Tuzla Deri'de yüzde 40 artış sağlandı

Deri-İş'in Tuzla Organize Deri Sanayii Bölgesi'nde sendikalı işçiler adına yürüttüğü toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Tuzla Deri'de yüzde 40 artış sağlandı
Deri-İş'in Tuzla Organize Deri Sanayii Bölgesi'nde sendikalı işçiler adına yürüttüğü toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Şubat ayından beri 54 işyerinde toplam 1200 işçi adına yürütülen toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve grev aşamasına gelinmişti.
Önceki gün patronlarla sendika arasında geç saatlere kadar yapılan görüşmeler sonunda 2003 yılının Mart ayına kadar geçerli olacak sözleşme imzalandı. Buna göre 28 Şubat 2001 tarihinde yevmiyesi 6 milyon liranın altında olanların yevmiyesi bu rakama çekilecek. 1 Mart 2001 tarihinden itibaren ise tüm işçilerin yevmiyesine seyyanen 4 milyon 100 bin lira zam yapılacak. Bu rakam ortalama ücretler açısından yüzde 41 zamma denk düşerken, 28 Şubat 2002 tarihindeki yevmiyelere ise 1 Mart 2002 tarihinden geçerli olmak üzere seyyanen 5.5 milyon lira zam yapılacak. Sosyal yardımlar açısından ise durum şöyle: Sosyal yardımlara 1 Mart 2001 tarihinden itibaren yüzde 41 zam, 1 Mart 2002 tarihinden itibaren ise yüzde 34 oranında zam yapılacak.
Patronların hedefi sendikaydı
Tuzla'da mart ayında başlayan toplusözleşme görüşmelerinde deri patronlarının hedefi sendikayı eritmekti. Sözleşme görüşmeleri sırasında ülke çapında 1000 deri işletmesinden sadece 50 işletmede örgütlü olan Deri-İş'in bu örgütsüzlüğü nedeniyle Tuzla deri işçilerinin sıkıntı çektiklerini belirten Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Cemal Taşkın, sağlam bir örgütlülüğün yaratılmasını da hedeflediklerini söylemişti. Yevmiyelere 6.5 milyon zam talebiyle başlanan toplusözleşme görüşmelerinde, yeni işe başlayanlar için 7.5 milyon taban ücreti, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü'nün ücretli izin sayılması talepleri de vardı. Sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine deri işçileri de pek çok eylem yaptı. Her fırsatta işçiler amaçlarının greve çıkmak olmadığını, ancak haklarından da geri adım atmayacaklarını söylediler. Arabulucu aşamasının ardından grev kararı alan işçilerle yapılan görüşmede yüzde 41 zammın kabul edilmesi üzerine anlaşıldı.
www.evrensel.net