IMF zammı istemiyoruz

Kamu emekçileri yüzde 5'lik ücret zammını İstanbul, Ankara, Tunceli ve Diyarbakır'da yaptıkları eylemlerle protesto etti.

IMF zammı istemiyoruz
Kamu emekçileri yüzde 5'lik ücret zammını İstanbul, Ankara, Tunceli ve Diyarbakır'da yaptıkları eylemlerle protesto etti. İstanbul'da Saraçhane'de bulunan Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, "Hükümet yasanı, zammını al başına çal", "Sadaka değil, toplusözleşme", "Krizin faturası sermayeye" sloganları atarak tepkilerini dile getirdiler.
Eylem sırasında kamu emekçileri adına açıklama yapan Enerji Yapı Yol-Sen İstanbul Şube Başkanı Erhan Karaçay, yüzde 5 zammı istemediklerini söyledi. Karaçay, "Bir gecede takas işleminde 534 trilyonun kaybolmasına göz yumanlar, kamu çalışanlarına 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere yüzde 5 zammı layık görüyorlar" dedi. Kamu Çalışanları Sendika Yasası'nın, evrensel hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirten Karaçay, yasanın iptali için de mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.
Ankara'da Çankaya Belediyesi'nde
Tüm Bel-Sen üyesi Çankaya Belediyesi çalışanları yüzde 5'lik sadaka zammına tepki göstererek, işyerlerinde alkışlı protestolarla IMF'yi ve onun işbirlikçilerini teşhir ettiler. Çankaya Belediyesi Hesap İşleri Müdürlüğü'nde ve Çankaya Belediye Başkanlık Binası önünde alkışlar ve, "IMF zammını al başına çal", "Sadaka değil, toplusözleşme", "Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız" sloganlarıyla toplanan kamu emekçileri, hükümetin reva gördüğü yüzdelik zamların ve yaşanan krizlerin bir kez daha grevli, toplusözleşmeli sendika hakkının ne kadar hayati önem taşıdığını gösterdiğini ifade ettiler. Eyleme KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri de temsilcileriyle destek verdi.
Çankaya Belediyesi Tüm Bel-Sen Temsilciliği Başkanı İsmail Kaygusuz, tüm işyerlerinde okudukları bildirilerle, kamu emekçilerine sadaka zamlarını reva gören, kaynak olmadığını gerekçe gösteren IMF uşağı hükümeti teşhir ettiklerini dile getirdi.
Kaygusuz, tepkiler üzerine verilmek zorunda kalınan yüzde 5'lik sefalet zammının kamu emekçilerinin karnını doyurmaya yetmediğini, 10 yılda ücretlerinin yüzde 75 gerilediğini, son yaşanan krizle de kayıplarının yüzde 50'lere dayandığını ifade etti. Hükümetin, "kaynak sorunu olduğunu" öne sürdüğünü belirten Kaygusuz, asıl sorunun kaynakların nereye aktarıldığı olduğuna dikkat çekti.
KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü Hasan Karakaya da kamu emekçilerinin yoksulluk sınırının 700 milyon liraya yaklaştığı bir dönemde ortalama 300 milyon lira maaş alarak yaşamaya çalıştıklarını hatırlattı. Karakaya, KESK'in insanca yaşanacak ücret, özgürlükçü, grevli, toplusözleşmeli sendika hakkı taleplerini haykırmaya devam edeceğini söyledi. Eylem alkış ve sloganlarla sona erdi.
Tunceli'de eylem
Kamu emekçilerine yapılan yüzde 5'lik artış Tunceli'de de protesto edildi. KESK Tunceli Şubeler Platformu'na üye kamu emekçileri, dün saat 12.10'da Tunceli Belediyesi önünde toplandı. Polisin valilik emriyle ilde düzenlenen festival boyunca hiçbir eyleme izin verilmeyeceğini söylemesine ve dağılmalarını istemelerine rağmen basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Atila İrey, "Konfederasyonumuz hükümetin tutumunu asla kabul etmeyecektir. Bugün hükümeti bir kez daha uyarıyoruz: İnsanca yaşanır bir ücret düzeyi belirlenmediği, IMF güdümlü emek karşıtı politikalar devam ettiği sürece işçiler, kamu emekçileri ve bütün ezilen kesimler güçbirliğini geliştirerek mücadeleyi yükseltecektir" dedi. Eylem alkışlı protesto ile sona erdi.
www.evrensel.net