15 Temmuz 2001 21:00

Siyasi hesaplara malzeme olmayacağız

Tunceli Dernekleri Dayanışma Kurulu Bahadır Tanrıkulu, şubat ayından itibaren çalışmalarını yürüttükleri "2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nden neden çekilmek zorunda kaldıklarını gazetemize anlattı.

Paylaş
Siyasi hesaplara malzeme olmayacağız
Bahadır Tanrıkulu *
2. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nin isminden de belirtildiği üzere iki önemli unsuru vardır. Tunceli'nin kaybolmaya yüz tutmuş kültürünü, inancını ve dilini canlandırmak ve yok edilmek istenen eşsiz doğasına karşı insanlarımızı ve herkesi uyarmak, bu doğa harikası coğrafyayı ve onu bekleyen tehlikeleri (özellikle yapılmak istenen barajlar konusunda) anlatabilmektir. Tunceli insanının olduğu kadar, Tunceli dışında yaşayan hemşerilerimizle birlikte, duyarlı tüm insanların yüzünü bu festival aracılığı ile yöreye çevirip, yaşanan tüm sosyal ve ekonomik sorunlara zorluklara dikkat çekmektir. On yıllardır özel koşullarda yaşamak zorunda bırakılan halkımız şu kısacık 3 gün içinde konserler ile diğer sanatsal ve kültürel etkinlikler sayesinde, nefes alacaklar ve birbirleri ile kucaklaşabileceklerdi.
Çalışmalar şubatta başladı
Tunceli Dernekleri Dayanışma Kurulu olarak bu seneki festivalin daha iyi geçmesine katkıda bulunmak amacı ile şubat ayı sonunda çalışmalara başladık. Mart ayında Tunceli'de tüm kurumların katılımıyla yapılan toplantı neticesinde ortak bir program üzerinde uzlaşılıp, bu programın düzenlenmesi ve uygulanması Tunceli Dernekleri Dayanışma Kurulu'na verildi. Oluşturulan festivale destek komitesi tüm önerilere ve fikirlere açık, halkın festivali olması için programı netleştirdi ve Tunceli'de oluşan geniş katılımlı meclis tarafından da kabul gördü.
Komite çekilmek zorunda kaldı
Bu noktadan sonra bizlere Valiliğin festivali kendisinin yapmak istendiği söylendi. Bizzat bu konuda bu durumun düzeltilmesi için biz derneklerden yardım talep eden Belediye Başkanı'na destek sunmak için temsilcilerimiz Tuceli'ye gidip, Vali ve oluşturduğu komite ile, ayrıca İl Güvenlik Komutanı ile de görüşmeler yaptılar. Festivalin halkın festivali olduğunu, Valiliğin talebini kabul edemeyeceğimizi ifade ettik. Fakat bizlerin gücünü arkasına alarak şov yapan belediye başkanı, bizlere söz verdiğinin tam tersini yaparak, Valiliğin isteği doğrultusunda yeni bir komite oluşturarak, çalışmalara başladı. "Tavşana kaç tazıya tut" taktiği ile bizlerden sakladığı olumsuz gelişmeler ve program değişiklikleri ortaya çıkınca, komitemiz artık hiçbir kazanım olamayacağını görüp, bu çalışmalardan 12.7.2001 tarihinde çekilmek zorunda kalmıştır.
Hazırladığımız program çok büyük ölçüde budanırken, ana unsurlarının içi boşaltılırken, Tunceli insanını temsil ettiğine inandığım kurum ve kişiler seyirci kalmış, daha ötesi yardımcı olmuşlardır. Programda ben varım nasılsa diyerek bu ilkesizliğe ses çıkarmayan ama bizlere karşı oyalayıcı ve aldatıcı tavırlarını sürdüren Tunceli Sanayi Odası, Esnaf ve Zanaatkârlar Odası, Özürlüler Derneği ve en başta Belediye Başkanı bu durumun sorumlusudur.
Panellerde değişiklik
Panelistleri ve içeriği tamamen ben belirlerim mantığı ile, İHD Genel Başkanı Hüsnü Öndül, "İnsan Hakları ve Demokrasi" panelinden çıkartılıp, Tunceli'nin ekonomik sorunları paneline -ki gariptir bu paneli Vali kendisinin yönetmesini dayatmaktadır- koyma alaycılığına girmişlerdir. "Munzur Vadisi ve Çevre" paneli, tamamen Valiliğin isteği doğrultusunda resmi görüşü temsil eder hale getirilmiş, bu konudaki uzman ve akademisyenler çıkartılıp içi boşaltılmıştır. "Kültür Dil ve İnanç" panelinde sadece Valiliğin tespit ettiği 3 kişiye izin verilmiştir.
Derneklerimizin kültürel etkinliklerine izin verilmemiştir. Dernekler Dayanışma Kurulu olarak yapacağım açılış konuşmasını bile Dernekler Dayanışma Kurulu adına değil, ancak kendi derneğim adına yapabileceğim söylenmiştir. Kendi bağrından yetiştirdiği, kendi insanının duygularını, ruhunu en iyi yansıtacak, sanatçılarımız teker teker budanırken (Metin Kahraman, Mehmet Durna vb.) arabeskin ve yozluğun sembolleri konserler ilave edilmek istenmektedir.
Dolgu malzemesi olmayız
Komitemiz çok zor şartlar altında kendi kısıtlı imkânları ile devletin tahsis ettiği bütçeden tek bir kuruş almadan çalışmıştır. Programda yer almasına karar verilen sanatçılarımız, panelist ve yazarlarımızın rezervasyonları dahi yapılmazken, Vali kendi çağırttığı ve dayattığı isimlerin uçak biletlerini göndermiştir. Komitemiz artık iyi niyetli çabalarının karşılığında programın yürümesi için bir kazanım sağlayamayacağını anlayıp, bu çalışmalardan çekilmiştir. Tunceli Dernekleri Dayanışma Kurulu ve Festival Destek Komitesi olarak kimsenin dayatmalarının ve kurnaz ama kısır siyasi hesaplarının dolgu malzemesi olmayacağımızı bildiririz.
* Tunceli Dernekleri Dayanışma Kurulu ve Festival Destek Komitesi üyesi
ÖNCEKİ HABER

Af incelemesinde sona doğru

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa