23 Temmuz 2001 21:00

Saadet Partisi istifalarla sarsılıyor

SP, ilk TBMM Grubu toplantısını yapmadan hemen önce, kurucular kurulu üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal'ın istifasıyla sarsıldı. Böylece, SP Kurucular Kurulu'ndan istifa edenlerin sayısı 6'ya yükseldi.

Paylaş
Saadet Partisi istifalarla sarsılıyorSaadet Partisi'nin (SP) ilk TBMM grup toplantısına, kurucular kurulu üyesi Ali Sezal'ın istifası nedeniyle "moral bozukluğu" hâkim oldu. Veysel Candan'ın istifa edeceği söylentileri üzerine SP yönetimi, çözümü Candan'ı grup başkanvekili yapmakta buldu. İlk grup toplantısı olmasına rağmen milletvekillerinin heyecanlı olmadığının gözlendiği toplantıda, grup yönetim kurulu da parti içerisinde önemli ağırlığı olan kapatılan Fazilet Partisi (FP) İstanbul İl Başkanı Numan Kurtulmuş'a yakın isimlerden oluştu.

Saadet Partisi'nden fire Grup toplantısı öncesinde partinin kurucular kurulu üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Sezal partisinden istifa etti. Sezal, TBMM Başkanlığı'na ve SP Genel Başkanlığı'na gönderdiği istifa dilekçesinde, "Saadet Partisi'nden istifa ediyorum. Gereğini arz ederim" ifadesine yer verdi. SP'nin kurucular kurulundaki 51 milletvekili arasında bulunan ve kapatılan FP'nin Grup Başkanvekili Sezal, partisinin ilk grup toplantısına katılmadan istifa etti. Kahramanmaraş'ta bulunan Ali Sezal, istifasıyla ilgili soruları yanıtlarken "huzursuz olduğunu" söyledi. FP'nin kapatılmasından sonra gelenekçi kanattan ayrı hareket eden "yenilikçilere" katılıp katılmayacağına ilişkin soruya, "Yenilikçilerle ilgili şimdilik bir görüşüm yok" diyen Sezal, istifasının özel bir anlamı olmadığını da söyledi. Sezal, "Gidişatı izleyip siyasi yönümü ona göre belirleyeceğim" dedi. Daha önce de kurucular kurulu üyesi olan 5 milletvekili, Tayyip Erdoğan'ın parti girişimine katılmak üzere istifa etmişti. Sezal'ın istifasından sonra TBMM'deki sandalye dağılımı şöyle değişti: DSP 132, MHP 126, ANAP 87, DYP 80, Saadet Partisi 50, bağımsız 67, boş 8, toplam 550.

Moraller bozukKuruluş dilekçesini 20 Temmuz Cuma günü İçişleri Bakanlığı'na veren SP ilk TBMM grup toplantısını, bu istifanın gölgesinde yaptı. İstifa nedeniyle milletvekillerinin heyecansız ve morallerinin bozuk olduğu gözlenirken kulislere bir de Veysel Candan'ın istifa edeceği haberi düştü. Bunun üzerine SP yönetiminin Veysel Candan'ı Grup Başkanvekilliği'ne getirme kararı aldığı öğrenildi. Kutan'ın başkanlık ettiği toplantıda grup başkanvekillikleri, grup yönetim kurulu ve grup disiplin kurulu üyelikleri için seçim yapıldı. Tek liste halinde gidilen seçimlerde, grup başkanvekilliklerine Çorum Milletvekili Yasin Hatiboğlu, Diyarbakır Milletvekili Ömer Vehbi Hatipoğlu ile Konya Milletvekili Veysel Candan getirildiler. Saadet Partisi Grup Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu: Niyazi Yanmaz (Şanlıurfa), Latif Öztek (Elazığ), Metin Kalkan (Hatay), Fethullah Erbaş (Van), Mehmet Zeki Okudan (Antalya), Mehmet Batuk (Kocaeli), Fahrettin Kukaracı (Erzurum), Hüseyin Karagöz (Çankırı) ve Zeki Çelik (Ankara). Saadet Partisi'nin TBMM Grup Disiplin Kurulu da Ali Oğuz (İstanbul), Yaşar Canbay (Malatya), Osman Yumakoğulları (İstanbul), Ahmet Karavar (Şanlıurfa) ve Aslan Polat'tan (Erzurum) oluştu.

Kutan idare ediyorSP Genel Başkanı Recai Kutan, basına kapalı gerçekleştirilen TBMM Grubu toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Partisinin ilk grup toplantısını yaptığını belirten Kutan, grup yöneticilerinin seçimini gerçekleştirdiğini anımsattı. Seçimin ardından çeşitli ülke meseleleri ile parti olarak yapılacak çalışmalar konusunda 7-8 milletvekilinin söz alarak görüşlerini aktardığını kaydeden Kutan şunları söyledi: "İfade edilen düşüncelerden büyük bir mutluluk duydum. Büyük bir azimle, yeni bir ruh ve heyecanla, arkadaşlarımız parti çalışmalarına hazırdırlar. Önümüzdeki bir iki gün içinde yurt sathına dağılacaklar ve en geç bir buçuk ay içinde bütün il, ilçe ve belde teşkilatlarını kurmuş olacaklar. Bu azim ve heyecanla kendilerini illerine yolcu ediyoruz."Kutan, bir gazetecinin Ali Sezal'ın SP'den istifasını hatırlatması üzerine, "Arkadaş kendi başına hareket eden milletvekilidir. 10 sene belediye başkanlığı yaptı. İlinden fazla milletvekili olması nedeniyle böyle bir tercih yapmış olabilir. Kendi takdiridir" dedi. SP'den başka istifaların beklenip beklenmediği sorusuna da Kutan, "Olur böyle şeyler. Onlardan da gelir, bizden de gider" dedi. SP Rize Milletvekili Mehmet Bekaroğlu ise istifayla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Bu arada, genel idare kurulu, bugün saat 15.00'te SP Genel Merkezi'nde toplanarak başkanlık divanı üyelerini seçti.

SP tabelaları asıldıÖte yandan kapatılan Fazilet Partisi'nin TBMM'deki oda kapılarına, Saadet Partisi'nin tabelaları da dün asıldı. SP'nin kullanacağı odaların kapılarındaki "Fazilet Partisi" tabelaları sökülerek yerlerine Saadet Partisi yazılı tabelalar asıldı. TBMM Başkanlığı'nın, Yenilikçilerin partiyi kurmalarından sonra gruplara ayrılan mekânları yeniden düzenleyeceği öğrenildi.
ÖNCEKİ HABER

Kiracılar savunmasız bırakıldı

SONRAKİ HABER

Melih Gökçek, Mehmet Özhaseki için attığı destek mesajını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa