23 Temmuz 2001 21:00

ABD planı ilerliyor

ABD yönetimi, 'haydut devletler' olarak nitelediği ülkelere karşı lazer toplu Boeing 747 uçakları ile denemelere başlayacak. Denemeler Türkiye'de yapılabilir.

Paylaş
ABD planı ilerliyorYeni bir uluslararası silahlanma yarışı başlatacak olan füze kalkanı projesine giderek ağırlık veren ABD; sözde "İran, Irak ve Kuzey Kore'den gelebilecek balistik füze tehdidi"ni, bir Boeing 747 uçağından ateşlenecek lazer ile yok etme amacına yönelik testlere hazırlanıyor. Ulusal Füze Savunma Sistemi (NMD) çerçevesinde karadan, denizden ve havadan bütün saldırı imkanları değerlendirilirken, Amerikan Hava Kuvvetleri, özel donatılmış Boeing 747 uçaklarıyla yaklaşık 300 kilometrelik mesafeden "balistik füze tehdidini savuşturacak" test hazırlıkları içinde bulunuyor.

Türkiye kullanılabilirWashington'daki gözlemciler, ABD'nin; İran ve Irak'a karşı bu kısa menzilli lazer uçaklarını konuşlandırmak için Türkiye'yi kullanabileceğini belirtiyorlar. Model lazeri taşıyan bir 747 uçağının, ilk olarak Şubat ayında test uçuşları yapması öngörülüyor. 2003 yılında ise lazer, 300 kilometre mesafeden ilk ateşleme denemesinde bulunacak. ABD Başkanı George W. Bush yönetimi, uzaydan bir noktadan lazerle füzeleri yok etme üzerinde de çalışıyor. Uzay lazerine ilişkin ilk denemenin en erken 2008'de yapılabileceği belirtiliyor. Boeing 747'ye yerleştirilecek lazer topunun, uçağın burnunda bulunacağı ve ışık hızında, 4 füze atışı yapabileceği ifade ediliyor. Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri, lazerle uzun menzilli atışlar yapılması konusuyla şimdilik ilgilenilmediğini kaydediyorlar.

İştah kabartıyorİştah kabartan lazer uçağı ihalesini, 1996 yılında Boeing, Lockheed Martin ve TRW adlı dev tekeller almıştı. İlk etapta kullanılacak 7 adet lazerli Boeing 747 uçağı ABD'ye toplam 11.3 milyar dolara mal olacak. ABD Kongresi, bu yıl için lazerli uçak çalışmalarına 234 milyon dolar ayırdı. Füze savunma sistemi çalışmaları için ABD'nin bu mali yılda yapacağı çalışmalara toplam 8.3 milyar dolar ayrılmış bulunuyor.
ÖNCEKİ HABER

Gözden ırak yoksul pazarı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa