17 Temmuz 2001 21:00

Her açıdan sağlığa zararlı

ABD'deki beslenme uzmanları, "fast food" restoranlarına sık giden çocuklarda saldırganlık, korkulu rüya görme ve uykusuzluk saptandığını belirtiyor. Bu durumun bu tür diyette yer almayan B1 vitamini eksikliğinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.

Paylaş
Her açıdan sağlığa zararlı
"Fast food" diye adlandırılan, ayakta atıştırarak beslenmeye karşı çevreler; yayınladıkları bir bildirgeyle bir kez daha "hamburger"in az bilinen yönlerini ortaya koydular.
Bildirgede, "fast food" sektörünün önde gelen uluslararası kuruluşlarının tek amacının, insanların sağlıklı beslenmesi değil, şirket kârlarını ve pazar paylarını daha çok artırmak olduğu vurgulanarak, "Bu amaç doğrultusunda, armağan ve oyuncaklarla özellikle çocuklara yönelik olarak yaptıkları olağandışı satış artırma çabaları, insan sağlığını bozucu boyuttadır" denildi.
Ormanları yok ediyorlar
BİA'nın haberine göre, ayakta beslenmenin asıl öğesi olan "hamburger"in zararları, çok geniş bir yelpazeye sahip. Bildiride, bu zararların çevre boyutuna da geniş yer veriliyor. Bunlardan biri, hamburger üretimi için yetiştirilen sığırlara otlak açmak ve ambalaj malzemelerine hammadde sağlamak için başta yağmur ormanları olmak üzere dünyanın birçok yerinde ormanların yok edilmesi. Ayrıca, milyonlarca insanın yiyecek tahıl bile bulamadığı için açlıktan öldüğü günümüz dünyasında, yılda 145 milyon ton tahıl bu endüstrinin gereksindiği etin elde edildiği sığırlara yem olarak kullanılıyor. Böylelikle elde edilen 21 milyon ton sığır eti ve yan ürün; sadece gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanların beslenmesi için hamburger sektörüne yönlendiriliyor.
Emeğin bedeli
Neredeyse dünyanın tüm ülkelerinde kendisine yer ve müşteri bulan hızlı beslenme endüstrisinde çalışanlar, sosyal güvencesiz olarak ağır iş koşulları ve düşük ücretle çalıştırılıyorlar. İşgüvencesinin de bulunmadığı sektörde esnek zamanlı çalışma uygulanıyor, öğrenciler istihdam ediliyor, sıkça işçi alınıyor ve işten çıkarmalar oluyor. Sektörde kalifiye işçi değişimi de yıllık ortalama yüzde 60'lara ulaşıyor. Diğer yandan ünlü bir fast-food şirketinin, çocuklara hediye olarak dağıttığı oyuncakların üretiminde de Güneydoğu Asyalı çocuklar günde on iki saat çalıştırılıyor.
Sağlıklı değil
Yayınlanan bildiride insan sağlığına yönelik eleştiriler ise şöyle: "Daha verimli et elde edebilmek için hayvanlara bol miktarda antibiyotik ve hormon veriliyor. O hayvanların etleriyle beslenen kişilerde, zamanla antibiyotik direnci gelişiyor ve hormonal sorunlar yaşanabiliyor. Uzmanlar hamburger yapımında kullanılan kızartma teknikleri ve ambalaj malzemelerinin kanserojen etkileri olduğu da kaydediliyor. Hamburgerlerin pişirildiği ızgaralarda, hızlı üretimden dolayı yeterince temizlenemediği için ağır bağırsak enfeksiyonuna yol açabilen bakteriler gelişebiliyor."
Katkı maddeleri
Ayrıca, hamburger köftelerini dayanıklı hale getiren ışınlama tekniği nedeniyle protein, yağ ve karbonhidratlarda oluşan yeni kimyasal bileşimler insan bedenine değişik zararlar verebiliyor. Standart ölçülerin ve tadın tutturulması, hizmet süresinin kısaltılması, dayanıklılığın sağlanması için ekmekten köfteye, patates kızartmasından salataya tüm yiyeceklerin hazırlanmasında ve pişirilmesinde en az on iki değişik kimyasal katkı maddesi kullanılıyor. Bu katkı maddeleri; alerji, sinir ve sindirim sistemi bozuklukları hatta kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Dünyada oransal olarak hızla artan kalp ve damar hastalıklarının hazırlayıcı etkenleri arasında bu tür beslenme de bulunuyor. Hamburger etlerinde ve kızartma yağlarında bulunan doymuş yağlar ve kolesterol, özellikle bu besinlerin en büyük tüketicisi olan çocuk ve gençlerde erken yaşlardan itibaren damar iç duvarlarında yağ birikmesine yol açabiliyor.
Psikolojik sorunlar
ABD'deki beslenme uzmanları, "fast food restoranları"na sık giden çocuklarda saldırganlık, korkulu rüya görme ve uykusuzluk saptandığını belirtiyor. Bu durumun bu tür diyette yer almayan B1 vitamini eksikliğinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bu tür beslenmede hamburger yanında içilen ve "fast food"un ayrılmaz parçası olan karbonatlı içecekler de insan bedenindeki kalsiyum dengesini olumsuz etkileyerek özellikle çocukların kemik yapısına zarar veriyor.
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücret açlık sınırına yetişemiyor

SONRAKİ HABER

Mustafa Sarıgül: CHP'den üzülerek istifa ediyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa