21 Temmuz 2001 21:00

Onbinlerden cinayete öfke

İtalya'nın Cenova kentindeki küreselleşme karşıtı göstericilere vahşice saldırarak bir genci öldüren polis ve jandarma kuvvetlerine öfke yağdı.

Paylaş
Onbinlerden cinayete öfke
İtalya'nın Cenova kentindeki küreselleşme karşıtı göstericilere vahşice saldırarak bir genci öldüren polis ve jandarma kuvvetlerine öfke yağdı. Cinayetin ardından, protesto gösterileri dün doruk noktasına ulaştı. Sabahın erken saatlerinden itibaren Kennedy Meydanı'nda bir araya gelen yüzbinden fazla gösterici, yürüyüş kolları oluşturarak resmi zirvenin yapıldığı Dükalık Sarayı ve "Kırmızı Bölge"ye doğru harekete geçti. Küreselleşmeye, emperyalizme, sosyal hakların kısıtlanmasına, yoksulluğa ve çevre kirliliğine karşı pankartların taşındığı gösteriler sırasında, göstericilerin polisin olası bir saldırısına karşı özel giysiler giydikleri görüldü.
Önceki gün polisler tarafından soğukkanlılıkla öldürülen gencin kimliği de belirlendi. Elde edilen bilgiye göre, polis tarafından başından vurularak öldürülen 21 yaşındaki genç, Cenovalı ve adı Carlo Giuliani. Reuters muhabiri tarafından cinayetin neredeyse saniye saniye görüntülenmesi, polisin acımasızlığını da ortaya koydu. Bu fotoğraflarda, Giuliani'nin önce vurulduğu, ardından polis cipiyle üzerinden iki kez geçildiği açıkça görülüyor. Öldüğü açıklanan bir Alman kadının ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.
Örgütler protesto etti
G-8 protestolarını örgütleyen kuruluşlar, yaptıkları açıklamalarla polis cinayetini kınadı. ATTAC adlı örgütün sözcüsü Felix Kolb, "Göstericilere gerçek mermilerle ateş edilmesini mahkûm ediyoruz" dedi.
Cenova Sosyal Forumu ise, göstericilere "Sakin olun" çağrısı yaptı. Forum, polisin göstericileri provoke etmesine dikkat çekti. Greenpeace, ekonomik büyüme tartışmasının, toplumsal ve çevresel etkileri hesaba katmadan yapılmaması gerektiğini hatırlattı. Örgüt, "hükümetlerarası toplantıları kuşatan şiddet" olarak nitelediği polis terörünü kınadı.
Gerginlik tırmandı
Giuliani'nin öldürülmesinden sonra kentte gerginlik daha da arttı. Gece boyunca Cenova'nın çeşitli yerlerinde küçük gruplar halindaki göstericilerle polisler arasında çatışmalar çıktı. Bu olaylarda 60'ı polis olmak üzere 180 kişi yaralandı. Çok sayıda gösterici de gözaltına alındı. Olaylar sırasında 10 gazeteci de yaralandı.
Çok sayıda kent sakini ve küreselleşme karşıtı ise, Giuliani'nin katledildiği yere gelerek çiçek bıraktı.
Cinayetin ardından, dün Almanya'nın Bonn ve Münih kentlerinde ve Avrupa'nın başka şehirlerinde de protesto gösterileri düzenlendi.
Zenginler Kulübü olarak bilinen G-8 liderleri ise, cinayete rağmen toplantılarını sürdürdü. Zirve boyunca Ortadoğu ve Balkanlar'daki gelişmeler, ABD'nin planladığı Füze Savunma Sistemi ve dünya ekonomisindeki gelişmeler ele alındı.
Liderler, "Göstericilerin gereksiz yere eylem yaptığını ve olay çıkardığını" söyleyerek polis terörünü savundu. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ise, G-8 liderlerinin "toplanma biçimi"nin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.
Borç silme IMF şartına bağlandı
Emperyalist 7 ülkenin (Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Amerika, Japonya, Kanada) liderleri, görüşmeler sonrasında dün bir bildiri yayınladı. G-7 imzasıyla yayınlanan ortak bildiride, yüksek miktarda borçları olan 23 ülkenin toplam 53 milyar dolarlık borcunun silineceği belirtildi ve "Henüz gerekli olan ekonomik ve sosyal reformları hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyen bu 23 ülkeye Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu IMF ile işbirliğiyle desteğimizi sürdürüyoruz" denildi. Bu sözler, borç silinmesinin, IMF'ye biat şartına bağlandığını gösteriyor.
G-7 liderlerinin, Arjantin ve Türkiye'deki ekonomik krizleri de ele aldığı, liderlerin, son günlerde iki ülkede yapılan girişimleri "olumlu" bulduğu ve IMF işbirliğiyle "desteklenmesi" konusunda ortak görüşe sahip oldukları belirtildi.
ÖNCEKİ HABER

Dinlenmeden çalışıyorlar

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa