Hollywood kıskacında bir nefes!

'İhtirasın Bedeli' İngiliz yapımı bir Amerikan filmi olarak karşımıza çıktı. Mel Gibson'un da rol aldığı bağımsız yapım "Sırlar Oteli" yılın önemli filmleri arasındaydı

Hollywood kıskacında bir nefes!
Şenay Aydemir
Geride kalan sinema sezonunun en önemli özelliği kuşkusuz, Hollywood endüstrisi ve yerli filmler dışında kalan birçok filmin vizyona girebilme şansını yakalamasıydı. Birçok ülkeden onlarca film, daha önceleri gerçekleşmeyen bir yoğunlukla sinema salonlarında kendisine yer buldu.
Bu sinema sezonunun önemli filmlerinin büyük bir çoğunluğu aynı zamanda yılın da önemli filmleri arasında yer aldı.
Büyük bir dağıtımcı tekele bağlanmadan, ülkelerinde ve uluslararası sinema festivallerinde adlarından söz ettiren bu yapımlar, Hollywood'un esaretinden kurtulmayı başarmış azımsanmayacak sayıda sinema seyircisinin de ilgisini çekti.
Hollwood dışı filmlerin Türkiye'de kendisine yer edinmeye başlamasının birkaç nedeni var.
Birincisi; yıllardır düzenlenen kimi sinema festivallerinin, temel iskeletini oluşturan 'dünya' filmleri bu festivallerin düzenli izleyicilerinin dikkatlerini de bu filmlere çekiyor. İstanbul, Ankara film festivalleri, Sinema-Tarih Buluşması, Çevre Filmleri Festivali vb... gibi sinema organizasyonları kendi seyircisini yaratırken, aynı zamanda sinema izleyicileri arasında yeni bir kuşağında doğmasına neden oluyor.
İkinci nedense, başını Fransa'nın çektiği kimi ülkelerdeki sinema biçimlerinde meydana gelen değişiklikler. Örneğin Fransız sinemasında son yıllarda, bilinen 'entelektüel' ağırlığın azalarak, Hollwood'la birlikte anılan kimi sinema kalıpların kendisine yaşam alanı bulması ilginin artmasının nedenlerinden birisi. - Özellikle Luc Besson'un başını çektiği bu eğilim, zaman zama büyük Amerikan stüdyolarıyla da birlikte çalışmalar gerçekleştiriyor.
- Ayrıca Avrupalı yönetmenlerin, filmlerine oyuncu olarak Hollwood'tan tanınmış oyuncuları seçmeleri de ilgiyi artırıyor.
Bir başka nedense, kimi ülke sinemalarının keşfedilmesi, bilinçli sinema izleyicisinin ilgisinin bu alana yönelmesine neden olabiliyor. Örneğin İran sineması son yılların gözdeleri arasında yer alıyor. Özellikle Avrupa'da düzenlenen birçok festivalde beğeni kazanan ülke sinemasının "İran'ın bir değişimin eşiğinde" olduğu haberlerinin yoğun olarak işlendiği son birkaç yılda daha fazla ilgi gördüğü ifade edilebilir.
Son olarak da; Theo Angelopoulos, Carlos Saura, Michael Haneke, Lars Von Trier vb... bütün dünyada tanınan ve seyircileri bulunan yönetmenlerin hâlâ önemli filmlere imza atıyor olmaları gösterilebilir.
Amerikan bağımsız sineması
"Fargo" ve "Big Lebowski" gibi iki önemi filmle Türkiyeli sinemaseverin beğenisini kazanan Coen Kardeşler, bu yıl "Nerdesin Be Birader" (O Brother, Where Art Thou?) ile sinemalara konuk oldu. Hapisten kaçan üç tutuklunun hikâyesinin anlatıldığı film, diğer Coen filmlerinden ayrılarak komediyi biraz daha öne çıkarıyordu. Film, diğerleri kadar başarılı bulunmasa da Coen Kardeşler'in kendilerine has sinema tatlarıyla birlikte sinema sezonunun öne çıkan yapımları arasında yerini aldı.
Alman Yönetmen Wim Wenders'in geçtiğimiz yıl gösterilen "Buena Vista Social Club"ın ardından bu yıl oyuncularıyla dikkati çeken bağımsız bir yapımla çıktı sinemaseverlerin karşısına. Hollwood'un önemli starlarından Mel Gibson ve Milla Jovovich'in yanı sıra, "Er Ryan'ı Kurtarmak"ta savaştan korkan genç askeri canlandıran Jeremy Davies'ın rol aldığı "Sırlar Oteli" (The Million Dollar Hotel) yılın dikkate değer diğer bağımsız sinema örneğiydi. Filmle ilgili bir ayrıntı da, senaryosunun ve müziğinin ünlü U2 grubunun solisti Bono'ya ait olması.
İngiliz filmine, Hoolywood yıldızı
İngiliz yapımı filmlere ilgi duyan sinemaseverler, daha çok Hollywood filmlerini andıran filmlerle karşılaştılar bu yıl. İngiliz bir yönetmen tarafından çekilmesine ve İngiliz yapımı olmasına rağmen, kadrosunda bağımsız filmlerde oynamayı seven Brad Pitt ve Benicio Del Toro gibi Amerikalı yıldızları barındıran "Kapışma" (Snatch), elmaslar, yasadışı boks bahisleri, çingeneler, gangsterler, mücevherler ve köpeklere dair bir film olarak sinema eleştirmenlerinin beğenisini kazanan yapım olarak dikkatleri çekti.
Sezonun sonlarına doğru gösterime giren "İhtirasın Bedeli" (The Claim), İngiliz yapımı, Amerika'da geçen bir Western olarak şaşırtıcıydı. Yönetmen Michael Winterbottom da "Kapışma"da olduğu gibi Amerikalı yıldızlarla çalışmayı tercih etmiş. Onun kadrosunda ise Peter Mullan, Milla Jovovich ve Nastassja Kinski yer alıyordu.
İngiliz sinemasından son örnek ise, vasat bir korku filmi olan "Delik" (The Hole).
Ve diğerleri...
Yukarıdaki 'diğerleri' tanımlaması, kelime anlamında değil, aslında sinema sezonunun kendine özgü filmlerini tanımlamak üzere kullanıldı. Dünya sineması üzerinde belirli bir ağırlığı olmayan, ama dönem dönem öne çıkan yapımlar üreten ülkelerden gelen filmler de yine her yıl olduğu gibi yoğunluğun azaldığı yaz aylarına doğru gösterime girme olanağı bulabildi.
Türkiye'de ilk kez İstanbul Film Festivali'nde gösterilen ve beğeni toplayan Meksika yapımı "Paramparça Aşklar Köpekler" (Amores Perros), ancak birkaç hafta önce sinema izleyiciyle buluşabildi. Alejandro Gonzalez Inarritu'nun ilk uzun metrajlı filmi olan Amores Perros gösterildiği tüm ülkelerde ilgiyle karşılandı. Benzer bir kültürden gelen İspanya yapımı "Rüyaların Kızı" (La Nina de Tus Ojos) da Sinema-Tarih Buluşması'nda en iyi film seçildikten sonra dikkatleri çekti. Fernando Trueba'nın yönettiği film, gösterime girdiği yıl İspanya'da birçok ödül kazanmıştı.
'Ve Diğerleri...' arabaşlığı altında yer alan son film ise, Vincenzo Natali'nin ilk yönetmenlik denemesi olan "Küp" (Cube). Birbirinden bağımsız karakterlerin küp şeklindeki bir labirentten kurtulma mücadelelerini anlatıyor. Film, insanın ruh halleri ve hayat üzerine göndermelerde de bulunmayı ihmal etmiyor.
www.evrensel.net