26 Ağustos 2011 10:10

‘12 Eylül Utanç Müzesi’ bu yıl yeniden açılacak

DEVRİMCİ 78’liler Federasyonu, 12 Eylülün 31. yılında “12 Eylül Utanç Müzesi”ni Ankara’da  yeniden sergileyecek. Müzede darbe düzeninin gerçek niteliğini teşhir ve darbe ile mücadele amaçlı çeşitli etkinlikler düzenlenecek.Bu yılki etkinlikler, can yakıcı bir şekilde gündemde ola

‘12 Eylül Utanç Müzesi’ bu yıl yeniden açılacak

Paylaş

Bu yılki etkinlikler, can yakıcı bir şekilde gündemde olan Kürt sorununa atfediliyor. Bir diğer önemli sorun “basın özgürlüğü” ise İsmail Beşikçi, Kemal Göktaş, Banu Güven ve Onur Hamzaoğlu’nun da  katılımı ile düzenlenecek paneller ve forumlarda tartışılacak.

Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezinde 6-27 Eylül arasında 23 gün boyunca sergilenecek müzede, darbelerin ülkeye ve halklara ödettiği bedeller ile ilgili belgeler ve kaybedilen devrimcilerin eşyaları, anıları paylaşılacak.

Devrimci 78’liler Federasyonu yöneticisi Hüseyin Esentürk, Ankara’daki emek ve demokrasi güçlerinin temsilcilerinin de katıldığı bir basın toplantısı ile müze hazırlıklarını anlattı. Esentürk, “12 Eylüle karşı etkinliklerin her yıl güncel bir ana eksen etrafında örülmesi gerektiğini” vurguladı. Esentürk, “Bu nedenle bu yıl çok can yakıcı bir sorun olarak somutlaşan Kürt sorununa atfen ‘Barış ve Halkların Kardeşliği İçin 31. Yıl Etkinlikleri’ ana başlığı altında yürütmeye karar vermiştir” dedi.

İlhan Erdost’un kızı Alaz Erdost da müzeye katılım çağrısı yaptı. Erdost, yakınlarını siyasi cinayetlerde kaybetmiş kişiler olarak “Toplumsal Bellek Platformu” adı altında bir araya geldiklerini kaydetti. Erdost, bu süreçte kendileriyle dalga geçildiğini ve sorumluların cezalandırılmadığını gördüklerini fakat bir arada olmanın önemli olduğunu söyledi. Erdost, “Sizler bu işin peşini bırakmadınız. Belki bir umut oldunuz. Bunun için teşekkür ederim” dedi.

Müzenin açık olacağı 6- 27 Eylül arasında, İHD Ankara Şube, Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), 68’liler Dayanışma Derneği, EMO Ankara Şubenin de aralarında bulunduğu dernek ve odalar tarafından düzenlenecek olan forum, kitap imza günleri, çok sayıda film gösterimi, tiyatro oyunları, sokak etkinlikleri, yürüyüşler, paneller ve konserler düzenlenecek. Programda resim, karikatür ve fotoğraf sergileri de var.

“İsmail Beşikçi ve Türkiye’de İfade Özgürlüğü” sempozyumunda ise, Uluslararası insan hakları örgütleri ve aydınlar İsmail Beşikçi için Ankara’da olacaklar. Sempozyuma, Onur Hamzaoğlu, Sibel Özbudun, Banu Güven, Kemal Göktaş da katılacak. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Türk-İş’e göre 4 kişilik ailenin açlık sınırı 882 lira

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa