Fotoğraf: AA

ÖSS'de beklenen sonuç

ÖSS sonuçları açıklandı. Sayısalda Sınavda en başarılı iller Antalya, Aydın ve İzmir olarak sıralanırken, okul ve öğretmen sıkıntısının had safhada olduğu Şırnak, Ardahan ve Hakkâri'nin 'kaderi' yine değişmedi.

ÖSS'de beklenen sonuç
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) sonuçları açıklandı. Sınavda, sayısalda 229.621 puan alan İskenderun'dan Mert Poyraz birinci oldu. Başarılı okullar sıralamasında da beklenen oldu ve yine fen ve anadolu liseleri ile özel okullar ipi göğüsledi. ÖSS'yi 392 bin 11 aday (yüzde 27.6) kazanamadı. 105 puan barajını aşan adaylardan da yüzde 80'i açıkta kalacak.
ÖSYM Başkanı Dr. Fethi Toker, ÖSS ve Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçlarına ilişkin bilgileri, basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre, 229.621 puanla İskenderun İstiklal Makzume Anadolu Lisesi'nden Mert Poyraz birinci oldu. Sözelde İzmir Maltepe Askeri Lisesi'nden Hüseyin Onay 211.987 puanla, eşit ağırlıklıda Özel Fatih Fen Lisesi'nden Burak Eskici 212.556 puanla birinci olurken, yabancı dilde ise Gebze Neşet Yalçın Lisesi'nden Burcu Sipahioğlu ve Ordu Anadolu Lisesi'nden Semiha Topal 184.402 puanla birinciliği paylaştı.
Başarı durumu
Toker'in verdiği bilgiye göre, ÖSS'ye başvuran 1 milyon 473 bin 908 adaydan, 1 milyon 419 bin 127'si sınava girdi. 54 bin 781 aday ise sınava katılmadı. Sınava giren adaylardan 1 milyon 418 bin 914'ünün sınavı geçerli sayılırken, 213 adayın sınavı geçersiz sayıldı. Sınavı geçerli sayılan adaylardan 1 milyon 409 bin 535'inin ÖSS puanları hesaplanırken, 9 bin 319 adayın ise sayısal ve sözel ham puanlarının her ikisi de 0.5'in altında olduğundan ÖSS puanları hesaplanamadı. Böylece 9319 aday 0 puan almış oldu.
Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 418 bin 914 adaydan 1 milyon 26 bin 903'ü 4 puan türünün en az birinden 105 ve daha fazla puan alarak ÖSS'yi kazandı. Bu durumda, 2001 ÖSS'de sınavı geçerli sayılan adayların yüzde 72.4'ü başarılı oldu.
120 puan barajı
Sınavda, lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli olan 4 puan türünün en az birinden 120 ve daha fazla puanı alan aday sayısı ise 651 bin 733 (yüzde 45.9) kişi olarak belirlendi. Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 418 bin 914 adaydan 837 bin 658'inin (yüzde 59) erkek, 581 bin 256'sının (yüzde 41) kız olduğu ortaya çıktı. Erkek adaylardan yüzde 69.5'i, kız adaylardan da yüzde 76.5'i ÖSS'yi kazandı. Erkek adaylardan yüzde 43.9'u, kız adayların yüzde 48.9'u dört puan türünün en az birinden 120 ve daha fazla puan aldı.
ÖSS'de başarılı okullar yine değişmedi
Sınav sonuçlarına göre, en başarılı okullar yüzde 99.3 başarı oranı ile resmi fen liseleri oldu. Resmi fen liselerini yüzde 99.2 ile özel fen liseleri ve askeri liseler izledi. Sınava genel liselerden giren ile sınavı geçerli sayılan 658 bin 102 adaydan yüzde 79'u (521 bin 371) en az bir puan türünde 105 ve daha fazla puan alarak sınavı kazandı. Bu adaylardan 338 bin 732'si ise (yüzde 51.5) en az bir puan türünde 120 ve daha fazla puan aldı. Sınavda en başarılı iller Antalya, Aydın ve İzmir olarak sıralandı. En son sırada ise Şırnak, Ardahan ve Hakkâri yer aldı. Sınav sonuçları adaylara bugünden itibaren postalanmaya başlanacak.
Sınavı kazanan adaylar, bu yıl ilk kez tercihleriyle ilgili listeyi internet yoluyla da ÖSYM'ye gönderebilecekler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Gebze halkı: İş istiyoruz!
Gebze halkı işsizliğe, yoksulluğa ve yolsuzluğa karşı örgütleniyor. Emeğin Partisi'nin önderliğinde mahalle mahalle bir araya gelen işçiler, işsizler, kadınlar, gençler "Artık yeter, bıçak kemiğe dayandı" diyor. Gebze'nin Gaziler Mahallesi'nde EMEP tarafından önceki gün düzenlenen basın açıklamasına 100'ü aşkın kişi katıldı. IMF politikalarına tepki gösteren mahalle halkı, iş, ekmek, özgürlük istedi.
Gaziler'de işsizliğe ve yoksulluğa karşı Emeğin Partisi (EMEP) tarafından bir süredir yürütülen çalışmalar sırasında 9 kişilik bir mahalle komitesi oluşturulmuştu. İşçi, işsiz, emekli, esnaf çeşitli kesimlerden emekçilerin katılımıyla oluşturulan komite, ev toplantıları yaparak, bildiri dağıtarak, megafonla sokak sokak dolaşarak halka ulaşmaya çalıştı. Gittikleri her yerde IMF politikalarına karşı birleşmekten başka yol olmadığını anlatan komite üyeleri, Gaziler Meydanı'nda önceki akşam saat 20.00'de basın açıklaması düzenledi.
EMEP GYK Üyesi Muhammet Uludağ'ın da katıldığı eylemde "İş istiyoruz", "İş, ekmek, özgürlük", "Yoksulluğa ve yolsuzluğa hayır", "İşsize iş, açlara ekmek, rantiyeye vergi" yazılı dövizler taşındı. Gaziler Mahallesi Komitesi'nden Özgen Özdemir, yaptığı konuşmada, işsizlik ve yoksulluğun emekçilerin kaderi olmadığını belirterek, "Ekmeğimizin küçülmesine karşı, demokratik ve bağımsız bir Türkiye için mücadele etmeliyiz" dedi. Yakınmakla, şikâyet etmekle hiçbir şeyin değişmeyeceğini belirten Özdemir, şöyle devam etti: "İşçiler bu ülkenin geleceğine el koymak zorunda. IMF politikalarına karşı birleşmekten başka alternatif yok."
Daha sonra çalışmalar sırasında dağıtılan bildiri metni okunan eylem "Oy verdik kurda kuşa arıya, ekmek düştü yarıya", "Herkese iş, köylüye toprak, halka hürriyet", "IMF defol, bu memleket bizim" sloganlarıyla sona erdi.
Halkın tepkisi örgütlenmeli
EMEP'in bölgedeki çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan EMEP GYK Üyesi Muhammet Uludağ, emperyalizmin çıkarlarına uygun politikaların sonucu olarak, önemli bir işçi havzası olan Gebze'de de ağır bir bedel ödendiğini, ciddi boyutlarda işten atmalar yaşandığını, özellikle bazı bölgelerde halkın açlıkla yüz yüze olduğunu anlattı. "Mevcut siyasi partilere oy vermiş, ancak beklentileri karşılanmamış olan emekçilerin güvensizliğini ve çaresizliğini gördük. Bu duruma karşı koyuşun örgütlenmesi, emekçilerin kendi politikalarını yapması hedefiyle çalışmalara başladık" diyen Uludağ, emekçilerin kendilerinin ve ülkenin geleceklerine sahip çıkması gerektiğini söyledi.
Gençler geleceksiz bırakılıyor
Özellikle gençliğin gelecekten umudu kalmadığına dikkat çeken Uludağ, "sosyal ve kültürel her türlü faaliyet imkânından yoksun olan gençliğin, kahve köşelerinde vakit öldürdüğünü, düzenin çürümüşlüğüne itildiğini" belirterek, "Gençlerin enerjisinin mücadelede birleştirilmesine çalışıyoruz" dedi. Uludağ, önümüzdeki günlerde Gaziler Mahallesi'nde gençlerin katıldığı bir toplantı düzenleyeceklerini de belirtti.
İş ve işsizlik sigortası
Çalışmaların Gebze genelinde yürütüleceğini, ancak Gaziler, Darıca, Emekevler gibi yoksul mahallelere ağırlık verildiğini belirten Uludağ, önümüzdeki günlerde diğer mahallelerde de eylem yapacaklarını, daha sonra merkezi bir miting düzenlemeyi planladıklarını bildirdi. İşyerlerine ve fabrikalara da bildiriler dağıtıldığını kaydeden Uludağ, çalışmalarını iş ve işsizlik sigortası talepleri temelinde sürdürdüklerini ifade etti.
Mahallelerdeki çalışmaları, buralarda yaşayanlardan oluşturulan komitelerle örgütlemeye çalıştıklarını belirten Uludağ, daha disiplinli ve organize bir çalışma için, ayrıca örgütsel bilincin geliştirilmesinde önemli bir ihtiyaca cevap vereceğini dile getirdi.
www.evrensel.net