19 Temmuz 2001 21:00

Arkeoloji ihmal ediliyor

Türkiye tarihi geçmişi bakımından önemli bir ülke olmasına rağmen, tarih yeterince ilgi görmüyor. Bu tür araştırmalara gerekli bütçe ayrılmazken, arkeologlar da işsizlikle karşı karşıya...

Paylaş
Arkeoloji ihmal ediliyor
Türkiye birçok tarihi zenginliği barındırmasına rağmen arkeoloji ve arkeologlar yeterince ilgi görmüyor. Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Zoroğlu, Türkiye'de arkeoloji ve arkeologların ihmal edildiğini, her yıl 300 yeni arkeoloğun işsizler ordusuna katıldığını ifade etti.
Birikimleri yeterli
Prof. Dr. Levent Zoroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin tarihi kalıntılar yönünden önemli bir potansiyele sahip bulunduğunu söyledi. Türk arkeologların bugün yabancı uzmanları aratmayacak bilgi birikimine sahip olduklarını ve arkeoloji eğitiminin uluslararası standartlarda verildiğini belirten Zoroğlu, "Ancak, Türkiye'de arkeoloji ve arkeologlar ihmal ediliyor" dedi.
Arkeoloji ilgi görüyor
Prof. Dr. Zoroğlu, üniversitelerde bazı bölümlerin öğrenci yetersizliği nedeniyle kapandığını, arkeoloji bölümlerinin ise büyük ilgi gördüğünü kaydederek, "Dün, arkeoloji konusunda yetişmiş, kalifiye eleman ve teknik imkânlar yoktu. Bugün ise her şey var, ilgi yok. Her şeye rağmen, genç neslin arkeolojiye olan tutkusu büyük boyuttadır" diye konuştu.
Arkeologlar işşiz
Prof. Dr. Zoroğlu, her yıl en az 300 yeni arkeoloğun işsizler ordusuna katıldığını, istihdam kapılarını zorlayanların ise aldıkları eğitimle ilgisi olmayan alanlara yönelmek zorunda kaldıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Türkiye, bünyesinde çeşitli medeniyetleri barındırmış, her medeniyetten izleri taşıyan ender bir ülkedir. Bu nedenle sadece Turizm ve Kültür Bakanlıkları değil, baraj ve karayolları inşaatlarında dahi bir arkeolog görevlendirilmelidir. Toprak altında kalmış binlerce yıllık kalıntılar bölgede gerekli araştırmalar yapılmadan heba edilmemelidir."
Zoroğlu, Kültür Bakanlığı'nın 1992 yılından bu yana müze görevlileri için sınav açmadığını, emekli olanların yerine yenilerinin alınmadığını ifade ederek, tek müdürle idare edilen birçok müze olduğunu söyledi. Prof. Dr. Zoroğlu, Turizm Bakanlığı ve özel sektörün, turizm gelirlerinden arkeolojiye pay ayırmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'a siyaset yolu açıldı

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa