17 Temmuz 2001 21:00

Afrika batıya çalışıyor

BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Genel Kurulu toplantısında konuşan Genel Sekreter Kofi Annan, kıta ekonomisinin sağladığı refahın yüzde 37'sinin batı ülkelerine ve bankalarına aktarıldığını söyledi.

Paylaş
Afrika batıya çalışıyor
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan, bütün ülkeleri yoksul Afrika kıtasına teknik ve maddi yardım yapmaya çağırdı. Fakir ve zengin ülkeler arasındaki uçurum giderek artarken, Afrika ülkelerinin ekonomisinin tartışıldığı BM Ekonomik ve Sosyal Konsey Genel Kurulu (ECOSOC), dün Genel Sekreter Kofi Annan, IMF Başkanı Horst Kohler ve Dünya Bankası Başkanı James Wolfensohn'u bir araya getirdi.
BM Genel Sekreteri Annan, ECOSOC Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada kıta ekonomisinin sağladığı refahın yüzde 37'sinin batı ülkelerine ve bankalarına aktarıldığını söyledi.
Kofi Annan, dünya ekonomisinin belirsizlik yaşadığı bir dönemde fakir ekonomilerin kollanması gerektiğini söylerken, Afrikalı liderlerin de kıtadaki fakirliğin sorumlularından birisi olduğunu, batıya akıtılan toplam ekonomik gelirin Asya ülkeleri için yüzde 3, Latin Amerika için ise yüzde 17 düzeyinde kaldığına dikkat çekti.
İtiraf mı?
Dünya Bankası Başkanı Wolfensohn ise G-7 adıyla tanımlanan gelişmiş yedi ülkelerinin, "gelişmekte olan ülkelere" ekonomilerinden yapacakları yüzde 0.7'lik yardım taahhüdünü yerine getirmeleri çağrısında bulundu. Wolfensohn, son 10 yılda yardımların hızla azalarak yüzde 0.2'ye düştüğünü, bunun da 1990'da kişi başına 32 dolar olan yardımın 19 dolara gerilemesine neden olduğunu söyledi. Avrupa Birliği'nin en "az gelişmiş" ülkelere uyguladığı kotaları kaldırdığını savunan Wolfensohn, ABD'nin ise en düşük yardımı yaptığına ve yüzde 0.1'lik katkıda bulunduğuna dikkat çekti.
Çocuklar ölüyor
Dünya Bankası Başkanı, az gelişmiş ülkelerin borç affının, bu ülkelere pazarların açılmasıyla paralel gitmesi gerektiğini ileri sürerek, bütün gelişmiş ekonomileri pazarlarını fakir ülkelere açmaya çağırdı. Wolfensohn, "Yardımların yüzde 0.7 yerine yüzde 0.2 dolayında olmasından kaynaklı 100 milyon dolarlar, milyonlarca çocuğun ölümü anlamına geliyor" dedi.
Batıda büyük bir refah yaşanırken Afrika'da her 7 çocuktan birisinin 5'inci doğum gününü kutlamadan öldüğünü belirten Wolfensohn, "Afrika'nın geleceği parlak olmadığı sürece dünyanın geleceği de parlak olmayacak. Bütün G7 ülkeleri Afrika'yı programlarının en başına koymalıdırlar" dedi.
IMF, Afrika'da da IMF
IMF Başkanı Horst Kohler de, Afrika'nın daha iyi pazar olanaklarına ve iyi yönetime gereksinmesi olduğunu söyleyerek, Afrika'nın kendi kendine yardım edebilmesi İçin gerekli altyapının oluşturulmasının şart olduğunu belirtti.
Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) görüşmelerinde Afrika ülkelerinin gelişmiş pazarlara girmelerinin göz önünde bulundurulmasını isteyen Kohler, gelişmiş ülkelerin vaat ettikleri yardımları yapmaları çağrısında bulundu.
ÖNCEKİ HABER

Sahil yoluna karşı miting

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa