23 Temmuz 2001 21:00

Yasağa komik gerekçe

Emeğin Partisi afişlerinin Tunceli'de yasaklanmasına gerekçe olarak valilik, yetkisi olmayan 2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali Komitesi'nin izin vermemesini gösterdi.

Paylaş
Yasağa komik gerekçeEmeğin Partisi (EMEP) Genel Merkezi'nce çıkarılan "Borçlar Ödenmesin, İşsize Aş, Açlara Ekmek, Rantiyeye Vergi" yazılı afiş, Tunceli'de, "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali" gerekçe gösterilerek yasaklandı. Tunceli Valiliği tarafından verilen kararda, "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali süresince özel ve tüzel kişilerce festival komitesi tarafından izin verilenler dışında kalan her türlü afiş, pankart, broşür, bayrak, flama ve benzerlerinin asılması ve dağıtılması yasaklanmış ve bu yasak ilimiz Belediye Başkanlığı hoparlörlerinden ilan edilmiştir" denildi. Yasaklama kararını gazetemize değerlendiren Avukat Şeref Turgut, siyasi partilerin her konuda düşüncelerini açıklama haklarının bulunduğunu ve bunu pankart asarak ya da broşür basıp dağıtarak yapabileceğini söyleyerek böyle bir yasaklama gerekçesinin siyasi partileri bağlayamayacağını kaydetti. Turgut, bir siyasi partinin afiş, pankart ve bildirisinin yasaklanabilmesi için bildiri ya da pankartın üzerinde yazan yazıda suç unsurunun bulunması gerektiğini belirtti. Tunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz ise Festival Komitesi'nin böyle bir yetkisi olmadığını dile getirerek, "Ben bu afişi görmedim. Bu komite Validen, güvenlik komitesinden daha mı üstün" diye sordu.

Yasak hoparlörden duyurulduEMEP Tunceli İl Örgütü, EMEP Genel Merkezi'nin hazırladığı "Borçlar Ödenmesin, İşsize Aş, Açlara Ekmek, Rantiyeye Vergi" yazılı afişi asmak için geçtiğimiz günlerde Tunceli Valiliği'ne başvurdu. Tunceli Valiliği, 20 Temmuz'da EMEP Tunceli İl Örgütü'ne cevabını iletti. Valilik yanıtında, 2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali nedeniyle şehire afişleme yapılmasının yasak olduğunu belirterek, EMEP'in talebini olumsuz karşıladı. Vali Yardımcısı Aydın Memük'ün imzasını taşıyan cevap yazısında, "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali süresince özel ve tüzel kişilerce festival komitesi tarafından izin verilenler dışında kalan her türlü afiş, pankart, broşür, bayrak, flama ve benzerlerinin asılması ve dağıtılması yasaklanmış ve bu yasak İlimiz Belediye Başkanlığı hoparlörlerinden ilan edilmiştir" denerek, afişlerin yapılamayacağı söylendi. Cevap yazısında EMEP'e, afiş ile ilgili müraacatın festival sonrasında tekrarlanması önerisinde bulunuldu.

Hukuka aykırıŞeref Turgut, "Siyasi partilerin her konuda düşüncelerini yazılı ve sözlü olarak açıklama hakları vardır. Bu anlamda siyasi partiler bildiri, afiş, pankart ve benzeri şeyleri basıp, dağıtıp asabilirler. İçeriğinde suç unsuru bulunmadığı sürece bunların yasaklanması münkün değildir. Bu doğrudan siyasi parti faaliyetinin engellenmesi olup engelleyen polisler için 'görevi kötüye kullanmaktan' savcılığa suç duyurusunda bulunmak gerekir" diye konuştu. Festival komitesinin kararı gerekçe gösterilerek bir parti faaliyetinin engellenmesinin münkün olamayacağını dile getiren Turgut, böyle bir kararın siyasi partileri bağlamayacağı gibi bu kararın hukuka aykırı olduğunu ifade etti. Festival komitesinin ancak kendisini bağlayan afiş, pankart ve bildirilere karar verebileceğini belirten Turgut, devletin, siyasi partilere farklı davranma durumunun da bulunmadığını aktardı.

'Komite yasaklayamaz'Afişin yasaklanma gerekçesini sorduğumuz Tunceli Belediye Başkanı Hasan Korkmaz ise şunları söyledi: "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali komitesinin amacı Tunceli'nin doğa güzelliklerini göstermek, daha iyi güzel bir Tunceli yaratmaktır. Komitenin amacı güvenliği sağlamak değildir. Komite, zaten belediye başkanı, başkan yardımcısı, belediye meclis üyeleri, milli eğitim müdürünün içinde bulunduğu 11 kişiden oluşuyor. Ben bu afişi görmedim. Bu kararla komitenin hiçbir ilgisi yoktur. Bu komite validen, güvenlikten üstün değildir. Böyle bir komitenin bir afişi yasaklama yetkisi nasıl olabilir?"
ÖNCEKİ HABER

Şimdi uzaylılar avlanıyor

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa