Asgari ücrette skandal rakam

Asgari ücret, çalışanlarla alay edercesine 15 milyon liralık artışla 122 milyon lira olarak belirlendi. Türk-İş toplantıyı terk ederek, bu rakamın kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Asgari ücrette skandal rakam
IMF direktifleriyle 2001 yılı başında alay eder gibi net 102 milyon lira olarak belirlenen asgari ücrete, kriz nedeniyle yılın kalan beş ayı için iyileştirme yapmak üzere toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda skandal yaşandı. Komisyon toplanmadan belirlenerek, komisyon üyelerinin önüne yazılı olarak getirilen net 122 milyon liralık yeni asgari ücret rakamını kabul etmeyen Türk-İş toplantıyı terketti.
Hükümet, IMF direktiflerini harfiyen yerine getirirken, kendi resmi kurumlarını dahi takmadığını bir kez daha ortaya koydu.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu yok sayıldı, çarşamba günü karar alınmasına rağmen Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) rakamları gündeme dahi getirilmedi.
Türk-İş'in isteği üzerine açıklanan DİE rakamı net 142 milyon lira olmasına rağmen, önceden IMF ve Hazine'nin belirlediği 15 milyon liralık "iyileştirme" yapıldı. Brüt 167 milyon 940 bin lira olarak belirlenen asgari ücreti kabul etmeyen Türk-İş temsilcileri toplantıyı terketti. Komisyon'un daha önceki toplantılarında aldığı, beş aylık asgari ücret rakamının vergi dışı bırakılması, sosyal kesintilerden arındırılması ve asgari ücret özel indirim tutarının yüzde 50 seviyesine çekilmesi gibi prensip kararları ise yok sayıldı.
Komisyon hiçe sayıldı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda Çalışma Genel Müdürü Ömer Benokan başkanlığında dün saat 15.00'te toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yılın geri kalan beş ayı için 15 milyon liralık komik artış yaptı. Benokan toplantının ardından soru sorulmasına izin vermeden hızlı bir şekilde yeni rakamı açıkladı. Benokan'ın açıklamasının ardından Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç başkanlığındaki Türk-İş heyeti de bir açıklama yaptı. Kılıç yeni rakamı kesinlikle kabul etmediklerini belirterek, Komisyon'a müdahale edildiğini söyledi. "Türkiye'de yaşamayanlar bir asgari ücretlinin hangi koşullarda yaşam savaşı verdiği bilmiyor. Bu rakam kabul edilemez. DİE rakamları masaya dahi getirilmedi. 2001 başında zaten ikinci altı ay için DİE rakamlarına göre yüzde 32.3'lük artış yapılması gerekirken yüzde 5 artış yapılmıştı. Bu iyileşme değil. Tespit edilen ücret yaşanabilecek bir ücret değil" diyen Kılıç, krizin bahane edildiğini ancak asgari ücretin krizde etkisinin olmadığını vurguladı.
Kılıç, Türkiye'ye fil kulesinden bakanların bu kararı aldığını dile getirerek, Komisyon'un bağımsızlığının zedelendiğini kaydetti. Türkiye'nin olağanüstü şartlardan geçtiğinin söylendiğini hatırlatan Kılıç, sosyal patlama tehlikesinin gözardı edildiğine dikkat çekti. Gazetecilerin Komisyon'a kimin müdahale ettiğini sorması üzerine Kılıç, "Ekonomik kararlara kimin müdahale ettiği bilinmektedir" diyerek, IMF'yi işaret etti.
Böylece 16 yaşını doldurmuş işçiler için yeni asgari ücret rakamı brüt 167 milyon 940 milyon net 122 milyon 186 bin 520 lira oldu. 16 yaşını doldurmamış işçiler için ise asgari ücret brüt 142 milyon 749 bin lira, net 104 milyon 351 bin liraya çıktı. Gelir vergisinden muaf tutulan kapıcılar için ise net asgari ücret rakamı 140 milyon 61 bin lira olarak belirlendi.
www.evrensel.net