20 Temmuz 2001 21:00

G-8'ler can aldı

Göteborg kentindeki küreselleşme karşıtı eylemlerde bir gencin İsveç polisi tarafından vurulmasının ardından, korkulan oldu. İtalyan polisinin hedef gözeterek açtığı ateş sonucu, 20'li yaşlardaki iki genç öldürüldü.

Paylaş
G-8'ler can aldı
Sözde demokratik Batılı devletlerin küreselleşme karşıtı gösterilere karşı takındığı tutumun giderek sertleşmesi, korkulan sonucu verdi. İtalya'nın Cenova kentinde onbinler halinde sokaklara dökülen küreselleşme karşıtlarına saldıran polis güçleri, iki genci vurarak katletti. Öldürülen gençlerden erkek olanının 20 yaşın altında olduğu, başından vurulduktan sonra asfaltın üzerinde ölmeye terkedildiği anlaşıldı. İtalyan haber ajansları, bir kadın göstericinin de kanlar içinde ölü bulunduğunu açıkladı.
Başından vuruldu
Dün yüzbini aşkın işçi, emekçi ve gencin katıldığı büyük gösteriler, polisin provokatif tutumu ile çatışmaya dönüştü. Akşam saatlerinde, zirvenin yapıldığı Dükalık Sarayı'na 1.5 kilometre uzaklıkta, polis kuvvetleri hedef gözeterek ateş açmaya başladılar. Reuters muhabirinin verdiği bilgiye göre, bu çatışmalardan birinde, bir yangın söndürücünün güvenlik aracına atılmasının ardından, araçtan ateş açıldı. Bu ateş ile, küreselleşme karşıtı gösterilerde ilk can kaybı da yaşanmış oldu.
Milletvekili yaralılar arasında
Diğer olaylarda da, yine polis saldırıları sonucunda 1'i ağır 52 kişi yaralandı. Yaralılar arasında, İtalyan Komünist Yeniden Oluşum Partisi'nden (PRC) milletvekili Elettra Deiana da bulunuyor.
Çatışmalarda kentteki birçok banka, otobüs durağı ve mağaza zarar gördü. Şehir merkezinde 5 özel otomobil göstericiler tarafından ateşe verildi, bir zırhlı araç da parçalandı. Bazı anarşist grupların, gazetecilere saldırdığı görüldü.
Bu arada, küreselleşme karşıtı gruplardan 4'ü, polis barikatını aşarak, girişlere kapatılan "kırmızı bölgeye" girmeyi başardı. G-8 liderlerinin toplandığı Dükalık Sarayı çevresinde demir parmaklıklarla kapatılan bölgeye giren göstericiler, daha sonra gözaltına alındı.
Borçlar silinsin
İşçiler, emekçiler ve gençlerin oluşturduğu 100 bin kişilik dev yürüyüşte en çok dile getirilen talep, emperyalistlere bağımlı hale getirilen ülkelerin borçlarının, karşılıksız silinmesi oldu. Eylem boyunca "Sıfır Borç" ve "Kâr Değil İnsan" pankartları taşındı.
AIDS'le savaş için 1 milyar dolar "bağışlayacaklarını" açıklayan emperyalist liderlerin, borçların silinmesini kabul etmesi beklenmiyor.
ÖNCEKİ HABER

Oyun olsun diye...

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa