17 Temmuz 2001 21:00

Asgari ücret açlık sınırına yetişemiyor

KESK'e üye kamu emekçileri, yüzde 5'lik zammın bile ödenmemesine tepki gösteriyor. Kamu emekçileri, 20 Temmuz Cuma günü tüm işyerlerinde alkışlı protestolarla bildiri dağıtacaklar.

Paylaş
Sıfır zamma öfke
KESK'in örgütlü olduğu tüm işyerlerindeki kamu emekçileri, 20 Temmuz Cuma günü IMF'yi ve onun sözcülerini teşhir eden bildirileri dağıtarak memura kaynak bulamayan hükümeti protesto edecekler.
KESK Genel Başkanı Sami Evren, dün Ankara'da yaptığı basın toplantısında, IMF vesayeti altındaki iktidarın tefecilere giden kaynakların faturasını yoksul halkın ödemesinin istediğini vurguladı. Evren, Türkiye'nin geleceğini IMF'ye ipotek eden siyasi iktidarın, ekonomik ve siyasi kriz üretmede oldukça başarılı olduğunu dile getirerek, toplumun emeğiyle geçinen tüm kesimlerini, işçileri, köylüleri büyük bir yoksulluğa, gelir dağılımı adaletsizliğine, işsizliğe mahkûm etmeyi sürdürdüğünü kaydetti. "Hükümet IMF'ye sunduğu niyet mektubunda yüzde 5'lik sefalet zammını öngörmüş, enflasyon farkını ücretlere eklemeyi taahhüt etmişti. Şimdi ise kaynak yokluğu bahanesiyle emekçilere sadaka zammını bile çok görüyor, haziran ayı enflasyon farkını ve temmuz ayı için açıklanan yüzde 5 maaş artışını ücretlere yansıtmıyor" diyen Evren, yüzde 5 oranındaki zammın gıda harcamalarını bile karşılamayacağına dikkat çekti.
Memurun ücreti eridi
Evren, yoksulluk sınırının 700 milyon liraya yaklaştığı düşünüldüğünde 250 milyon lira alan kamu emekçileriyle alay edildiğini dile getirerek, Aralık 2000'de 391 dolar alan yirmi yıllık bir öğretmenin Haziran 2001 itibariyle 274 dolar, 571 dolar alan bir doktorun 402 dolar, 204 dolar alan 15/1'deki memurun da 143 dolar aldığını bildirdi.
Son altı aylık dönemde ücret kaybının yüzde 45 ila 30 arasında değiştiğini belirten Evren, 1991 yılından 2000 yılına ücretlerin 100 birimden 28,1 birime düştüğünü, yani kamu çalışanlarının yaşama hakkının yüzde 71,9'unun gasp edildiğini vurguladı. Kaynak yokluğunun zihniyette ve kafalarda olduğunu dile getiren Evren, KESK'in bu tutumu asla kabul etmeyeceğini kaydetti. "20 Temmuz Cuma günü hükümeti bir kez daha uyaracak, her yerde IMF'yi ve sözcülerini teşhir edeceğiz" diyen Evren, cuma günü bütün illerde örgütlü oldukları her işyerinde taleplerini anlatan ve IMF'yi teşhir eden bildirileri dağıtarak, alkışlı protestolar düzenleyeceklerini söyledi.
Okuyan'ı ziyaret
Bu arada sabah saatlerinde Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ı ziyaret eden Sami Evren, sahte sendika yasası ile ilgili hazırlanan yönetmeliklerin şeffaf, denetlenebilir olmasını isteyerek, fason üye yazımının engellenmesi gerektiğini belirtti. Evren, bazı partilerin konfedarasyonlar konusunda açıkça taraf olduklarını kaydederek, bu haksızlığın önlenmesini talep etti. Okuyan ise KESK'in görüşlerinin olumlu olduğunu ve bakanlığın da sahte üyeliğe izin vermeyeceğini dile getirdi.
ÖNCEKİ HABER

Hazine yağmasına Çankaya onayı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa