22 Temmuz 2001 21:00

Hem cinayet, hem ticaret

Uyguladığı ambargo ile her ay onbin çocuğun ölümüne yol açan ABD, Irak petrolünün yüzde 90'ını satın alıyor. Irak petrolüne ihtiyaç, önümüzdeki günlerde artacak.

Paylaş
Hem cinayet, hem ticaret
Irak petrolünün hemen hemen tamamına yakın bir kısmını ABD'li şirketler satın alıyor. Rakamlar, Irak'ı "dünya barışının bir numaralı düşmanı" ilan eden ABD'nin bölgede ikiyüzlü bir politika izlediğini ortaya koyuyor.
Irak yetkili makamlarının verdiği bilgilere göre, günde 1.8 milyon varil üretim yapan Irak'ın petrolünün yüzde 90'ı ABD'nin Basra Körfezi'ndeki rafinerilerine gidiyor. Ortadoğu Ekonomi Dosyası isimli resmi gazetede, ABD'li şirketlerin Irak petrolüne yönelik bu yoğun talebinin, "Irak'ın kendisini korumasına yardımcı olduğu" yazıldı. Gazetenin editörünün imzasını taşıyan yazıda, Rusya'nın BM Güvenlik Konseyi'nde Irak'a yakın tutum almasının, ABD'li şirketlerin ticaretlerini Rusya'nın devlet şirketi Gazprom'dan özel şirketlere kaydırdığı belirtili.
ABD'li rafineriler, Irak ham petrolünün önemli bir kısmını Rusya'dan ya da Rusya ile ticaret yapan arabuluculardan satın alıyorlar.
Talep daha da artacak
Gazeteye göre ABD'li rafineriler, sülfür içeriklerinin düşük olması nedeniyle özellikle Kerkük ve Basra petrollerini tercih ediyor. Sülfür ne denli kolay ayrıştırılırsa, rafinerilerin kârı o ölçüde yükseliyor. Geçtiğimiz mart ayında devletin Çevre Koruma Kurumu ve Adalet Bakanlığı ile imzaladıkları anlaşma ile ham petrolü sülfürden arıtmakta güçlü kimyasallar kullanmaları yasaklanan şirketlerin Irak petrolüne talepleri daha da artmış durumda.
İthalatın yüzde 9'u
ABD rafinerilerinin Irak'tan aldığı petrol miktarı 1998'den Mart 2000'e kadar ikiye katlanarak günde 750 bin varile çıkmıştı. Bu da ABD'nin toplam ithalatının yüzde 9'u demek.
ABC News'e bilgi veren kaynaklar özellikle Chevron, Exxon-Mobil, Bayoil ve Koch Petroleum şirketlerinin Irak'tan büyük miktarlarda petrol satın aldıklarını ve bu petrolü Louisiana ve Texas'taki rafinerilerinde işlediklerini belirttiler.
ABD'li rafineriler, Irak petrolünün büyük kısmını Kerkük-Yumurtalık hattı üzerinden, Türkiye'den satın alıyor. Petrol Irak'taki yataklardan ABD'deki rafinerilere gelene dek pek çok aşamada ABD'li aracı şirketlere kâr sağlıyor.
ÖNCEKİ HABER

Kapıların ardında konuşulanlar

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa