Siyanürcü lobi genişliyor

Bergama'da siyanürle altın çıkarılabileceğine dair haberlerin ardından, bazı öğretim üyeleri de siyanür lobiciliği yapmaya başladı.

Siyanürcü lobi genişliyor
Milliyet gazetesinin büyük bir gürültüyle yaptığı Bergama'da siyanürle altın çıkarılabileceğine dair haberlerin ardından, bazı üniversitelerdeki öğretim üyeleri de siyanür lobiciliği yapmaya başladı.
İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Sosyal Tesisleri'nde basın toplantısı yapan 20 öğretim üyesi, Bergama'da siyanürle altın çıkarılmasının "Türkiye'de yapılan en güzel madencilik faaliyeti " olduğunu ileri sürdü. Bergama halkının senelerdir sürdürdüğü mücadeleyi "cahillik ve kandırılmışlık" olarak değerlendiren öğretim üyeleri, hukuk kararlarının da "subjektif ve bilimsellikten uzak" bakış açısının ürünü olduğunu iddia ettiler.
TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük ise yaklaşımın bilimsellikle ilgisi olmadığına dikkat çekti.
Kriz bahane
Basına dağıtılan bültende Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz bahane edilerek bunun çözümünün altın madenciliği yapılarak sağlanabileceği savunuldu. Uzmanların defalarca, sürekli dozda siyanürün insan sağlığını çok kötü etkilediğini açıklamasına rağmen, basın bülteninde "Bilimsel gerçekler, sodyum siyanür çözündürmesi ile altın ve gümüş üretiminin, çevre ve insan sağlığını tehdit etmediği görülmektedir" denildi. Bültenin son kısmında ise "Ülkemizin büyümesi ve krizlerden kurtulmasının başta gelen çarelerinden birinin, maden kaynaklarının hızla üretime alınmasını olduğunu vurguluyoruz" sözleri yer aldı.
Adalet şirketleri kaçırmış
Hukuki sürecin de değerlendirildiği bültende, TÜBİTAK'ın Başbakan'ın talimatıyla siyanürü aklayan raporunun dikkate alınması gerektiği öne sürüldü. Bültende "Konunun idari yargıya intikali ve Danıştay'ca verilen kararlar yatırımcıları etkilemiş ve maden aramaya gelen şirketlerin birçoğu ayrılmış, kalanlar da faaliyetlerini en az düzeye indirmiş veya durdurmuştur " denildi. Diğer taraftan basın toplantısını yapan 'bilim' adamları, hukuku da siyanürcü şirket lehine etkileme çabalarını inkâr etmediler. Basın toplantısında söz alan öğretim üyelerinden İstanbul Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü'nden Güngör Tuncer, Adalet Bakanı Türk'le görüştüğünü ve Adalet Bakanlığı'na bu konuda brifing vereceklerini açıkladı. Toplantıya katılan 20 öğretim üyesi tarafından yazılan bildiride siyanür lobiciliği yapmak "tarihi bir görev " olarak değerlendirildi.
Bilim etiğine uymuyor
Gazetemize açıklama yaparak toplantıyı değerlendiren TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük, öğretim üyelerinin yaklaşımının bilimsel etikle hiçbir ilgisinin bulunmadığına dikkat çekti. Küçük, "Tüm dünyada sabıkası olan bir şirketi savunmanın bilim etiğiyle bağdaşan hiçbir yanı yoktur" dedi. 2000 yılının Şubat ayında Romanya'da yaşanan siyanür sızması olayının unutulmaması gerektiğini ifade eden Küçük, "Bu insanların bilimsel sorumluluklarını hatırlamaları gerekiyor. Maden lobiciliği yapmaları çok yanlış" dedi.
Şirketten şov!
Bergama'da deneme üretimini sürdüren Normandy firmasının yöneticileri ise kamuoyunu yanıltmaya dönük şovlara devam ediyorlar. Şirket yöneticileri bu amaçla dün işletmenin siyanür arıtma barajında yüzdü ve suyunu içtiler.
www.evrensel.net