24 Temmuz 2001 01:00

Kiracılar savunmasız bırakıldı

Anayasa Mahkemesi'nin kira artışlarını yüzde 10 ile sınırlayan yasayı iptal ederek kira artışlarını evsahiplerinin insafına bırakması kiracıları kızdırdı.

Paylaş
Kiracılar savunmasız bırakıldıArzu YağızKira artışlarını yüzde 10 ile sınırlayan yasanın iptal edimesi, kiracıların tepkisine neden oldu. Kiracılar tepkilerini "Kanunlar çıkarılırken kiracılar da fakirler de düşünülmeli" cümleleri ile dile getirerek kararın evsahipleri karşısında kendilerini savunmasız konuma düşürdüğüne dikkat çektiler. Yasanın iptal edilmesini içeren Anayasa Mahkemesi kararı, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra, kira oranları evsahibi ile kiracı arasında belirlenecek. Ekonomik kriz ve IMF'nin dayattığı politikalar karşısında giderek fakirleşen emekçiler, Anayasa Mahkemesi'nin kararına tepki göstererek tüm zamlara karşı savunmasız bırakıldıklarını kaydettiler.

'Nasıl geçineceğim...'Bir hafta önce, çalıştığı konfeksiyon atölyesinden kovulan Gülden Karakuş, 3 çocuk annesi ve 3 sene önce eşini kaybetmiş. Şu anda çocukları ve iki kardeşiyle birlikte annesinin evinde kalıyor. İptal kararı hakkında düşüncelerini sorduğumuzda şunları söylüyor: "Kanunlar çıkarılırken kiracılar da fakirler de düşünülmeli. Gelirimiz 150 milyon, ilk girdiğimizde kira 70 milyondu, bir sene sonra 90 milyon oldu. Ağustosta da kiraya zam gelecek. Nasıl geçineceğiz bilemiyorum."

Kiralar denetimsiz"Yasa varken bile yüzde 25 zam yapılıyordu" diyerek endişesini dile getiren işçi Satılmış Demir, devletin sabit bir rakam belirleyip bunu takip etmesi gerektiğini dile getiriyor. Demir, "Bu rakam da yüzde 10 olmalı. Enflasyon düşmedikçe bundan daha yüksek olmamalı" diye konuşuyor. İşsiz ve 3 çocuğu olan Ömer Dilmeç ise enflasyon düşmeden kira artışlarının denetim altına alınamayacağını anlatarak "Kira artışlarını kimse denetim altına alamaz. Ne Başbakan, ne Derviş Bey ne de Cumhurbaşkanı bir şey yapamaz. Çözüm için enflasyon düşmeli. İşsizlik de var. Hükümet almış başını gidiyor" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Koz ev sahiplerindeŞoförlük yapan Varol Şişmanoğlu ise kiracıların kira artışlarında söyleyecek sözü kalmadığını aktarıyor: "Yüzde 10'luk yasa denetimsiz de olsa yine de kiracılar için bir kozdu, itiraz edebiliyorduk. Benim ev sahibim her ne kadar iyi olsa da bu karar insanı düşündürüyor. Hem ev sahibi hem kiracı için de yüzde 25 normal bir rakam. Ben 10 senedir kiracıyım. Kiradan arta kalan parayla ancak evin giderlerini karşılabiliyorum, borçlarımı bile ödeyemiyorum. Ancak kendi yağımızla kavrulabiliyoruz."

Geçim zorKirada oturan Hüseyin Erdoğdu ise geçimini kunduracılıkla sağlıyor. O da artışların yüzde 10'la sınırlı kalması gerektiğini belirtiyor. Ev kirasından arta kalan parayla geçimini zar zor sağladığını belirten Tayyip Erdoğdu, aslında evsahiplerinin yüzde 10 sınırlamasına uymadıklarını ve kiracıları evden çıkmaya zorladıklarını söylüyor ama "Zam artış oranının yüzde 10'da kalması daha uygundu. Şimdi ev sahibi istediği kadar arttırım yapabilir" diyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Yasağa komik gerekçe

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa