18 Temmuz 2001 21:00

Talepler kabul edilsin

F tipi cezaevindeki tutukluların aileleri, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının kendilerine gönderdiği "Onlar bizim de çocuğumuz, birlikte kurtaralım" mektubuna yanıt gönderdi.

Paylaş
Talepler kabul edilsin
F tipi cezaevinde kalan tutukluların aileleri, Adalet ve İçişleri bakanlıklarının kendilerine gönderdiği "Onlar bizim de çocuğumuz, birlikte kurtaralım" şeklindeki mektuba yanıt gönderdi. Aileler, "Eğer siz çocuklarımızı 'birlikte kurtaralım' diyorsanız bizleri yanıltacak tutumdan vazgeçerek evlatlarımızın taleplerini kabul etmelisiniz" dedi.
Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Birliği (TUYAB) üyesi aileler, kendilerine gönderilen mektuba cevaben dün Galatasaray Postanesi'nden Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e açık mektup gönderdi.
Postane önünde aileler adına açıklama yapmak isteyen tutuklu yakını Berran Yıldırım'a polis izin vermedi. Yıldırım, Adalet ve İçişleri bakanlıkları imzalı mektup ile birlikte Türk Anneleri Derneği tarafından basılmış, cezaevi anılarını anlattığı itirafçı Semra Duyar'ın bir kitabının da kendilerine gönderildiğini vurguladı.
Daha sonra aileler tarafından gönderilen mektupta, "Hücre tipi yaşamı öngören ve yalanlarla dolu, ikiyüzlülük örneği mektuplarınız, bizleri hiç şaşırtmadı" denilerek, ölüm ve yaralanmalarla tutukluların götürüldüğü F tipi cezaevlerinin "itirafçılaştırma" ve "kişiliksizleştirme" amacıyla yapıldığının kendilerine gönderilen mektupla bir kez kanıtlanmış olduğu belirtildi.
Aileler, "Mektupta yasalar ve kurallardan bahsediyorsunuz. Milyonlarca insanı ilgilendiren demokrasi ve özgürlük taleplerini karşılayan yasalar bir türlü çıkmazken, kitlelerin aleyhine yasalar ve milletvekillerinin maaş ve erken emeklilik düzenlemeleri için birkaç dakika yetebiliyor. Banka hortumlayan, halkı soyan, halkın ekmeğiyle oynayanları koruyan yasalar anında çıkartılabilirken, bizler ve çocuklarımızın daha insani koşullarda yaşaması için çıkması gereken yasalar bir türlü çıkmıyor" denildi.
Mektupta, "Bakanlığınız "Öldür kurtul, sakat bırak kurtul" politikası izlemektedir. Eğer 'Birlikte kurtaralım' diyorsanız bizleri yanıltacak tutumdan vazgeçerek evlatlarımızın taleplerini kabul etmelisiniz" dediler. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Aktif Dağıtım'da işçilere istifa baskısı
Okmeydanı'nda kurulu PERPA'da faaliyet gösteren Aktif Dağıtım patronları, işçilerin sendikadan istifa etmeleri için baskı yapıyor. TÜMTİS'in örgütlenme çalışması yürüttüğü Aktif Dağıtım'da patronlar, işyerinde sendika istemediklerini belirterek sendikaya üye olan 3 işçiye önceki gün zorla istifa dilekçesi imzalattılar.
Patronların bu dayatmasına tepki gösteren işçiler, dün işbaşı yapmayarak işyeri önünde eyleme geçtiler. İşçilerin istifaya zorlanmaması ve alınan istifa dilekçelerinin geri verilmesini talep eden işçiler, sendikadan istifa etmeyeceklerini dile getirdiler.
İşçilerin kararlılığı karşısında sıkışan patronlar; bir yandan "Noter çağırırız, geçin işbaşı yapın, yoksa hepinizi işten atarız" tehdidinde bulunurken, bir yandan da işçilerin kollarından tutarak zorla işbaşı yaptırmaya çalıştılar. Ancak patronlar bu çabalarından sonuç alamadılar.
Başından beri işçileri yalnız bırakmayan ve işyeri önünden ayrılmayan TÜMTİS Genel Örgütlenme Sekreteri Şükrü Günsili, patronların işçiyi rehin alan bir anlayış içinde olduğunu kaydederek, "İşçilerin haklı bir tepkisi var. Patron sosyal haklarını vermeden işçileri çıkarmak istiyor. Buna ilgisiz kalamazdık" dedi. Günsili, işçilerin talepleri kabul edilene kadar eyleme devam edeceklerini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

Borda devir oyunu

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler yapılamayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa