24 Temmuz 2001 01:00

Bilim böyle katlediliyor

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs kıyı bitki örtüsü konusunda önemli bir uzman konumundaki Prof. Dr. Turhan Uslu, Gazi Üniversitesi'ndeki hukukdışı uygulamaları kamuoyuna duyurunca, başına gelmeyen kalmadı.

Paylaş
Bilim böyle katlediliyorŞebnem TurhanYÖK'ün üniversitelerin başına getirdiği zihniyetler, bilimi ve bilim insanlarını katletmeye devam ediyorlar. Gazi Üniversitesi (GÜ)'nde yaşanan hukukdışı uygulamaları ve görevi kötüye kullanma örneklerini kamuoyuna duyurduğu için başına gelmedik olay kalmayan GÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Turhan Uslu, sonunda üniversiteden atıldı. 18 yıldır Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Uslu, "Gazi Üniversitesi'nin Durumu" başlıklı mektubu ile üniversitede öğretim üyelerinin mali kaynaklarını, bunları artırmak için yapılanları, üniversitedeki keyfi uygulamaları, bir öğretim üyesinin fakülte yönetimi ile ters düştüğü durumda başına neler gelebileceğini kamuoyuna duyurmuş ve ardından konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a mektup göndermişti. Bunun üzerine hakkında soruşturma başlatılan Uslu, biyolog olduğu halde Kastomunu Orman Fakültesi'ne sürgün edilmişti.

Eşyaları dışarı atıldıAncak Prof. Dr. Uslu'ya yönelik baskılar sürgünle de sınırlı kalmadı. Maaş kesme cezasına çarptırılan, Ankara'daki odasının kapısı kırılmak suretiyle kitap, doküman ve özel eşyaları dışarı atılan, 3. Uluslararası Kıbrıs Araştırmaları Kongresi'ne gitmesine izin verilmeyen Uslu, Kastamonu Orman Fakültesi'nde de baskılara maruz kaldı. Bu baskılar üzerine Kastamonu İnsan Hakları İl Kurulu'na başvuran Uslu, fakülte yönetim kuruluna profesör olarak alınmadığı, geliştirme tazminatının ödenmediği, hasta olduğu için aldığı rapor konusunda haksız soruşturma açıldığı, kızının nişanı için izin verilmediği şikâyetlerinde bulundu. Uslu ayrıca, Kastamonu Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Vurdu'yu, İnsan Hakları İl Kurulu'na şikâyet etti.

Üniversiteden uzaklaştırıldıTüm bu olanlara karşın keyfi tutumunu sürdüren Rektör Rıza Ayhan, 2 Temmuz 2001 günü Uslu'nun üniversiteyle ilişiğinin kesildiğine ilişkin yazıyı onayladı. Rektör Ayhan, kararı 3 Temmuz günü Fen Edebiyat Fakültesi'ne ve 6 Temmuz günü de Biyoloji Bölümü'ne gönderdi. 9 Temmuz günü fakülteye giden Uslu'ya karar tebellüğ edilmek istendiğinde kararın avukatına iletilmesini söyledi. Ardından, Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin "yürütmeyi durdurma" kararı vermesi üzerine Fen Edebiyat Fakültesi'ndeki görevine dönmek isteyen Uslu, yine rektör engeliyle karşılaştı. Uslu, bir başka idari ceza işlemi nedeniyle mahkeme kararına karşın görevine başlayamadı.Mahkeme hükmünün hile yoluyla çiğnendiğini dile getiren Uslu, Rektör Ayhan'ın aldığı kararı yasalar çerçevesinde kendisine tebliğ etmeden uygulamaya soktuğunu ifade etti. Tebliğ edilmek istenen kararda itiraz süresinin ve itiraz merciinin de kendisinden gizlendiğine dikkat çeken Uslu, 25 Haziran 2001 ile 15 Temmuz 2001 tarihleri arasında heyet raporlu olduğu halde kararın tebellüğünün kendisinden istendiğini kaydetti.

32 yıllık hizmet hiçe sayıldıProf. Dr. Uslu, Rektör Ayhan'ın, yapılacak itiraz ve bu itiraz sonunda verilecek son kararı beklemeden cezai işlemi yürürlüğe koymak suretiyle maaşını ödettirmediğini dile getirerek, "Cumhurbaşkanlığı'na 2000 yılında yazılan mektup üzerine rektör arzuladığı sonuca ulaşmak için mizansen hazırlamış ve seri soruşturmalar, cezalar, sürgün ve oda boşaltmayı peşi sıra uygulamıştır. Rektör Ayhan hukuk ve yasaların tanıdığı hak ve yetkileri hiçe sayarak arzuladığı sonuca kendisini ulaştıracak disiplin cezalarını uygulayarak olayı 32 yıl 3 ay ile devlete kendisinden daha fazla hizmet etmiş, kendisinden daha fazla bilimsel yayın yapmış, bilime kendisinden daha fazla katkı sağlamış, konusunda kendisine oranla yurtiçi ve dışında daha fazla otorite olarak tanınan bir bilim adamını üniversite kapısının önüne koyma noktasına getirmiştir" dedi.

Önemli çalışmaları bulunuyorUslu, atılmasının ardından Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na başvurarak, Rektör Rıza Ayhan'ın "Görevi kötüye kullanma ve mahkeme kararını uygulamama" suçlarından hakkında kanuni işlem yapılmasını istedi. Prof. Dr. Turhan Uslu, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs kıyı bitki örtüsü ve buralarda korunması gereken kıyı alanları konusunda Türkiye'nin sayılı uzmanları arasında gösteriliyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Derviş'e göre durum çok iyiEkonomik kriz bütün şiddetiyle sürürken Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş, tıpkı liderler gibi "Her şey iyi gidiyor" mesajı verdi. Türkiye'nin Arjantin, Brezilya gibi ülkelerden daha iyi durumda olduğunu savunarak, "Cari işlemler artı verecek. Döviz kazancımız, döviz giderimizden daha fazla olacak bu sene..." dedi. Derviş, makroekonomik hedefler konusunda ise değişiklik olabileceğini söyledi. Başbakanlık Merkez Binası'na gelerek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile bir süre görüşen Derviş, buradan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Derviş, IMF Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili soruyu yanıtlarken, Fischer'in yürütülen ekonomik programa destek verenlerin başında geldiğini kaydetti. Fischer ile birlikte hem iç hem dış piyasalara dönük bir basın toplantısı ya da telekonferans yapmayı düşündüklerini de kaydeden Derviş, şöyle devam etti:"Her konuda birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Dış piyasalarda biliyorsunuz, bugünlerde zor durumlar var. Sadece Türkiye değil, Arjantin, Brezilya, birçok ülke çalkalanıyor. Özellikle dünyadaki dış ticaret hacminin de daralmasıyla, birçok orta gelirli ülke biraz zor duruma giriyor. Aslında bizim dış ticaretimiz ve ödemeler dengesi açısından, biz bu ülkelere kıyasla çok daha iyi durumdayız. Bu da bir gerçek. Bugün, bizim aslında o bakımdan hiçbir sorunumuz yok. Ödemelerdengesi, cari işlemler... Biliyorsunuz, cari işlemleri programda ufak bir açık olarak koymuştuk, Mart ayında çok temkinli davranıp. Onu büyük ihtimalle, gelişmeleri de göz önünde tutarak değiştireceğiz. Cari işlemler artı verecek. Döviz kazancımız, döviz giderimizden daha fazla olacak bu sene..."Bir gazetecinin "Makro rakamlarda bir değişiklik söz konusu olacak mı, enflasyon başta olmak üzere?" sorusu üzerine Kemal Derviş, bu konular üzerinde çalıştıklarını ve bazı ufak değişikliklerin olabileceğini belirtti.
ÖNCEKİ HABER

'Yeni partiler' ne kadar yeni?

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa