20 Temmuz 2001 01:00

Arjantin'de genel grev

Arjantinli işçi ve emekçiler, 'piyasaların terörü'ne karşı genel greve çıkarak sokaklara döküldü. Onbinlerin katıldığı bir dizi eylemde, ücretler ve emekli maaşlarının yüzde 13 oranında kesilmesi protesto edildi.

Paylaş
Arjantin'de genel grev
Tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşayan Arjantin'de, sermaye hükümeti ve IMF'ye karşı tepkiler büyüyor. Arjantinli kamu işçilerinin önderliğinde düzenlenen 24 saatlik genel grevle, hükümet istifaya davet edildi.
Dün gerçekleştirilen genel grev ve sokak eylemlerinde öne çıkan talep, çalışanların ücretlerinde yapılan kesintinin derhal geri alınması oldu. Başkent Buenos Aires başta olmak üzere bir dizi kentte gösteri düzenleyen emekçiler, mart ayında IMF tarafından görevlendirilen Ekonomi Bakanı Domingo Cavallo'ya öfkelerini dile getirdi. Onbinlerin katıldığı eylemlerin, tüm ülkeyi kapsayan yeni bir genel greve hazırlık niteliği taşıdığı da belirtiliyor.
Ücretler budandı
Cavallo'nun 'ekonomiyi düze çıkarma' programı uyarınca, işçi ücretleri ve emekli maaşları, yüzde 13'lük kesintiye uğratılmış bulunuyor.
Resmi işsizliğin yüzde 20'ye tırmandığı ülke, iki yıl içinde yedinci IMF paketini yürürlüğe koydu. Bu paketlerin tamamı, halkın yaygın protestolarıyla karşılandı.
Devlet Başkanı Fernando De La Rua ise, ücret kesintisinin "mali çöküşten kurtulmak ve 128 milyar dolarlık borcu ödeyemez duruma düşmemek" için şart olduğunu öne sürdü. De La Rua, hükümetin, uluslararası sermayeye olan borçlarını ödemeye kararlı olduğunu da ilan etti.
Türkiye için işaret
Arjantin ve Türkiye, benzer şartlar içinde yuvarlandıkları ekonomik krizden, benzer IMF reçeteleriyle "çıkmaya" çalışıyor. Her iki ülkeye de IMF/Dünya Bankası tarafından gönderilen ekonomi bakanları atandı. Borçların takası operasyonu da, önce Arjantin, ardından Türkiye'de uygulandı.
Arjantin'in, bir moratoryum ya da konsolidasyon ilan etmemek uğruna, zaten düşük olan işçi ücretlerini budaması, Türkiyeli işçi ve emekçiler için tehlikeli bir "işaret" niteliği taşıyor.
Muhalefet koroya katıldı
Ekonomi Bakanı Cavallo, geçtiğimiz haftalarda "sıfır bütçe açığı" hedefini ilan etmiş, bu hedefi tutturmak için ise gözünü emekçilerin ekmeğine dikmişti. Hedef uyarınca, ücret kesintisinin yanı sıra yeni vergiler ve zamlar gündeme geliyor. Meclisteki muhalefet partileri de, büyük oranda Cavallo'ya destek sunarak, gerçek yüzlerini ortaya koydular.
Piyasalar bildiğimiz gibi...
Hükümet emekçilerin ekmeğinden keserek borçlarını çevirmeye çalışırken, "piyasalar" cephesinde talan çarkı dönmeye devam ediyor. Hükümetin "kamu harcamalarını daha da kısma" vaadini gerçekleştiremeyeceğinden endişelenen yerli ve yabancı tekeller, borsada satış pozisyonuna geçtiler. Merval endeksi, çarşamba gününü yüzde 4.2'lik bir düşüşle kapattı. Uluslararası kredi kuruluşları da, ülkenin risk puanını artırarak emekçi eylemlerinden duydukları tedirginliği ifade ettiler. Bütün bu gelişmelerin, hükümetin halka karşı terör yöntemlerini devreye sokması için bir işaret olduğu kaydediliyor.
Ağlayan palyaço
Bu arada, işbaşına geldikten sonra "halkın umudu" ilan edilen Ekonomi Bakanı Cavallo'nun arkasındaki destek, beklenmedik bir hızla eriyor. Gittiği her yerde protestolarla karşılanan Cavallo, yüksek tirajlı haftalık bir dergiye "ağlayan palyaço" kılığında kapak oldu.
ÖNCEKİ HABER

'Tüketmiyoruz, üretiyoruz'

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa