17 Temmuz 2001 01:00

Ulusal ordu tarafsız arabulucu!

Makedonya'daki Slav ve Arnavut taraflarla oturdukları masada, ülkeye asker gönderme hesapları yapan NATO üyesi ülkerin 'emekli' askerleri, UKO saflarında.

Paylaş
Ulusal ordu tarafsız arabulucu!
ABD askerlerinin ardından emekli İngiliz askerlerinin de Makedonya hükümetine karşı savaşan Ulusal Kurtuluş Ordusu (UKO) kadrolarında yer aldıkları ortaya çıktı.
Scotland On Sunday'in UKO kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, Kumanova bölgesinde 12 İngiliz'in yanı sıra en az iki Hollandalı ve bir Alman asker savaşıyor.
Bu askerlerin ayrıca Hırvatistan, Bosna ve Kosova'da da savaşmış olabilecekleri belirtiliyor. İngiliz askerlerinin kısa bir süre önceye kadar Slupchane kentinde bulundukları öğrenildi.
Sayıları az ama...
Makedon yetkililer de UKO'da Avrupalı askerlerin savaştığını bildiklerini söylüyorlar. Bir yetkili "Orada olduklarını biliyoruz ama sayıları çok fazla değil. Uyuşturucu bağımlılarından daha az" dedi. Ancak yine de taraflar arasında arabuluculuğa soyunan emperyalist ülkelerin askerlerinin UKO tarafında savaşması kafalarda önemli soru işaretleri bırakıyor.
Alman Hamburger Abendblatt gazetesinin bu ay başında yayınlanan bir haberinde de başkent Üsküp'ün on kilometre yakınındaki Araçinova kasabasından çıkarılan UKO milisleriyle beraber 17 'eğitmenin' yer aldığı belirtilmişti. Eğitmenler, ABD ordusunun 'eski' üyeleri. Ayrıca, milislerin kullandığı silahların yüzde 80'i ABD yapımı. Milislerde yine ABD yapımı gece görüş sistemi gibi gereçler de bulunuyor.
Maaşlar BM'den
Yine bu ay içinde, UKO'nun en önemli liderlerinden Kumandan Gezim Ostremi'nin, Kosova'da BM yönetiminde kurulan "sivil savunma gücü"nün başkanı olduğu ortaya çıktı. Daha önce de, UKO'nun iki önemli komutanının İngiliz SAS birliklerince Arnavutluk'ta eğitildiği anlaşılmıştı. Irish Times haberine göre Ostremi, BM'ye bağlı olarak oluşturulan ve eski UCK (Kosova Kurtuluş Ordusu) milislerinin yer aldığı Kosova Koruma Gücü (KPC)'nün başkanlığını yürütüyordu. Ancak BM, Ostremi'nin aylardır Makedonya'daki gerillaları yönettiğini "fark etmedi". BM kaynakları, Ostremi'nin "işinden izin alıp tatile çıktığını düşündüklerini" öne sürdüler.
Görüşmeler belirsiz
Makedonya'da Batılı elçilerle ülkedeki siyasi temsilcilerin katıldığı görüşmeler 9 Temmuz'dan bu yana kesintisiz sürüyor. Arnavut Demokratik Partisi (DPA) Genel Başkanı Arben Caferi, görüşmelerde "ilerleme" kaydedildiğini söyledi. En önemli meselenin henüz çözülmemiş olduğunu ve görüşmelerin çetin pazarlıklarla geçtiğini söyleyen Caferi, "Siyasi süreç ilerliyor. Bir anlaşmaya yakınız. İktidarın merkeziyetçilikten kurtarılmasını ve parlamentodaki oylama mekanizmalarını müzakere ediyoruz" dedi.
ABD ve AB'nin Makedonya özel temsilcileri James Pardew ve François Leotard ile yaptığı görüşmenin ardından basına demeç veren Caferi, görüşmeler konusunda iyimser olduğunu da sözlerine ekledi. DPA Genel Başkan Yardımcısı Memduh Taçi ise, birçok noktanın tartışıldığını, bunların başında da Arnavutça konusunun geldiğini belirtti. Taçi, "Arnavutça'nın ikinci resmi dil olması temel sorundur, ancak başka sorunlar da aşılmış değil" diye konuştu.
Bölgeden gelen çatışma haberlerinin ise arkası kesilmedi. Polis kaynakları, Arnavut milislerin önceki gece Kalkandelen girişinde polis kontrol noktasına otomatik silahlarla ateş açtıklarını, ateşe karşılık veren polisin milisleri dağıttığını belirttiler.
ÖNCEKİ HABER

Köylüler mahkum ettirdi

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa