16 Temmuz 2001 01:00

ABD yine füze denedi

Silahlanma yarışını tetikleyecek olan Ulusal Füze Savunma Sistemi'ni fiilen uygulamaya koyan ABD yönetiminin dördüncü denemesi de uluslararası tepkilere yol açtı.

Paylaş
ABD yine füze denedi
ABD yönetimi dayatmacı bir tutum izlediği Yıldız Savaşları projesi kapsamında dördüncü denemesini yaptı. Özellikle Rusya ve Çin'in tepkilerini göz ardı eden ABD, bu kez "hedefi vurduğunu" açıkladı.
Pasifik Okyanusu kıyısındaki California eyaletinde bulunan Vandenberg üssünden, okyanusa doğru fırlatılan Minuteman-2 tipi deneme füzesi, 7000 kilometre batıdaki Marshall Adaları'ndan atılan bir vurucu füze tarafından havada vuruldu. Deneyde önce Türkiye saatiyle 05.40'ta, "düşman" balistik füzesini temsilen Minuteman füzesi, California'dan batı yönünde fırlatıldı. Bundan 21 dakika 34 saniye sonra ise savunma füzesi Marshall Adaları'ndaki Kwajalein mercan adasından, Minuteman füzesini atmosferin üst katmanlarında vurması için atıldı. Füzelerin havada buluşması, deniz seviyesinin 250 kilometre yukarısında meydana geldi. Pentagon yetkilileri, denemenin tamamen planlandığı şekilde gerçekleştiğini söylediler.
Pentagon yetkilileri, deneyin başarıyla sonuçlanmasını "tam isabet" sözüyle duyurdular. Deney ABD'ye 100 milyon dolara yani yaklaşık 135 trilyon TL'ye mal oldu. ABD'de son iki yılda füze kalkanı projesine hazırlık çerçevesinde daha önceden yapılan üç denemenin ikisi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.
Rusya'dan tepki
Moskova yönetiminin füze denemesine beklenen tepkisi gecikmedi. Rus dışişleri denemenin, nükleer silahsızlanma, nükleer silahların yayılmasını önleme ve ABM anlaşmasını tehdit eden yeni bir adım olduğunu kaydetti. Dışişleri Sözcüsü, "Rusya'nın, ABM anlaşmasını sürdürme ve güçlendirmenin hayati önemde olduğuna ilişkin tavrını koruduğunu ve bu köşetaşı niteliğindeki anlaşmadaki yükümlülüklerine tamamen uygun olarak bütün sorunları görüşmeye de hazır olduğunu" kaydetti.
Greenpeace'ten protesto
Öte yandan, Greenpeace örgütünün, ABD'nin füze denemesini engellemek amacıyla eylem yaptığı bildirildi. Greenpeace'ten yapılan açıklamada, iki üyelerinin bu amaçla Vandenberg üssünün güvenlik bölgesine yüzerek girdikleri ve füzenin fırlatıldığı rampanın yakınlarında bulunan plaja çıktıkları, bu kişilerin daha sonra güvenlik birimleri tarafından gözaltına alındığı belirtildi.
Örgütün açıklamasında, "Yıldız Savaşları'nı durdurun" yazan pankartlar taşıyan diğer üyelerinin de yine yüzerek yasak bölgeye girdikleri kaydedildi.
ÖNCEKİ HABER

'İki yitik hasret, iki parça can...'

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa