüğü dört ile alınması yasaklanmıştır. Böylesi bir günde bu olayın yaşanmış olması, hâlâ bu tür uygulamaların var olması bile basında sansür uygulamasının gerçek anlamda kaldırılabilmesi için önümüzde kat edilecek yolun zorluğunu ve uzunluğunu göstermektedir. Bizler, gazeteciler bu engellerin ham yasal hem de zihniyet olarak Türkiye'nin gündeminden çıkması için mücadele etmek durumundayız."

Gerçek neden söylenmeliEkonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Maruf Buzcugil: "Karar basın özgürlüğüne getirilen bir kısıtlamadır. 3-4 sene önce hadi ortamı gerekçe gösterebilirlerdi. Özgürlüklere sıcak bakıldığının, özgürlüklerinin önündeki engellerin kalkacağının söylendiği bir dönemde böyle bir yasak dikkat çekici. En azından gerekçelerini açıkça ortaya koymaları gerekirdi."

Mücadele günüÇağdaş Gazeteciler Derneği İç Batı Anadolu Şube Başkanı Ömer Duru: "Yeni Evrensel gazetesi 2 yılı aşkın süre OHAL bölgesine hiçbir yargı kararı olmadığı halde sokulmadı. Şimdi de Günlük Evrensel gazetesi sansüre uğrayarak bölgede yasaklandı. Bu ve daha birçok örnek, basından sansürün kalktığını değil, sansürün devam ettiğini gösteriyor. 24 Temmuz, basından sansürün kalktığı gün değil, gazeteci örgütleri için bir mücadele günüdür."
ÖNCEKİ HABER

7 yıl sadece yazı yazdılar

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa